Uhonorowany obywatelstwem

Uhonorowany obywatelstwem

Wilno

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Na Litwie nie ma możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa. Tylko dla osób szczególnie zasłużonych taki wyjątek może uczynić Komisja ds. Obywatelstwa kierowana przez prezydenta.
   62-letni Adam Maria Tyszkiewicz, syn hrabiego Alfreda Tyszkiewicza, otrzymał obywatelstwo litewskie. Nadał mu je prezydent Litwy Valdas Adamkus.
   Potomek znanej rodziny arystokratycznej, Adam Maria Tyszkiewicz, który jest obywatelem USA, twierdzi, że chce być aktywnym członkiem społeczeństwa litewskiego. Zapowiada działania na rzecz rozwoju kultury, nauki i oświaty kraju swych rodziców i dziadków. Adam urodził się w Kownie w 1940 r. W tym samym roku rodzina Tyszkiewiczów wyemigrowała do Polski.
   Ojciec Adama - Alfred jest nie tylko obywatelem Litwy, ale i honorowym obywatelem Polągi - kurortu nad Bałtykiem. Sporą część odzyskanego rodzinnego majątku (m.in. pałac i park) Alfred podarował Polądze. Hrabia procesuje się jednak z samorządem o Kurhaus (reprezentacyjny gmach w centrum Połągi), który chce przeznaczyć na miejsce wypoczynku dla rodziny.
JADWIGA BIELAWSKA (Wilno)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo