Ulegli tylko mistrzom

FIL
Wszyscy uczestnicy turnieju przygotowują się do mistrzostw świata, które będą rozgrywane od 19 stycznia do 4 lutego w Niemczech. Turniej wygrała Hiszpania. Właśnie z mistrzami świata "biało-czerwoni" doznali jedynej porażki w turnieju.

Drugie miejsce piłkarzy ręcznych w turnieju w Hiszpanii

Polska reprezentacja zajęła drugie miejsce podczas 32. edycji międzynarodowego turnieju piłkarzy ręcznych "Domingo Barcenas", który odbył się w Leon (Hiszpania).

Polska -**Hiszpania**25-27 (10-14).
Polska: Weiner, Szmal - Bielecki 7, M. Lijewski 5, Tłuczyński 3, Jurasik 2, Kuchczyński 2, B. Jurecki 2, Siódmiak 1, Tkaczyk 1, Jachlewski 1, Lijewski 1, M. Jurecki, Kuptel, Kwiatkowski, Wleklak.
Przebieg gry: 1-0 (1), 2=3 (6), 4-3 (8), 6-9 (17), 8-10 (23), 9-11 (25), 9-14 (29), 12-18 (36), 16-20 (44), 18-21 (47), 20-22 (52), 24-26 (57).
Podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy nasza drużyna przegrała z Hiszpanią 9 bramkami (25-34), w piątek tylko 2. Polacy przyzwoicie grali w obronie (nieźle w bramce spisywał się Weiner), ale gorzej w ataku. W 25 min po strzale z biodra z 14 metrów Lijewskiego przegrywali tylko 9-11, ale w końcówce pierwszej połowy stracili 3 gole, a zdobyli tylko 1. Polacy słabo zaczęli drugą połowę i w 36 min było już 12-18. Potem nasza drużyna zaczęła grać lepiej. Po świetnej akcji Kuchczyńskiego ze skrzydła zrobiło się 19-21. Wtedy trener Hiszpanów poprosił o czas. Do końca meczu mistrzowie świata prowadzili różnicą 2 lub 3 bramek. Po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją w drużynie narodowej zagrał B. Jurecki.
Polska -**Rosja**32-30 (18-16).
Polska: Szmal, Weiner - M. Jurecki 6, Tłuczyński 5, Kuchczyński 4, Wleklak 3, Bielecki 3, K. Lijewski 3, Jachlewski 3, M. Lijewski 2, Tkaczyk 1, Jurasik 1, Kuptel 1, Kwiatkowski, B. Jurecki, Siódmiak.
Przebieg gry: 3-3 (6), 6-6 (14), 6-9 (17), 9-12 (21), 13-14 (25) 15-15 (27), 18-15 (29), 22-16 (37), 26-21 (43), 26-26 (49), 29-27 (53), 30-28 (56), 31-30 (58).
W pierwszej połowie nasza drużyna - ze Szmalem w bramce i Tkaczykiem na środku rozegrania - miała kłopoty z powstrzymaniem rywala. Po okresie gry według schematu: gol za gol, Rosjanie uzyskali nawet 3-bramkową przewagę. Gdy na środku rozegrania pojawił się Wleklak, sytuacja uległa zmianie. Dzięki świetnej grze pod koniec pierwszej połowy i na początku drugiej "biało-czerwoni" uzyskali aż 6-bramkową przewagę. Później Rosjanie odrobili straty i doprowadzili do remisu. W końcówce meczu, przy stanie 31-30, Rostworcew trafił w poprzeczkę, a po chwili Kuchczyński celnym rzutem ustalił wynik meczu.
Polska -**Brazylia**28-27 (16-16).
Polska: Weiner - Jachlewski 6, Kuchczyński 4, Tkaczyk 3, Siódmiak 3, Tłuczyński 3, B. Jurecki 2, Jurasik 2, M. Jurecki 2, M. Lijewski 1, Kwiatkowski 1, Bielecki 1, Wleklak, Kuptel, K. Lijewski.
Przebieg gry: 3-3 (4), 7-4 (9), 7-7 (12), 10-11 (20), 14-14 (27), 16-14 (28), 16-18 (35), 19-19 (39), 22-23 (45), 25-27 (57).
Obie drużyny wkrótce spotkają się w fazie grupowej MŚ. Dla obu było to więc bezpośrednie rozpoznanie rywala. Tym razem nasza drużyna zagrała przeciętnie. Najwyżej prowadziła 7-4 (do tego momentu aż 4 gole zdobył Kuchczyński). Szybcy, zwinni i dobrze wyszkoleni Brazylijczycy sprawiali wiele problemów Polakom. Często na tablicy wyników pojawiał się remis. Po zmianie stron nasi rywale zanotowali 4 trafienia z rzędu i utrzymywali przewagę do 57 min. O sukcesie Polaków zadecydowała dobra postawa w końcówce Tłuczyńskiego i M. Jurasika.
Pozostałe wyniki: Rosja - Brazylia 36-34, Hiszpania - Brazylia 42-18, Hiszpania - Rosja 39-28 (20-18).
W fazie grupowej MŚ nasza drużyna zmierzy się z Niemcami, Argentyną i Brazylią. W towarzyskich meczach Niemcy przegrali w Monachium z Egiptem 29-30 (14-16), Argentyna pokonała w Dessau Angolę 25-19 (15-8). Najwięcej bramek (6) dla Niemiec zdobył Markus Baur, który rozgrywał 200. mecz w reprezentacji. Najwięcej bramek (5) dla Argentyny strzelił Alejo Carrara.