Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulewy w powiecie wielickim. Zatopiona Wieliczka. Podtopienia w gminach Biskupice i Niepołomice

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Trwające od 5 sierpnia ulewy spowodowały ogromne szkody w powiecie wielickim. Najbardziej ucierpiała Wieliczka, gdzie woda zalała m.in. wiele domów i komendę PSP. do podtopień doszło także w gminie Biskupice i w rejonie Podłęża w gminie Niepołomice
Trwające od 5 sierpnia ulewy spowodowały ogromne szkody w powiecie wielickim. Najbardziej ucierpiała Wieliczka, gdzie woda zalała m.in. wiele domów i komendę PSP. do podtopień doszło także w gminie Biskupice i w rejonie Podłęża w gminie Niepołomice zdjęcia: Kraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie/OSP Bodzanów/OSP Podłęże/OSP Niepołomice/OSP Czarnochowice/OSP Wieliczka/OSP Gdów
Trwające od 5 sierpnia ulewy spowodowały ogromne szkody w powiecie wielickim. Najbardziej ucierpiała Wieliczka, gdzie większość ulic znalazła się pod wodą. Podtopione zostały także liczne budynki, w tym siedziby służb ratowniczych, m.in. komenda PSP przez którą - jak opowiadają świadkowie zdarzenia - „przeszła rzeka”. Trudna sytuacja była w Podłężu w gminie Niepołomice, gdzie w nocy wylała Podłężanka; konieczna była ewakuacja mieszkańców kilku domów z rejonu nazywanego Trzema Mostami. Do wczesnego popołudnia w piątek (6 sierpnia 2021) straż pożarna interweniowała w powiecie wielickim ok. 250 razy. To nie koniec, bo zgłoszenia wciąż napływają.

FLESZ - Co Polacy myślą o zakazach dla niezaszczepionych?

od 16 lat

- Obecnie zgłoszenia dotyczą przede wszystkim podtopionych piwnic, garaży i posesji oraz połamanych drzew i konarów. Przy usuwaniu skutków ulewy pracują także strażacy z prawie wszystkich jednostek OSP w gminie Wieliczka oraz części OSP w gminach Biskupice i Niepołomice. Nie ma osób poszkodowanych – mówił nam w piątek przed godz. 11 st. kpt. Robert Ulman z PSP w Wieliczce.

Jak relacjonują strażacy, w Wieliczce i okolicy woda zaczęła wzbierać w czwartek ok. godz. 20, a ok. godz. 21 sytuacja stała się dramatyczna. Zatopione zostało całe centrum miasta (m.in. ulice: Słowackiego, Limanowskiego, Szpunara, Dembowskiego, Goliana), a także ulice Matejki, Jedynaka, Reformacka i Gdowska oraz osiedla Kościuszki, Szymanowskiego, Krzyszkowice i Chrobrego (tam woda zalała zupełnie m.in. podziemny parking, na którym było około 20 samochodów). Nieprzejezdne były drogi pod wiaduktami m.in. w Kokotowie i na DK 94 w Wieliczce.

Woda wdarła się na wiele posesji i do budynków (szczególnie dużo domów ucierpiało na osiedlach Kościuszki i Krzyszkowice), w tym do siedzib służb ratowniczych: do komendy Państwowej Straży Pożarnej w parku św. Kingi, do strażnicy OSP Wieliczka przy ulicy Batorego, do Komendy Powiatowej Policji (ul. Jedynaka).

Przez komendę wielickiej PSP przeszła wręcz rzeka, w którą zmienił się w czwartkową noc ciek wodny (nie ma on nazwy) płynący od strony Grabówek. Nie pomogły zabezpieczenia z worków z piaskiem. Rosnąca w mgnieniu oka woda wdarła się na niższe kondygnacje budynku, strażacy ratowali dokumenty i komputery przenosząc je na wyższe piętro. Zalane zostały instalacje techniczne, awarii uległa centrala, co spowodowało utrudnienia w łączności i pracy Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego.

W czwartek ok. godz. 23 skierowano do Wieliczki specjalny samochód dowodzenia i łączności z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie. Do pomocy zadysponowano tu m.in. także zastępy straży z sąsiednich powiatów, w tym Szkolną Kompanię Wielozadaniową COO z krakowskiej Szkoły Aspirantów PSP.

Siedziba wielickiej PSP znajduje się w Parku Kingi od 70 lat. Nigdy wcześniej budynek nie był podtapiany, nawet podczas największych opadów.

- Zalane zostało przyziemie (poziom – 1) i parter komendy. Szkody są bardzo duże. Zniszczone zostały m.in. piec ogrzewający budynek oraz sprzęt ochrony układu oddechowego. Ucierpiały także instalacje, dlatego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego musieliśmy przenieść czasowo do OSP w Kłaju – powiedział nam mł. bryg. Michał Masternak, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Wieliczce.

Woda płynąca od Grabówek podtopiła również budynek Komendy Powiatowej Policji oraz rejon ulic Jedynaka i Dembowskiego. Z kolei do remizy OSP Wieliczka i na ulice Limanowskiego/Szpunara/Słowackiego woda wdarła się już po raz kolejny od strony Stoku pod Baranem. Tym razem nie wystąpił na szczęście z brzegów znajdujący się tam staw, bo szkody byłyby jeszcze większe.

Duże kłopoty były także w niektórych rejonach gminy Wieliczka. Wystąpiły z brzegów rzeki Zabawka i Świdówka, powodując podtopienia m.in. w Małej Wsi, Strumianach, Węgrzcach Wielkich i Lednicy Górnej.

- Bardzo trudna sytuacja była także w Koźmicach, gdzie wylała Wilga. Było zagrożenie, że woda wedrze się do domów i konieczna stanie się ewakuacja mieszkańców. Ostatecznie udało się na szczęście tego uniknąć. Wiadomo już, że szkody po ulewie są ogromne, jeśli nie gigantyczne. Doszło do licznych podtopień domów i uszkodzeń infrastruktury drogowej. Wiele zniszczeń jest także na trwających inwestycjach, na drogach które są w przebudowie (m.in. na ul. Szpitalnej w Wieliczce oraz w Golkowicach), a także w rejonach gdzie budowana jest kanalizacja sanitarna. Samo porządkowanie terenów po ulwie potrwa kilka dni. Równolegle prowadzona będzie także inwentaryzacja szkód – powiedział nam w piątek około południa burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

W gminie Biskupice, gdzie do podtopień doszło m.in. w rejonie Bodzanowa i Tomaszkowic, ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Alarm obowiązuje od 5 sierpnia 2021, od godz. 22.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski