Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Szymborskiej po byłym komuniście?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Jan Hubrich / Polskapresse
Michał Rusinek proponuje, aby imię byłej noblistki nadać jakiemuś placykowi w centrum albo w Krowodrzy, z którą była związana, a nie uliczce na Prądniku Czerwonym.

Prezydent Krakowa przygotował projekt uchwały o zmianach nazw ulic. Dotychczasowych patronów - byłych komunistycznych działaczy mają zastąpić nowi (patrz ramka).

Zmiany zostaną przeprowadzone w ramach dostosowania do zapisów ustawy z 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Prezydent Krakowa przedstawił właśnie propozycje zmian, ale są one mało zbieżne z oczekiwaniami mieszkańców.

Aby ul. Szenwalda nosiła nazwę naszej noblistki nie bardzo spodobało się Michałowi Rusinkowi, prezesowi Fundacji Wisławy Szymborskiej. - Byłoby cudownie, gdyby jej imię nadano uroczemu placykowi w centrum Krakowa albo w Krowodrzy, gdzie mieszkała. Postulowałbym, aby to było miejsce z nią związane - mówi Michał Rusinek.

Trzy z ulic, które mają zmienić nazwy znajdują się na terenie Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Tam mieszkańcy zgłosili 15 propozycji nowych nazw, a trzy dodatkowe wpłynęły z Wydziału Geodezji Urzędu Miasta (tam też można było zgłaszać sugestie). 18 propozycji przedłożono do głosowania, w którym wzięło udział prawie 50 proc. mieszkańców Prądnika Czerwonego. Mieszkańcy ul. Emila Dziedzica zdecydowali, żeby patron zmienił tylko imię na Bolesław. W przypadku ul. Kajty zagłosowali za ulicą Miejską. Natomiast na ul. Szenwalda głosujący proponowali ex aequo Wisławę Szymborską i mjr. pil. Stefana Janusa. Prezydent zaakceptował tylko tę ostatnią propozycję i wybrał Szymborską.

- Złożyliśmy do urzędu propozycje mieszkańców. Prezydent przedstawił swój projekt, ale i tak o wszystkim zadecydują radni miasta - komentuje Mateusz Drożdż, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy III.

W projekcie uchwały prezydent zaznaczył, że proponowane zmiany nazw ulic uzyskały akceptację Zespołu ds. Nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta

Rada Dzielnicy VIII, po konsultacjach społecznych, proponowała, aby ul. Szwai zmienić na ul. Europejską, a nie Konopczyńskiego. Prezydent uwzględnił natomiast propozycję Dzielnicy X, aby ul. Szumca zmieniła się w ul. Prof. Zina.

Ostateczna decyzja należy do miejskich radnych, którzy muszą przyjąć uchwałę dekomunizacyjną do 2 września tego roku. Sprawą zajmą się więc podczas sesji 30 sierpnia.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 17

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski