Ulgi dla najuboższych

EKT
Udostępnij:
Rada Gminy Zabierzów podjęła uchwałę o pokrywaniu kosztów przejazdu autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Krakowie mieszkańcom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

Zabierzów

   Przypomnijmy, od wczoraj we wszystkich gminach powiatu krakowskiego (10), gdzie przewoźnik ten dotowany był z budżetu gminy, zostały zlikwidowane prawie wszystkie ulgi. Zachowano jedynie bezpłatne przejazdy dla dzieci do 4 lat, a uczniom szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i policealnych gmina dopłacać będzie do biletów miesięcznych po 17 zł (zamiast 47 zł za bilet uprawniający do przejazdów od poniedziałku do piątku, płacić będą 30 zł).
   Likwidacja zniżek, wprowadzonych przez te gminy przed 10 laty, oznacza, że z bezpłatnych czy ulgowych biletów, w granicach administracyjnych danej gminy (w Krakowie ulgi zostały zachowane) nie będą mogły już korzystać m.in. osoby powyżej 75 roku życia, inwalidzi i ich opiekunowie, honorowi dawcy krwi, uczniowie. Dyrekcja MPK zapewniła, że w lutym pasażerowie, którym przysługiwały ulgi, nie będą karani za nieposiadanie biletów przejazdu.
   Szefowie gmin konieczność likwidacji zniżek tłumaczą wysokimi kosztami dotacji, np. Zabierzów rocznie do MPK dopłacał około 1 mln zł, Liszki - 900 tys. zł, Zielonki ponad 560 tys. zł. Na obniżenie dopłat nie wyraziło zgody MPK, które też postawiło jednakowe warunki dla wszystkich gmin. Gdyby któraś z nich wyłamała się z umowy, wówczas MPK brało pod uwagę zmniejszenie liczby kursów, a nawet likwidację linii.
   - Zdajemy sobie sprawę, że niektórych mieszkańców nie będzie stać na odpłatny przejazd autobusem, dlatego tym, którzy zmuszeni będą jeździć w celach zdrowotnych, np. do lekarza czy na zabiegi rehabilitacyjne, pokryjemy koszt dojazdu w granicach administracyjnych gminy - powiedział wójt Zabierzowa Józef Krzyworzeka. Rada Gminy postanowiła, że po udokumentowaniu konieczności dojazdu mieszkańcom, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150 procent kwoty uprawniającej do ubiegania się o świadczenie z pomocy społecznej, wydawane będą jednorazowe bilety. Mogą się o nie ubiegać: osoby, które ukończyły 75 rok życia, inwalidzi z orzeczeniem ustalającym znaczny stopień niepełnosprawności lub całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji (I grupa inwalidzka) wraz z towarzyszącym opiekunem, niewidomym oraz ich opiekunom, inwalidzi narządu ruchu kończyn dolnych z orzeczeniem ustalającym umiarkowany stopień niepełnosprawności lub całkowitą niezdolność do pracy (II grupa inwalidzka), dzieci i młodzież do 16 roku życia dotknięta niepełnosprawnością ruchową lub umysłową oraz ich opiekunowie, dzieci niesłyszące do 16 roku życia z orzeczoną niepełnosprawnością. Natomiast inwalidom z orzeczeniem ustalającym umiarkowany stopień niepełnosprawności lub całkowitą niezdolność do pracy (II grupa inwalidzka) gmina pokryje połowę ceny biletów.
   Będą one wydawane w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zabierzowie, po opublikowaniu uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Można się spodziewać, że w trzeciej dekadzie lutego.
   Zostały zachowane ulgi ustawowe, przysługujące w całej Polsce. Ze zniżkowych biletów korzystać mogą: studenci polskich uczelni oraz kombatanci i osoby represjonowane. Bezpłatne bilety przysługują: uczniom szkół specjalnych i ich opiekunom, inwalidom wojennym i wojskowym I grupy wraz z opiekunami, a także posłom i senatorom. (EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie