Ulewy w Małopolsce. Wezbrane rzeki, podtopione domy,...

Ulewy w Małopolsce. Wezbrane rzeki, podtopione domy, ewakuacja 200 osób [ZDJĘCIA]

AH, pb, psz, AC, pp, kr

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Most w Białym Dunajcu
1/25
przejdź do galerii

Most w Białym Dunajcu ©SDM

Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej stały się faktem. W ciągu ostatniej doby nad Małopolską przeszły ulewy, które spowodowały nagły wzrost poziomu wód w rzekach i podtopiły wiele domów. W związku z ulewami przez całą noc zamknięta była zakopianka w Białym Dunajcu. Ruch przywrócono dopiero o godz. 8:25
Gdzie jest burza? Mapa burzowa i Radar burzowy online. IMGW ostrzeżeniaAktualizacja, godz. 8.09
Na terenie województwa Małopolskiego w wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach doszło do uszkodzenia nawierzchni dróg, zamulenia przepustów i rowów melioracyjnych. Szczególnie nasilenie zdarzeń miało miejsce na terenie powiatów: limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. We wszystkich najbardziej narażonych regionach sytuacja już się ustabilizowała. Opady deszczu zanikają.

Wciąż występują miejscowe utrudnienia na drogach. W Lubomierzu i Kamienicy wciąż nieprzejezdna jest droga wojewódzka numer 968. Uszkodzone zostały także drogi gminne w Zasadnym i Szczawie. W większości regionów stan pogotowia przeciwpowodziowego ma zostać utrzymany do godz. 21 w piątek.

Aktualizacja, godz. 20.45
Na terenie województwa Małopolskiego w wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach doszło do uszkodzenia nawierzchni dróg, zamulenia przepustów i rowów melioracyjnych. Szczególnie nasilenie zdarzeń miało miejsce na terenie powiatów: limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. Opady deszczu na większości terenu województwa Małopolskiego w chwili obecnej powoli maleją lub zanikają, co powoduje spadek poziomu wód w większości rzek. Sytuacja hydro – meteorologiczna ulega stabilizacji.

Utrudnienia w ruchu drogowym występują w:
powiecie limanowskim w miejscowościach:
 • Koszary – nieprzejezdna droga powiatowa;
 • Lubomierz – nieprzejezdna droga wojewódzka nr 968;
 • Zasadne – nieprzejezdna droga gminna;
 • Szczawa – nieprzejezdna droga gminna;
 • Kamienica – podmyty most, nieprzejezdna droga wojewódzka nr 968;


oraz w powiecie tatrzańskim:
 • Zakopane - ul. Oswalda Balzera – nieprzejezdna


PSP przeprowadziła około 271 interwencji (stan na godz. 20.00)

Aktualizacja, godz. 20.40
Tragiczna sytuacja sytuacja w Ochotnicy Górnej na Podhalu. Woda zalała tam drogi, zerwała mosty, zniszczyła przepusty i prywatne domy górali. Straty z pewnością wyniosą kilkadziesiąt milionów złotych.
Katastrofalna sytuacja w Ochotnicy Górnej. Woda zniszczyła drogi i domy [ZDJĘCIA]Aktualizacja, godz. 19.55
W Tatrach przez cały dzień szacowano ogrom strat. Wiele szlaków jest zniszczonych przez rwącą wodę.


Aktualizacja, godz. 18.00
W czwartek, 19 lipca 19.07 ok. godz. 11.30 zawalił się dach w budynku w przysiółku Łaśnica w Lanckoronie. Możliwe, że miał na to wpływ deszcz. Mówi się, że znów poruszyła się ziemia w tej okolicy. Jest tam czynne osuwisko. >> Czytaj więcej

Aktualizacja, godz. 17.10
Jak wyglądała w czwartek sytuacja powodziowa w Nowym Sączu znakomicie przedstawiają zdjęcia i film internautów. >> Zobacz

Aktualizacja, godz. 16.15
Poziom rzek w ich górnych częściach powoli opada. Fale powodziowe "przechwyciły" zbiorniki w Niedzicy i Świnnej Porębie.


Aktualizacja, godz. 14:55
Nocą było groźnie w podkrakowskich powiatach. Rzeki przekraczały stany alarmowe. W Radziszowie na Skawince woda przekroczyła stan ostrzegawczy, który wynosi 310 cm, a potem stan alarmowy, czyli 400 cm. W trzech gminach powiatu myślenickiego zostało wprowadzony stan pogotowia przeciwpowodziowego. W Wieliczce opady sprawiły, że wieczorem i nocą były utrudnienia na kilku drogach. Minionej nocy najwięcej interwencji w powiecie miechowskim było w gminie Gołcza. Ulewne deszcze nanosiły gałęzi i blokowały przepusty w przydrożnych rowach, co powodowało podtopienia dróg w Czajęcycach oraz zatykały studzienki w Proszowicach.

Nocą było groźnie w podkrakowskich powiatach. Rzeki przekraczały stany alarmowe. Wody zalewały piwnice i drogiAktualizacja, godz. 14:52

W wielu sądeckich rzekach zostały już przekroczone stany ostrzegawcze, a nawet alarmowe. Sądeczanie z niepokojem patrzą m.in. na Dunajec. W Gołkowicach (gm. Stary Sącz) na Dunajcu przekroczenie wynosi 46 centymetrów i poziom wody sięgnął tam już 366 centymetrów. W gminie Łącko częściowo nieprzejezdna jest droga Jazowsko-Łazy Brzyńskie.

Stany ostrzegawcze na Dunajcu, Białej i Popradzie. Jak Sądecczyzna radzi sobie z wielką wodą?

Aktualizacja, godz. 13:40

W związku z ominięciem przez wodę opaski brzegowej na Dunajcu w Harklowej (gmina Nowy Targ) wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał w miejscowej remizie posiedzenie Sztabu Kryzysowego.

– Intensywne opady deszczu spowodowały szereg zagrożeń i podtopień na terenie województwa małopolskiego. Musimy mieć świadomość, że ta trudna sytuacja, może się spotęgować. Jestem w stałym kontakcie z premierem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Aktualizacja, godz. 13:30

Stanisław Golonka, wójt gminy Łososina Dolna wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy. Intensywne opady deszczu spowodowały przekroczenie stanów ostrzegawczych na rzece Łososina w miejscowości Jakubkowice.

Pogotowie przeciwpowodziowe w Łososinie Dolnej

Aktualizacja, godz. 13:22

W Ochojnie doszło do zerwania dachu na jednym z domów. Nad zabezpieczeniem domu pracowało cztery jednostki OSP z Ochojna, Rzeszotar, Świątnik Górnych, Wrząsowic. Strażacy najpierw zabezpieczyli miejsce działań i oświetlili terem, bo do zdarzenia doszło nad ranem o godz. 4.51.

Zerwany dach w Ochojnie. Porywy wiatru narobiły szkodyAktualizacja, godz 13:14

Służby gminy Poronin i strażacy walczą, by utrzymać przejezdność drogi do miejscowości Małe Ciche. Woda zniszczyła jeden z przyczółków mostu i uszkodziła część drogi. Budynek mieszkalny znalazł się na niebezpiecznej skarpie.

Małe Ciche. Woda porwała część drogi. Zagraża teraz budynkowi [ZDJĘCIA]Aktualizacja, godz. 12:55

Trwa szacowanie strat po ulewie, która nawiedziła mieszkańców powiatu limanowskiego. Najbardziej ucierpieli ci, którzy mieszkają w sąsiedztwie górskich potoków. Woda z impetem zaczęła się wylewać i zamienić w rwące rzeki. Tak było w Lubomierzu (gm. Mszana Dolna).

Lubomierz. Mieszkańcy próbowali bronić się przed wodą. Dzisiaj szacują stratyAktualizacja, godz. 12.10
Opady deszczu uspokajają się na Podhalu. Deszcz nadal pada, ale nie już tak intensywnie jak ostatnie nocy. Strażacy w wielu miejscowościach wypompowują wody z zalanych budynków, a górale z niepokojem obserwują stan rzek i potoków. Dotychczas straż pożarna w powiatach tatrzańskim i nowotarskim zanotowała ponad 250 interwencji.

Całe Podhale obserwuje rzeki. Woda opada, ale zagrożenie nadal jest [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, godz. 11:00

Na Sądecczyźnie już przekroczony jest stan alarmowy na: Dunajcu w Gołkowicach, zaś stan ostrzegawczy przekroczony został na Kamienicy w Nowym Sączu. Niestety prognozy są mało optymistyczne. Na południu i wschodzie Małopolski nadal będzie padać deszcz, ale już o natężeniu umiarkowanym. Miejscami może zagrzmieć. Prognozowana suma opadów to nawet 40 mm.

Przekroczone stany alarmowe na Dunajcu i Kamienicy. Najwyższy stopień zagrożenia

Aktualizacja, godz. 10:35

Od północy mieszkańcy Zasadnego (gm. Kamienica) walczą z czasem i wodą. 165 domów jest odciętych od świata, bo jedyna droga wiodąca przez centrum miejscowości została w nocy zabrana przez rwący potok płynący spod Gorca. Na miejscu pracuje kilkunastu strażaków ochotników, a mieszkańcy przy pomocy dwóch koparek udrażniają rowy i przepusty, aby nie było jeszcze większych szkód.

Zasadne. Mieszkańcy wsi walczą z żywiołem. Są odcięci od świataAktualizacja, godz. 10:34

Od środowego wieczoru (18 lipca) do czwartkowego poranka sądeccy strażacy interweniowali 14 razy w związku z wodą zalewająca domostwa i wezbranymi rzekami.

Intensywne opady deszczu na Sądecczyźnie. Strażacy mają pełne ręce roboty

Aktualizacja, godz. 10:33

Całonocne opady deszczu sprawiły, że podniósł się stan wód na rzekach i potokach Gorlickiego. Strażacy trzykrotnie interweniowali, ale na szczęście, tylko w niegroźnych przypadkach.

Gorlickie. Interwencje straży po ulewnych deszczach. Woda w rzekach i potokach powoli opada

Aktualizacja, godz. 10:30

Niebezpieczna sytuacja pojawiła się w Skawinie nocą. Woda w Radziszowie na Skawince przekroczyła stan ostrzegawczy, który wynosi 310 cm, a potem stan alarmowy, czyli 400 cm. Wysoka woda była też na starorzeczu w Skawinie. Tereny rekreacyjne były zagrożone. Sytuacje monitorowało OSP Skawina1.

Skawinka przekroczyła stany alarmoweAktualizacja, godz 10:25

Tatrzański Park Narodowy informuje, że z powodu intensywnych opadów deszczu zamkniętych jest wiele szlaków. Droga Oswalda Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka, przez Cyrhlę jest zamknięta na wysokości mostu na potoku Sucha Woda, ze względu na wysoki stan wód.

Tatry. Szlaki zamieniły się w rwące potoki. TPN ostrzega [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, godz. 10:10

Ponad 250 interwencji zanotowali już strażacy z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Wszystkie związane były z intensywnymi opadami deszczu. - Ludzie cały czas do nas dzwonią. Zalane są domy i pola. Pracy jest bardzo dużo - mówi Piotr Krygowski ze Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu.

Podhale. Już ponad 250 interwencji. Wezwań po ulewie cały czas przybywa [ZDJĘCIA]Aktualizacja, godz. 10:09
Z powodu wysokiego stanu wody wstrzymane zostały kursy promów na Dunajcu między między Otfinowem a Pasieką Otfinowską oraz między Wietrzychowicami i Siedliszowicami.

Czytaj więcej: Tarnowskie. Wysoka woda w Dunajcu unieruchomiła promy

Aktualizacja, godz. 10:06
Duże zniszczenia po ulewie w powiecie limanowskim. To tam strażacy odnotowali najwięcej interwencji.


Aktualizacja, godz. 10:05
Ogromne zniszczenia po ulewie w Tatrach. Nie ma dojścia do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Woda zalała i zniszczyła wiele tatrzańskich szlaków.

Aktualizacja, godz. 10:04
Jedno z trzech ujęć wody dla Zakopanego zostało zamknięte. Miejskie służby ostrzegają, że mieszkańcy i turyści mogą spodziewać się zmniejszonego ciśnienia wody w kranach

Aktualizacja, godz. 10:03
Policja zamknęła drogę z Zakopanego do Łysej Polany - informuje radio RMF. Woda podmyła tam mostek, a na drogę osunęła się ziemia.

Aktualizacja, godz. 9:54
Po silnych opadach deszczu pogotowie przeciwpowodziowe dla całego powiatu bocheńskiego ogłosił w środę po godz. 21 starosta Ludwik Węgrzyn. Sytuacja powoli się jednak stabilizuje. Od środowego popołudnia straż pożarna w Bochni odnotowała 32 interwencje związane z opadami deszczu.

Powiat bocheński. Pogotowie przeciwpowodziowe w całym regionie

Aktualizacja, godz. 9:32
Na skutek intensywnych opadów deszczu zapadła się część drogi wiodącej z Zakopanego na Łysą Polanę i dalej do Morskiego Oka. Służby zamknęły przejazd tą drogą.

Zamknięta droga w stronę Morskiego Oka. Zapadł się asfalt

Aktualizacja, godz. 9:31
Zobaczcie zdjęcia z Białego Dunajca


Aktualizacja, godz. 9:30

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że od wczoraj w związku z usuwaniem skutków silnego wiatru, opadami deszczu i podtopieniami straż pożarna w całym kraju interweniowała 1600 razy. Najpoważniejsza sytuacja jest w Małopolsce, gdzie strażacy wyjeżdżali 414 razy.

W związku z tą sytuacją Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, jest w stałym kontakcie z wojewodami z zagrożonych regionów. Osoby poszkodowane otrzymają niezbędną pomoc. W pierwszej kolejności samorządy ocenią sytuację i prześlą informacje do wojewodów. Później trafią one do MSWiA, które podejmuje decyzję o ewentualnym uruchomieniu pomocy finansowej.

Ze względu na warunki atmosferyczne prewencyjnie ewakuowano pięć obozów harcerskich, na których łącznie przebywało 427 osób. Uszkodzonych zostało 21 budynków mieszkalnych.

Wczoraj w działaniach uczestniczyło ponad 8,5 tys. strażaków zawodowych i ochotników. W czwartek od rana z tych samych powodów zanotowano 176 interwencji przy których pracowało 1054 strażaków.

Aktualizacja, godz. 9:00

Na skutek intensywnych opadów deszczu odnotowano wzrosty poziomu wody we wszystkich zlewniach karpackich dopływów Wisły. Wzrosty te miały miejsce w strefie stanów średnich i wysokich, z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych. Najintensywniejszy przebieg zjawisko miało na obszarze województw śląskiego oraz małopolskiego. Najwięcej interwencji służb było w powiecie limanowskim i nowotarskim. W tych powiatach około tysiąca mieszkańców wciąż nie ma prądu. Dla większości sytuacja ma zostać rozwiązana do godz. 12.

Najintensywniejszy przebieg zjawiska wystąpił w nocy oraz nad ranem głównie w zlewniach Skawy, Raby oraz górnego i środkowego Dunajca.

W Harklowej gm. Nowy Targ odnotowano przesiąki gruntu. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, służby działają, układane są worki z piaskiem. Na miejsce jedzie wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Nieprzejezdne odcinki dróg:
- m. Dobra (gm. Dobra, pow. limanowski) droga krajowa nr 28,
- m. Jurgów (gm. Bobowa, pow. tatrzański) droga krajowa nr 49 (ruch przywrócono o godz. 06:00 dnia 19.07.2018 r.),
- m. Witowice Dolne (gm. Bukowina Tatrzańska, pow. nowosądecki) droga krajowa nr 75, (ruch przywrócono o godz. 06:00 dnia 19.07.2018 r.)
- m. Lubomierz ( g. Mszana Dolna, pow. limanowski) droga wojewódzka nr 986.

Stan alarmu przeciwpowodziowego obowiązuje:
- powiat limanowski od godz. 21:30 dnia 18.07.2018 r.
- gmina Krościenko n/D. od godz. 01.00 dnia 19.07.2018 r.

Aktualna sytuacja pogodowa
W dzień zachmurzenie duże lub całkowite. Opady deszczu, na południu i wschodzie województwa okresami o natężeniu umiarkowanym. Miejscami burze. Prognozowana suma opadów do 40 mm. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C, na Podhalu i w rejonach podgórskich od 17°C do 19°C, na szczytach Beskidów od 13°C do 16°C, w partiach szczytowych Tatr około 11°C. W nocy zachmurzenie i opady deszczu. Prognozowana suma opadów na południu województwa do 15 mm.

Aktualizacja, godz. 8:30
Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - ruch na zakopiance w Białym Dunajcu został przywrócony.

Aktualizacja, godz. 8:25
Stany alarmowe obowiązują w następujących miejscach:
 • Radziszów, rzeka Skawinka
 • Czchów, rzeka Dunajec
 • Gołkowice, rzeka Dunajec
 • Nowy Targ Kowaniec, rzeka Dunajec
 • Nowy Targ, rzeka Czarny Dunajec
 • Trybsz, rzeka Białka
 • Niedzica, rzeka Niedziczanka
 • Sromowce Wyżne, rzeka Dunajec
 • Krościenko, rzeka Dunajec


Aktualizacja, godz. 7:30
W związku z ulewami strażacy w całej Polsce interweniowali ponad 1600 razy.

Aktualizacja, godz. 7:15
Stany alarmowe obowiązują w następujących miejscach:
 • Radziszów, rzeka Skawinka
 • Czchów, rzeka Dunajec
 • Gołkowice, rzeka Dunajec
 • Rabka, rzeka Raba
 • Nowy Targ Kowaniec, rzeka Dunajec
 • Nowy Targ, rzeka Czarny Dunajec
 • Trybsz, rzeka Białka
 • Niedzica, rzeka Niedziczanka
 • Sromowce Wyżne, rzeka Dunajec
 • Krościenko, rzeka Dunajec


Aktualizacja, godz. 7:05
500 interwencji strażackich, ewakuacja 200 osób, zniszczone drogi i podtopione dziesiątki domów - to bilans strat po ulewach w Małopolsce - informuje o poranku radio RMF. Stan alarmowy na rzekach obowiązuje obecnie w 10 miejscach.

Przez całą noc strażacy walczyli, by woda nie zniszczyła tymczasowego mostu na rzece Biały Dunajec na zakopiance. Z uwagi na bardzo wysoki stan wody, przeprawa została zamknięta dla ruchu w środę wieczorem.


CZYTAJ TAKŻE: https://gazetakrakowska.pl/podhale-tak-wygladala-nocna-walka-o-utrzymanie-mostu-w-bialym-dunajcu-zdjecia/ar/13350744

W związku z ulewami zamknięta została także droga Czarna Góra-Trybsz oraz Mszana-Zabrzeż. Utrudnienia są również na wielu drogach lokalnych - woda podmyła jezdnie.AKTUALIZACJA 00:45
Sytuacja z poziomem rzek stabilizuje się. Strażacy i inne służby cały czas jednak walczą z żywiołem. Pojawiają się kolejne informacje o podmytych drogach i innych szkodach wyrządzonych przez wodę.AKTUALIZACJA GODZ. 23:20
W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce – wojewoda Piotr Ćwik zwołał w środę wieczorem Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.

- Przed trwającymi opadami poziomy wody w rzekach były niskie, ale opady są intensywne i ziemia szybko nasiąka. Analizujemy wszystkie aspekty – nie tylko bieżące interwencje, ale też takie aspekty jak monitorowanie osuwisk czy pracę wodociągów. Oprócz tego, że pada w Małopolsce, pada również w sąsiednich województwach, co też musimy brać pod uwagę. Uspokajająca jest informacja, że zbiorniki mają wysoką rezerwę.

Trzymamy rękę na pulsie – służby są w pełnej gotowości i mają wzmocnioną obsadę osobową. Podtopienia są w takich sytuacjach czymś naturalnym, ale sytuacja jest pod kontrolą. Apeluję jednak do mieszkańców o zachowanie rozwagi i ostrożność – zaznaczył Piotr Ćwik.

Z uwagi na sytuację pogodową Pogotowia przeciwpowodziowe zostały ogłoszone w gm. Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Trzciana i w powiecie limanowskim

Zła sytuacja na Podhalu. Dziesiątki domów podtopionych


AKTUALIZACJA GODZ. 21.47
Jak informuje policja, z powodu dużych opadów deszczu zamknięty został tymczasowy most w Białym Dunajcu. Woda w rzece gwałtownie wezbrała, a dodatkowo na konstrukcji oparły się konary powalonych drzew. Istnieje ryzyko zawalenia mostu, w związku z czym przejazd nim został zamknięty.

Zamknięto most na zakopiance w Białym Dunajcu. Zagraża mu woda

Objazd wyznaczony przez Policję: Z Nowego Targu oraz z Zakopanego przez Szaflary, Maruszynę, Bańską Niżną, Bańskę Wyżną, Ząb oraz Suche do Poronina i w odwrotnym kierunku do Nowego Targu.AKTUALIZACJA, GODZ. 21.40
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdecydował o ogłoszeniu III stopnia zagrożenia hydrologicznego dla województwa małopolskiego i śląskiego. W praktyce oznacza to możliwość drastycznego podniesienia się poziomu wody w rzekach i intensywnych opadów deszczu.Jak informuje Radio Kraków, strażacy wyruszyli już na pierwsze interwencje. W tej chwili działania prowadzone są w ponad stu miejscach - głownie w powiatach krakowskim, limanowskim i bocheńskim. Problemem są nie tylko podtopienia czy zalane piwnice, ale też połamane gałęzie czy inne zniszczenia powodowane przez wodę.

Intensywne opady przerwały także wypoczynek harcerzy. Ponad 120 harcerzy musiało opuścić swój obóz ze względu na zagrożenie. Aktualnie nic im nie zagraża.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ulewy w Małopolsce. Strażacy ewakuowali obóz harcerski koło Makowa Podhalańskiego

Trudna sytuacja występuje w Czarnej Górze w gminie Bukowina Tatrzańska. Woda zalała tam niema całą wieś. Podtopienia są także w Poroninie, Białym Dunajcu, Kościelisku, Leśnicy i innych miejscowościach Podhala.

CZYTAJ WIĘCEJ: Spisz. Woda zalewa Czarną Górę. Wdarła się do góralskich domów [ZDJĘCIA]


Prognozy na najbliższe godziny nie napawają optymizmem. Według informacji z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej,
w województwie małopolskim w powiatach: chrzanowskim, oświęcimskim, wadowickim, suskim, nowotarskim i tatrzańskim do godziny 8 w czwartek może spaść od 45 do 60 litrów na metr kwadratowy, w rejonach podgórskich i w górach nawet do 70 l/mkw. W trakcie opadów możliwe są burze z porywami wiatru do 65 kilometrów na godzinę.

CZYTAJ WIĘCEJ: IMGW ostrzega: pomarańczowy alert dla Małopolski ulewne deszcze i burze. Kiedy przestanie padać? Sprawdź prognozę pogody

ZOBACZ KONIECZNIE:ZOBACZ WIDEO: Ulewne deszcze i burze w Małopolsce

Autorzy: videoactive.pl, Julia Karasiewicz, Józef Budacz, Janusz Bobrek, TVN24


Komentarze (10)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
no flood this year

takiego wała!! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię,...rozwiń całość

powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.Nawet cofka na rzekach jest nam niegroźna.Na wszystkich rzekach wpływających do
Bałtyku,niejaki ryży kazał zbudować zamykane bramy przeciwzalewowe, podobne do tych w Rotterdamie i na Tamizie, ale dużo od nich nowocześniejsze.
Tenże ryży, znany twórca "zielonej wyspy",którą nam zafundował za bilion zł długów, wraz z przydupasami ,sypał owe wały, przez 7 lat! Różne kanały telewizyjne pokazywały go ,jak w krawacie i eleganckim garniturze
biega po wałach i "pali głupa".Wreszcie mamy wały przeciwpowodziowe których nie musimy się wstydzić, przeciwnie, możemy być z nich dumni! Nawet Amerykanie, co rusz, przyjeżdżają
do Polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo,
mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie cimoszątko!! zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy to prawda?

Burmistrz Nowej Huty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

ze w Krakowie zalalo metro?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wyraźnie przesadzono z modlitwami o deszcz

we wszystkim potrzebny jest umiar (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

i rozsądek

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
MOJE pytanie. Odpowiedzcie na nie

Autentyczny Pan Abnegat (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Kochani, odpowiedzcie, proszę na MOJE pytanie: jak wam się POWODZI?
Sądzę, że próby odpowiedzi nie przekroczą waszych ograniczonych zdolności "intelektualnych".
(wasz autentyczny Głos Rozsądku)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pomogą powodzianom.....

2aa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

pomogą powodzianom tak jak pomagają rydzykowi ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
poziom redaktorów

bob (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jurgów gmina Bobowa ? Od kiedy ???

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
no flood this year

takiego wała!! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię,...rozwiń całość

powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.Nawet cofka na rzekach jest nam niegroźna.Na wszystkich rzekach wpływających do
Bałtyku,niejaki ryży kazał zbudować zamykane bramy przeciwzalewowe, podobne do tych w Rotterdamie i na Tamizie, ale dużo od nich nowocześniejsze.
Tenże ryży, znany twórca "zielonej wyspy",którą nam zafundował za bilion zł długów, wraz z przydupasami ,sypał owe wały, przez 7 lat! Różne kanały telewizyjne pokazywały go ,jak w krawacie i eleganckim garniturze
biega po wałach i "pali głupa".Wreszcie mamy wały przeciwpowodziowe których nie musimy się wstydzić, przeciwnie, możemy być z nich dumni! Nawet Amerykanie, co rusz, przyjeżdżają
do Polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo,
mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie cimoszątko!!
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Głupich nie sieją...

Pempek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Gdzie się leczysz? Zmień szpital. Nie działa.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mądrzy ludzie (?)

Gratuluje (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

Ja się pytam kto mądry buduje dom na terenach zalewowych?bo i ja tam działkę miałam, 64ary acz z szukaniem głupiego na kupno nie było problemu, teraz żal patrzeć jak ta moja działkę i domy...rozwiń całość

Ja się pytam kto mądry buduje dom na terenach zalewowych?bo i ja tam działkę miałam, 64ary acz z szukaniem głupiego na kupno nie było problemu, teraz żal patrzeć jak ta moja działkę i domy dewelopera zalewazwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
I ukarał ich potopem

sucha (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

"Księga Rodzaju 6,6-9,17 opisuje niesamowitą historię. Bóg postanawia zgładzić ludzi, których sam stworzył. Robi to ponieważ czyny ludzi są ustawicznie złe. Znajduje się tylko jeden, którego czyny...rozwiń całość

"Księga Rodzaju 6,6-9,17 opisuje niesamowitą historię. Bóg postanawia zgładzić ludzi, których sam stworzył. Robi to ponieważ czyny ludzi są ustawicznie złe. Znajduje się tylko jeden, którego czyny są sprawiedliwe – Noe."zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?