Ulga internetowa – kto i jak z niej skorzysta

Katarzyna Borek(KB)
Odliczysz wydatki związane z użytkowaniem internetu – niezależnie od miejsca, w którym z niego korzystasz oraz formy dostępu
Odliczysz wydatki związane z użytkowaniem internetu – niezależnie od miejsca, w którym z niego korzystasz oraz formy dostępu Fot. 123RF
Twoje finanse. Rozliczasz PIT? Sprawdź, może masz prawo do ulgi za internet. Wyjaśniamy, kiedy i komu się należy w zeznaniu za 2014 rok

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy płacą za użytkowanie sieci internetowej, od lat mogą korzystać ze specjalnej ulgi.

Uwaga! Są nowe zasady
Od ubiegłego roku ci, którzy dotąd regularnie korzystali z możliwości odliczenia 760 zł z tytułu ulgi internetowej, już nie mają prawa do tego odpisu! Lepiej więc sprawdź, czy Ci się on należy, a jeśli tak - to, na jakich zasadach.

Kto może skorzystać z ulgi internetowej
Mają do niej prawo te osoby, które:
* poniosły w roku podatkowym wydatki z tytułu użytkowania internetu;
* posiadają dokumenty, które to potwierdzają; oraz
* w latach wcześniejszych nie korzystały z tej ulgi albo po raz pierwszy skorzystały z niej w zeznaniu za 2013 rok.

Zapamiętaj: od 1 stycznia 2013 roku odliczenia w ramach ulgi internetowej można dokonać wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych - pod warunkiem, że w poprzedzającym je okresie nie korzystaliśmy z tej ulgi.

Wytłumaczmy to na przykładach
* Przykład nr 1: pan Kowalski korzystał z ulgi internetowej co roku, od samego początku jej obowiązywania (czyli począwszy od rozliczenia podatku za 2005 rok). Nadal płaci za internet, który ma w swoim domu i chciałby uwzględnić te wydatki w tegorocznym zeznaniu podatkowym. Niestety, nie może jednak tego zrobić, ponieważ nie spełnia warunku dotyczącego korzystania z ulgi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych.

* Przykład nr 2: pan Nowak ulgę internetową po raz pierwszy rozliczył w zeznaniu podatkowym za 2012 rok. Czy w tym roku też może to zrobić? Nie, ponieważ takie osoby mogły skorzystać z tego odliczenia jeszcze wyłącznie za rok 2013.

Jakie wydatki można odliczyć
Jak już wynika z samej nazwy tej ulgi - odliczysz wydatki związane z użytkowaniem przez siebie internetu. I to niezależnie od miejsca, w którym z niego korzystasz oraz formy dostępu do sieci!

To oznacza, że ta ulga podatkowa dotyczy zarówno wydatków poniesionych w związku z surfowaniem w sieci na przykład w kawiarence internetowej, jak również w Twoim miejscu zamieszkania poprzez stałe łącze czy też bezprzewodowo za pomocą urządzeń mobilnych, na przykład w komputerze lub w telefonie komórkowym.

Uwaga! Pamiętaj jednak, że ulga internetowa nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci internetowej.

Ile odliczysz
Trzeba wiedzieć o tym, że ulga internetowa jest limitowana. Limit roczny wynosi 760 złotych - na jednego podatnika.

Jak odliczyć
Zasada jest taka, że jeżeli jesteś podatnikiem podatku dochodowego obliczanego:

* na ogólnych zasadach, przy zastosowaniu skali podatkowej (na przykład uzyskujesz dochody z pracy) - odliczeń dokonujesz od swojego dochodu.

* w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (bo tę formę opodatkowania wybrałeś na przykład dla opodatkowania przychodów uzyskiwanych z prywatnego najmu mieszkania) - odliczeń dokonujesz od przychodu.

Odliczeń dokonujesz w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28, do którego lub do których dołączasz formularz PIT/O (to informacja o odliczeniach).
Źródło: informacje Ministerstwa Finansów.

Praktyczne informacje
Limit roczny wynosi 760 zł na jednego podatnika.
Oznacza to, że jeśli za internet płacisz wspólnie z osobą, która razem z Tobą zamieszkuje, każdemu z Was przysługuje prawo do ulgi internetowej w ramach odrębnego limitu.

* Odliczasz wydatki faktycznie poniesione w roku podatkowym z tytułu użytkowania internetu, w kwocie nie wyższej niż 760 zł. Co to oznacza?
Załóżmy, że w ubiegłym roku podatkowym za korzystanie z usług dostępu do telewizji kablowej, telefonu stacjonarnego i internetu firma wystawiła Ci faktury VAT na 1,5 tys. zł, z tego 800 zł dotyczyło usług internetowych. Odliczeniu w ramach tej ulgi podlegają jednak wyłącznie wydatki do kwoty 760 zł, czyli do wysokości określonego prawem i przysługującego limitu.

I jeszcze inny przykład: załóżmy, że wraz z małżonkiem otrzymałeś od operatora t elefonii komórkowej faktury VAT wystawione na Was na kwotę 4 tys. zł, z czego 2,3 tys. zł za usługi sieci internetowej. Limit ulgi wynosi 760 zł dla każdego z podatników, stąd każdy z Was może odliczyć maksymalnie taką kwotę.

* Kwota przysługującego odliczenia w części, w jakiej nie znalazła pokrycia w dochodach danego roku podatkowego, nie podlega odliczeniu w kolejnych latach.

Jak to rozumieć? Wyobraź sobie, że masz dokument potwierdzający, że zapłaciłeś w roku podatkowym 600 zł za internet. Dotychczas z ulgi korzystałeś tylko raz, w rozliczeniu za ub.r., ale wtedy nie wszystkie wydatki udało Ci się odliczyć, bo miałeś niskie zarobki. W tym roku możesz skorzystać z ulgi, ale wcześniejsze wydatki nie podlegają odliczeniu w bieżącym zeznaniu.
Wytłumaczmy to na przykładzie pani Moniki. Ma dokument potwierdzający, że za użytkowanie sieci zapłaciła w 2014 r. 550 zł. Dotąd z ulgi internetowej korzystała tylko raz, w rozliczeniu za 2013 rok, ale nie wszystkie wydatki udało jej się odliczyć z uwagi na bardzo niski dochód, jaki wówczas uzyskała, pracując na zlecenie. Czy pani Monika ma szansę skorzystać z ulgi? Tak, ale w kwocie odliczenia może uwzględnić wyłącznie koszty poniesione w 2014 roku.

Warto wiedzieć
Do ulgi internetowej masz prawo, gdy zapłaciłeś za internet i masz dokumenty, które to potwierdzają.
Taka jest zasada

Do ulgi internetowej masz prawo między innymi wtedy, gdy poniosłeś w roku podatkowym wydatki z tytułu użytkowania internetu oraz posiadasz dokumenty, które to potwierdzają.

Jakie dokumenty
Konkretnie oznacza to, że potwierdzenia poniesienia wydatków z tytułu użytkowania internetu muszą zawierać:
a) dane identyfikujące podatnika jako kupującego usługę;
b) dane sprzedającego (dostawcy usług internetowych);
c) rodzaj zakupionej usługi;
d) kwotę zapłaty (na przykład w oparciu o fakturę VAT, rachunki, dowód wpłaty czy też potwierdzenie przelewu).

To trzeba wiedzieć
Odliczenia dokonuje się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, identyfikujących podatnika jako kupującego/odbiorcę usługi. Jeżeli dostęp do internetu jest tylko jedną z usług kupowanych u danego dostawcy, na przykład w pakiecie z telewizją kablową czy telefonem stacjonarnym, z dokumentu wystawionego przez operatora musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie internetu.

O tym musisz pamiętać
Ulga internetowa nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci internetowej. Wytłumaczmy to na przykładzie pana Nowaka, który w roku podatkowym korzystał z internetu zarówno w kawiarence, jak i we własnym domu. Za surfowanie w lokalu usługowym ma rachunki na kwotę 250 zł. Za dostęp do wirtualnego świata w mieszkaniu otrzymał od swojego operatora usług internetowych faktury VAT na 300 zł, jednak z tego 100 zł wyniosły koszty instalacji sieci. Może więc odliczyć tylko 450 złotych (bo bez wydatków poniesionych na montaż infrastruktury).

Ważne terminy
PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 składamy do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który dokonywane jest rozliczenie. Gdy ostatni dzień terminu to sobota lub dzień ustawowo wolny od pracy, za jego ostatni dzień uważa się następny po dniu/dniach wolnych od pracy.

Polacy masowo ruszyli do lombardów

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rafał

świetnie, płacę 4 dychy za gigakabla razem z tv oczywiście i jeszcze będę mógł sobie to odliczyć. muszę przyznać że dobrego dokonałem wyboru ;P

c
cwaniak

i tak zrobię zmienie neta z 20mb na 100mb w ofercie to różnica 10 pln na miesiac i skorzystam z ulgi :)

c
cwaniak

i tak zrobię zmienie neta z 20mb na 100mb w ofercie to różnica 10 pln na miesiac i skorzystam z ulgi :)

Dodaj ogłoszenie