Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ule na gminnych dachach. Miejski miód już w sierpniu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Pszczoły zadomowiły się w pierwszych pięciu ulach na dachu Nowohuckiego Centrum Kultury
Pszczoły zadomowiły się w pierwszych pięciu ulach na dachu Nowohuckiego Centrum Kultury fot. Adam Wojnar
Inicjatywa. Pszczelarze razem z urzędnikami będą prowadzić pasieki na gminnych budynkach w całym Krakowie.

Pierwsza pasieka z pięcioma ulami została wczoraj otwarta na dachu Nowohuckiego Centrum Kultury (NCK). W przyszłym tygodniu pszczoły pojawią się również na dachach czterech miejskich budynków (przy ul. Kordylewskiego, 28 Lipca, ul. Czerwieńskiego i ul. Wielickiej).

- Po pierwsze pszczelarze będą mogli realizować swoją pasję. Inną sprawą jest zapylanie roślin. Z tego powodu pszczoły są potrzebne w każdym ekosystemie, nie tylko wiejskim - tłumaczył Przemysław Szeliga, prezes Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich, które wygrało przetarg na opiekę nad Pasieką Kraków.

Słodka promocja miasta

Na utworzenie pierwszych 25 uli z gminnego budżetu przeznaczono 39 tys. zł. W kolejnych latach koszty utrzymania hodowli pszczół mają być mniejsze, bo trwałość miejskich uli ocenia się na 10-15 lat.

Finalnie w ramach projektu pszczoły zadomowią się na dachach 11 miejskich budynków. - Inicjatywa pojawiła się dawno temu, ale długo szukaliśmy lokalizacji dla uli. Chcemy trafić z przesłaniem do mieszkańców, żeby żyli coraz bardziej ekologicznie - komentował Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta.

Najsłodszą częścią projektu będzie miód - wielokwiatowy i z kwiatów akacji, klonów i lipy. - Pasieka na dachu NCK jest nasiedlona młodymi pszczołami i one w tym roku nie dadzą miodu. Jednak w części miejskich uli pojawią się duże rodziny. Mamy nadzieje, że pod koniec sierpnia uda się z nich zebrać pierwszy miód późnoletni - wyjaśnia Przemysław Szeliga.

Dzięki temu miód z miejskiej pasieki będzie można skosztować już na początku września przy okazji kolejnej edycji Krakowskiego Miodobrania na pl. Wolnica. Zyski ze sprzedaży miejskiego miodu mają pokrywać koszty hodowli pszczół. - Chcemy traktować ten miód jako produkt promocyjny Krakowa - dodaje Andrzej Kulig.

Przed dokonaniem zbiorów trudno ocenić, jak dużo słoików miodu uda się wyprodukować z gminnych uli. - Różnice w zbiorach miodu sięgają nawet kilkuset procent. Średnia zbioru z jednego ula w __Polsce to 15 kilogramów miodu - mówił Przemysław Szeliga.

Czystszy niż na wsi

Pszczelarze opiekujący się Pasieką Kraków zapewniają, że owady na dachach gminnych budynków nikogo nie użądlą. - Wszystkie pszczoły pochodzą z hodowli, w których prowadzona jest selekcja m.in. pod kątem łagodności i miodności - zapewnia prezes krakowskich pszczelarzy.

Dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury Zbigniew Grzyb przekonuje, że przy al. Jana Pawła II pszczoły będą miały doskonałe warunki. - Ten dach idealnie nadaje się pod pasiekę, bo tuż obok mamy 60 hektarów łąk nowohuckich z różnymi gatunkami roślin - podkreślił Zbigniew Nowak.

Pszczoły coraz częściej zadomowiają się na dachach miejskich budynków. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ule pojawiły się np. na siedzibie Teatru Słowackiego i w Ogrodzie Botanicznym UJ.

Pasieki w centrach miast to nie tylko moda, ale i konieczność. Od lat głównie w krajach zachodnich obserwuje się znaczne zmniejszenie populacji pszczół.

Zdaniem naukowców winne są sztuczne środki ochrony roślin stosowane masowo w rolnictwie. Jakość miejskiego miodu badał m.in. Zakład Pszczelnictwa Państwowego Instytutu Ogrodnictwa w Puławach. Wynika z nich, że jest on zdrowy, a przy tym czystszy od miodu z pasiek wiejskich.

W Krakowie zarejestrowanych jest ok. 300 pszczelarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski