Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uliczka - gdzie było wnętrze budowli

MM
Uliczka pomiędzy zachodnim i wschodnim ciągiem Kramów Bogatych jest znana z ikonografii z XIX w. - odmalował ją Teodor Stachowicz. Przykryta była dachem pogrążonym (opadającym z obu stron ku środkowi), doświetlana okienkami. W murach kramów (każdy 2,5 na 5 m) znajdowały się witryny; Stachowicz pokazuje, że były zamykane poziomymi okiennicami: jedna otwierała się do góry, druga rozkładała na dół i funkcjonowała jako lada. To wszystko zniknęło podczas zaplanowanej rozbiórki w latach 60. XIX wieku, pozostałości, piwnice - zasypano gruzem.

Piec pod Wagą

W uliczce między dwoma ciągami Kramów Bogatych archeolodzy odsłaniają - ponad 2 metry pod obecnym poziomem Rynku - mury XIII-wiecznej budowli. Czy były to pierwotne Sukiennice, czy np. pierwsze Kramy Bogate? Badacze są zdania, że przedwcześnie wypowiadać się na temat funkcji budowli.

Podczas obecnych badań w uliczce okazuje się, że stało się tą uliczką wnętrze XIII-wiecznej budowli - po wyburzeniu wyższych partii murów i wykonanym zasypie niwelacyjnym. - To wyburzenie górnych partii XIII-wiecznej budowli wiązało się zbudową kazimierzowskich Sukiennic igeneralną reorganizacją przestrzenną Rynku - mówi badacz przeszłości Stanisław Sławiński.
W uliczce odsłaniane są pozostałości tej budowli. - Mur XIII-wiecznej budowli biegnie prawie równolegle, lekko skośnie wstosunku doKramów Bogatych. Ten skośny przebieg koresponduje zbudowlą, której relikty znalazł prof. Zin podpołudniową częścią Sukiennic wlatach 60. -te dwie budowle były równoległe do____siebie, ustawione wzdłuż jakiejś osi komunikacyjnej - wskazuje archeolog Wojciech Głowa. Jak przypomina, podobna budowla została odnaleziona pod północną stroną Sukiennic; prawdopodobnie w dalszej części uliczki znajduje się para do tego budynku. - Byłyby to jedne zpierwszych budynków murowanych naRynku, które pojawiły się polokacji. Teoria prof. Zinabyła taka, że to były Sukiennice. My narazie nie możemy się wypowiadać natemat funkcji tych budowli - mówią archeolodzy z Rynku. Przypominają, że w miastach śląskich, lokowanych na prawach magdeburskich, blok zabudowy śródrynkowej składał się z 4 budynków: ratusza, sukiennic, kramów bogatych i wagi.
Jak dotąd odsłonięto w uliczce, tuż przy ścianie Kramów Bogatych, jeden mur zewnętrzny - ścianę wschodnią budowli, z czterema niszami (analogiczne były w budowli pod Sukiennicami), nadto relikty ścian poprzecznych; odsłaniany jest południowo-wschodni narożnik. Na przeciwległej ścianie zewnętrznej XIII-wiecznego budynku nadbudowano ścianę Kramów Bogatych (zachodniego ciągu). Odległość między ścianami tego budynku to niespełna 5 metrów.
Badacze znaleźli też ściany poprzeczne, dostawione do odsłoniętej budowli od strony wschodniej. Zapewne jeszcze w XIII wieku dobudowano tu nowy budynek, o jeszcze nieustalonym rzucie i funkcji.
Natomiast jednym z ostatnich znalezisk w Wielkiej Wadze jest gliniana niecka, która znajdowała się pod Wagą, około 4 m pod obecnym poziomem Rynku. To fragment konstrukcji najprawdopodobniej pieca. - Wkopywano się wziemię, wykopywano misę, wyklejano gliną wśrodku -____powstawała niecka - wyjaśnia archeolog Sławomir Dryja. Nie był to piec grzewczy, lecz o przeznaczeniu przemysłowym lub rzemieślniczym; mogła to być topnia metali. Jak podają archeolodzy, nie należy wiązać tego pieca z Wielką Wagą - jest związany z okresem przedlokacyjnym.
(MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski