Funkcjonowanie układu moczowo–płciowego zmienia się wraz z wiekiem. Inaczej układ ten funkcjonuje w okresie dojrzewania, inaczej w wieku dorosłym a jeszcze inaczej w okresie menopauzy czy andropauzy. U kobiet dodatkowa zmiana funkcjonowania układu rozrodczego pojawia się w okresie ciąży. Przy czym jak nie trudno zauważyć zmiany funkcjonowania tego układu nie ograniczają się jedynie do zmian miejscowych, lecz dotyczą całego organizmu.
Do narządów zewnętrznych zalicza się wzgórek Wenery, wargi sromowe większe i mniejsze, łechtaczkę. Wewnętrzne narządy rozrodcze znajdują się w obrębie kości miednicy, są to: dwa jajniki i dwa jajowody, macica, szyjka macicy oraz pochwa. Macica ulokowana jest w centrum miednicy, za pęcherzem a przed odbytnicą.
Pochwa ma długość ok. 8 cm. Macicę – gruszkowaty narząd leżący w przedniej części dolnej partii brzucha, zbudowany z silnych mięśni – łączy z pochwą szyjka macicy. Jajowody są miejscem spotkania plemników z dojrzałymi jajeczkami. Mają po ok. 10 cm długości i rozszerzają się lejkowato. Śluzówka, która wyściela jajowody pokryta jest komórkami wymuszającymi przemieszczanie się zapłodnionego jajeczka do macicy.
Jajniki to gruczoły wydzielania wewnętrznego – wytwarzają jajeczka, ale również wydzielają hormony: estrogen i progesteron. Liczba jajeczek jest już określona w momencie narodzin dziewczynki – jest ich ok. 400 tys.; każdy z jajników zawiera tysiące komórek jajowych. W rozrodczym okresie życia kobiety co miesiąc pęka jeden pęcherzyk, uwalniając do jajowodu jedno jajeczko. To owulacja. Jeśli jajeczko zostanie zapłodnione, zagnieżdża się w macicy – to początek ciąży. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, jajeczko jest wydalane wraz z błoną śluzową (menstruacja).
Rozmnażanie to jeden z najbardziej frapujących przejawów życia. Oto w momencie zapłodnienia dwie komórki łączą się ze sobą tworząc całkowicie nową jakość – niepowtarzalny organizm o zdeterminowanych cechach – kolorze oczu, włosów, płci. Spośród 23 par chromosomów występujących w każdej komórce człowieka (z wyjątkiem komórek rozrodczych) tylko jedna z nich determinuje płeć. Płeć męską warunkuje obecność chromosomów XY, natomiast dwa chromosomy X są niezbędne do pełnego różnicowania się płci żeńskiej. Jeszcze w życiu płodowym hormony wydzielane przez gruczoły płciowe rozpoczynają powolne modelowanie i rozwój narządów wewnętrznych, warunkując powstanie w pełni ukształtowanego chłopca lub dziewczynki, mężczyzny czy kobiety. Jednym z narządów ulegających wybitnemu zróżnicowaniu jest mózg. Dlatego sposób, w jaki kobieta i mężczyzna postrzegają świat jest całkowicie odmienny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?