Słodkość jak narkotyk
Cukier uzależnia prawie tak bardzo, jak narkotyki. Profesor Robert Lustig z University of California w San Francisco na łamach tygodnika naukowego Nature pisze:
Zagrożenie zdrowia wywołane nadmierną konsumpcją cukru jest tak wielkie, że usprawiedliwia to wprowadzenie regulacji podobnych do tych, na jakie zdecydowano się w przypadku alkoholu czy nikotyny
Zgodnie z badaniami profesora cukier działa na mózg w podobnym stopniu, co kokaina czy heroina. Dlaczego cukier negatywnie wpływa na nasze zdrowie? On to właśnie odpowiada za próchnicę, otyłość, cukrzycę, nowotwory oraz choroby naczyniowo-sercowe.
Ukryta słodycz
Skoro cukier uzależnia, nic dziwnego, że dodawany jest do wielu produktów spożywczych, nie tylko tych w oczywisty sposób słodkich i niezdrowych. Niestety, często decydując się na produkty pozornie zdrowe, w efekcie spożywamy kilkanaście łyżeczek cukru. Sztucznie dodany cukier znajdziemy w:
- płatkach śniadaniowych
- jogurtach
- batonikach zbożowych
- batonikach białkowych
Podobnie rzecz ma się z wieloma wytrawnymi produktami. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dziennie spożycie cukru nie przekraczało 10% kaloryczności całej diety (10-12 łyżeczek). Tymczasem średnio Polacy spożywają każdego dnia... około 25 łyżeczek, rocznie zaś nawet 70 kg! Zobaczcie, jakie produkty zawierają najwięcej cukru.
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?