Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UJ najlepszy w Polsce. Ale doceniono też AGH

Maciej Pietrzyk
Studenci UJ nie dość, że są dobrze wykształceni, to jeszcze atrakcyjni dla pracodawców
Studenci UJ nie dość, że są dobrze wykształceni, to jeszcze atrakcyjni dla pracodawców Archwium
Uczelnie. Krakowskie szkoły wyższe wysoko w najnowszym rankingu "Perspektyw"

Uniwersytet Jagielloński, ex aequo z Uniwersytetem Warszawskim, znalazł się na pierwszym miejscu w zestawieniu najlepszych uczelni w kraju. Trzecie miejsce zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ranking już po raz 16. przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

UJ w poprzednim roku był drugi. W tym zrównał się z UW, m.in. dzięki liczbie publikacji kadry akademickiej. - Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia. Niezwykle istotne jest dla nas to, że wiele naszych kierunków zostało uznanych za najlepsze w kraju. To pokazuje, że nasze wydziały działają naprawdę dobrze - zwraca uwagę prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za najlepsze w kraju na UJ zostały uznane m.in. prawo, biotechnologia, filologia polska, historia oraz archeologia.

Na szóstym miejscu ogółem i na trzecim wśród uczelni technicznych znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza. Przy czym krakowska uczelnia uzyskała niemal identyczny wynik jak wyprzedzające ją Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.
AGH została wyróżniona m.in. za innowacyjność (1. miejsce w kraju, jeśli chodzi o liczbę zgłoszonych patentów i sprzedanych licencji), a także za atrakcyjność absolwentów w oczach pracodawców.

- Pod względem prestiżu wśród pracodawców zajmujemy pierwsze miejsce w Małopolsce i trzecie w kraju. To bardzo cieszy. Fakt, że osoby studiujące na AGH znakomicie radzą sobie na rynku pracy, potwierdzają też nasze badania losów absolwentów - mówi Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH. Z badań tych wynika, że blisko 87 proc. absolwentów AGH w ciągu pierwszego półrocza po studiach znajduje zatrudnienie.

Wysoki prestiż wśród pracodawców mają też Uniwersytet Jagielloński (4. miejsce w kraju) i Politechnika Krakowska (16. miejsce).
Krakowskie szkoły wyższe zostały docenione także w zestawieniu poszczególnych typów uczelni. Przykładowo: wśród medycznych najlepsze okazało się Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Natomiast wśród szkół pedagogicznych i wychowania fizycznego za najlepsze uznane zostały kolejno krakowskie Uniwersytet Pedagogiczny i Akademia Wychowania Fizycznego.

W rankingu uczelni niepublicznych na 7. miejscu znalazła się Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Najlepszą prywatną szkołą wyższą według "Perspektyw" jest natomiast Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Jak tłumaczy Wacław Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, ranking ma pomóc maturzystom w wyborze uczelni. Dostępny jest na stronie: www.perspektywy.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski