Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UJ kształci najlepszych prawników

Redakcja
Po raz trzeci Uniwersytet Jagielloński znalazł się na pierwszym miejscu wśród uczelni, których absolwenci skutecznie ubiegali się o miejsca na trzech aplikacjach korporacyjnych: adwokackiej, radcowskiej i notarialnej.

Fot. Ingimage

– Od wielu lat prawo jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów. Wykształcenie prawnicze jest bardzo cenione na rynku pracy. Taką wiedzą kieruje się zapewne młodzież przy wyborze studiów. Obecnie na wydziałach prawa wszystkich uczelni wyższych studiuje łącznie około 60 tys. osób – mówi Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.

Z analizy przygotowanej przez ministerstwo wynika, że Uniwersytet Jagielloński zajmuje pierwsze miejsce w rankingu szkół najlepiej przygotowujących do egzaminów prawniczych. W ubiegłym roku do testów, których poprawne rozwiązanie gwarantowało miejsce na jednej z trzech aplikacji, przystąpiło 699 absolwentów najstarszej uczelni. Poprawne odpowiedzi zakreśliło 355 osób. Oznacza to, że egzamin zaliczyła połowa zdających. Do korporacji adwokackiej dostało się 151 absolwentów prawa UJ spośród 251 przystępujących do egzaminu, a do radcowskiej – 183 z 386. Nieco gorzej absolwenci najstarszej krakowskiej uczelni zdawali egzamin na aplikację notarialną. Kraków zajął tu drugie miejsce, po Uniwersytecie Łódzkim.

Jak podkreśla Joanna Dębek, rzeczniczka ministra sprawiedliwości, ważna jest nie tylko pierwsza lokata, ale też dystans, jaki Uniwersytet Jagielloński dzieli od uczelni, które znalazły się na drugim (Uniwersytet Warszawski – 32,1 proc. zdawalności) i trzecim miejscu (Uniwersytet Łódzki – 31,3 proc.).

Tak dobry wynik Uniwersytet Jagielloński osiągnął już po raz trzeci.

W rankingu mniejszych uczelni Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – gdzie też wykładane jest prawo – zajęła 6. z 13 miejsc. Z 259 absolwentów tej uczelni, którzy przystąpili do egzaminu na aplikacje korporacyjne, zdało go 40.

Kandydaci na aplikantów adwokackich, radcowskich i notarialnych rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań. Wynik pozytywny otrzymywali ci, którzy udzielili odpowiedzi poprawnych na co najmniej 100 pytań. (STRZ)

R E K L A M A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski