Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UJ zgarnął dwa polskie Noble

Piotr Subik
Piotr Subik
Prof. Jan KozłowskiProf. Józef Spałek
Prof. Jan KozłowskiProf. Józef Spałek fot. Anna Kaczmarz
Sukces. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła wieloletnie badania prof. Jana Kozłowskiego i prof. Józefa Spałka.

Prof. Jan Kozłowski z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego uhonorowany został za „sformułowanie i eksperymentalną weryfikację teorii wyjaśniającej różnorodność strategii życiowych organizmów jako efektu optymalnej alokacji zasobów”. - Badania dają odpowiedź na pytanie, dlaczego między poszczególnymi gatunkami zwierząt są różnice w rozmiarach, dlaczego niektóre z nich inwestują we wzrost masy ciała, a inne, które szybko zginą - w potomstwo - mówi prof. Jan Kozłowski.

Z kolei prof. Józef Spałek z Instytutu Fizyki UJ otrzymał nagrodę za „badania układów silnie skorelowanych, a w szczególności za sformułowanie modelu t-j”. Naukowiec jest liderem w dziedzinie fizyki materii skondensowanej. A najkrócej mówiąc - twórcą technologii, która umożliwia w określonych warunkach przesyłanie energii bez strat. - Dzięki zastosowaniu nadprzewodników udaje się to na razie w temperaturze ciekłego azotu i helu, ale mam nadzieję, że wkrótce dokonamy tego w temperaturze pokojowej - mówi prof. Józef Spałek. Metoda ma już zastosowanie m.in. w medycynie (m.in. przy budowie tomografów komputerowych) czy w komputerach kwantowych.

Obaj naukowcy poświęcili swym badaniom znaczną część kariery zawodowej, obaj też od lat związani są z najstarszą uczelnią w Polsce.

- Nagroda to dla mnie powód do dumy, ale oznacza też więcej obowiązków. I nie chodzi tylko o to, żeby nie spocząć na laurach. Fundacja wymaga od laureatów zaangażowania w pracę dla przyszłych pokoleń naukowców, m.in. zasiadania w komisjach konkursowych, oceny wniosków itp. - mówi prof. Kozłowski.

Nagrody wręczone zostaną 8 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci otrzymają po 200 tys. złotych, które mogą wykorzystać prywatnie. - Część na pewno pójdzie na kolejne badania, na zakup książek i oprogramowania komputerowego. Planuję też sobie kupić pierwszy prywatny laptop. Jestem rok przed emeryturą, a dotychczas korzystałem tylko ze sprzętu służbowego - śmieje się prof. Jan Kozłowski. Z kolei prof. Józef Spałek przeznaczy pieniądze na „cele rodzinne”.

Nagrody nazywane są polskimi Noblami, przyznaje się je za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe. W tym roku otrzymali je również prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej i prof. Bogdan Wojciszke ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie.

To nie pierwsze nagrody dla krakowian

Nagrody fundacji na rzecz nauki polskiej przyznawane są od 25 lat. Wielokrotnie zdobywali je naukowcy z Krakowa. Byli to: prof. Stanisław Konturek z Instytutu Fizjologii Collegium Medicum UJ (1995 r.), prof. Aleksander Koj z Instytutu Biologii Molekularnej UJ, prof. Jerzy Gadomski z Instytutu Historii Sztuki UJ (obaj w 1996 r.); prof. Ryszard Gryglewski z CM UJ (1997), prof. Leszek Stoch z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Andrzej Szczeklik z II Katedry Chorób Wewnętrznych CM UJ i prof. Janusz Sondel z Wydziału Prawa UJ (wszyscy w 1998 r.); prof. Mieczysław Tomaszewski z Akademii Muzycznej (1999 r.), prof. Piotr Sztompka z Instytutu Socjologii UJ (2006 r.), prof. Andrzej Jajszczyk z Katedry Telekomunikacji AGH (2008 r.), prof. Tomasz Guzik z Wydziału Lekarskiego CM UJ (2010 r.), prof. Jan Potempa z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ (2011 r.), prof. Jan Woleński z Instytutu Filozofii UJ (2013 r.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski