MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ułatwienie na maturze 2025. MEN wycofuje się z wcześniejszych ustaleń. Duże zmiany w systemie oświaty

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 7 lat
Warunek, by do zdania matury potrzebne było przynajmniej 30 proc. punktów z egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym miał wejść w życie w roku szkolnym 2024/2025. Tak się jednak nie stanie. W MEN trwają prace nad projektem nowelizacji, który zakładałby odłożenie o kolejne dwa lata szkolne tego wymogu. To jednak nie koniec zapowiadanych zmian.

Spis treści

Nowelizacja ważnych ustaw. Będą zmiany w edukacji

Informacja o przygotowywaniu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w piątek (17 czerwca) w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Obok ustawy o systemie oświaty znowelizowane mają być też ustawy: ustawa Prawo oświatowe i ustawa o systemie informacji oświatowej.

uczniowie podczas matury
MEN planuje przesunąć w czasie wymóg zdania matury rozszerzonej na minimum 30 procent. Poza tym możemy spodziewać się dowolności w wyborze języka na egzaminie i wprowadzenia nowej funkcji egzaminatora-weryfikatora. Tomasz Czachorowski/ Polska Press

Podano, że planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to trzeci kwartał 2024 roku. Sprawdź, jakie zmiany zajdą w szkołach w związku z nowelizacjami ustaw.

Matura 2025 i 2026 bez wymaganego progu z przedmiotu rozszerzonego

Zgodnie z przygotowywanym projektem przedłużony na lata szkolne 2024/2025 i 2025/2026 ma być okres, kiedy do zdania matury nie jest konieczne uzyskanie minimum 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego.

Aby zdać maturę maturzysta musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki oraz języka obcego nowożytnego oraz dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Maturzysta musi też przystąpić do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym z tzw. przedmiotu do wyboru lub przedmiotu dodatkowego.

Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym. W przypadku egzaminów na poziomie rozszerzonym obecnie nie ma progu zaliczeniowego. Zgodnie w obowiązującymi przepisami miało się to zmienić od nowego roku szkolnego, jeśli chodzi o jeden wskazany przez maturzystę przedmiot.

– Proponuje się zatem, aby również w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026 odstąpić od warunku konieczności uzyskania 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym. Dodatkowym argumentem przemawiającym za utrzymaniem tego rozwiązania są również planowane zmiany w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które mają wejść w życie od roku szkolnego 2024/2025, i wynikają ze zgłaszanej przez wiele środowisk edukacyjnych konieczności ograniczenia treści podstawy programowej. Konieczne jest zatem zapewnienie nauczycielom i uczniom odpowiedniego czasu na zapoznanie się ze zmianami w omawianym zakresie i podjęcie wszystkich niezbędnych czynności zmierzających do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w oparciu o zmienioną podstawę – czytamy w zapowiedzi zmian.

Przypomnijmy, że wymóg, by od roku szkolnego 2024/2025 warunkiem zdania matury było uzyskanie minimum 30 proc. z jednego rozszerzenia, wprowadzony został jeszcze przez poprzednie kierownictwo resortu edukacji. Teraz MEN z Barbarą Nowacką na czele dąży do tego, by nowy warunek ponownie przesunąć w czasie.

Nowa funkcja. Egzaminator-weryfikator

W przygotowywanym projekcie proponuje się wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora drugiego sprawdzania) i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów.

Obecnie egzaminatorzy-weryfikatorzy funkcjonują jako „zwykli” egzaminatorzy i tak też są wynagradzani. Według MEN konieczne jest również wprowadzenie operatora pracowni informatycznej jako osoby odpowiedzialnej za przygotowanie pracowni komputerowej do przeprowadzenia części pisemnej i części praktycznej (dokumentacja przy komputerze) egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu maturalnego z informatyki.

Dowolny język obcy na maturze

Resort edukacji chce też przesądzenia w przepisach o możliwości wyboru dowolnego języka obcego nowożytnego zdawanego na egzaminie maturalnym jako przedmiotu obowiązkowego, niezależnie od tego, którego języka absolwent uczył się w szkole.

Proponuje także zobowiązanie absolwentów oddziałów i szkół dwujęzycznych do przystępowania do egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego, jako przedmiotu dodatkowego na poziomie dwujęzycznym – z tego języka obcego, którego uczyli się w szkole na poziomie dwujęzycznym.

Zmiany w egzaminach zawodowych

W projekcie mają znaleźć się zapisy umożliwiające większą cyfryzację egzaminów zawodowych, ujednolicenie przepisów dotyczących sposobu przekazywania informacji o unieważnieniu egzaminu, skrócenie terminu umożliwiającego dokonanie wglądu do prac egzaminacyjnych na egzaminie zawodowym, rozszerzające zakres przesłanek umożliwiających skreślenie egzaminatora z ewidencji egzaminatorów.

Reforma w zakresie podręczników

Przygotowywany projekt zawierać ma również m.in. zapisy dotyczące dopuszczania do użytku szkolnego podręczników. Podręczniki typu repetycyjnego (repetytoria), których celem jest powtarzanie i utrwalanie treści nauczania, z ukierunkowaniem na wykonywanie zadań typu egzaminacyjnego mają być wyłączone z procesu dopuszczenia do użytku szkolnego.

Wprowadzony ma być wymóg graficzny oznaczenia w podręcznikach treści wykraczających poza zakres ustalony w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla danych zajęć na danym etapie edukacyjnym. Nałożony ma być na wydawców także obowiązek zamieszczenia w internecie cyfrowych odzwierciedleń dopuszczonych do użytku szkolnego przed 1 stycznia 2020 r. podręczników w postaci papierowej – przy ich kolejnym niezmienionym wydaniu. Obecnie taki wymóg dotyczy tylko podręczników dopuszczonych po 1 stycznia 2020 roku.

Jesteś ciekawy/a zmian w edukacji od roku szkolnego 2024/2025? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat:

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało też podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej na kolejny rok. Wśród nich znalazł się dyskusyjny (według niektórych osób ze środowiska oświatowego) zapis o kontroli szkół podstawowych, w których wyniki egzaminu ósmoklasisty były najniższe.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.

Obserwuj
StrefaEdukacji.pl

!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ułatwienie na maturze 2025. MEN wycofuje się z wcześniejszych ustaleń. Duże zmiany w systemie oświaty - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski