Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umierająca szkoła plakatu

Łukasz Gazur
Po raz pierwszy kolekcja plakatów pokazywana jest w całości
Po raz pierwszy kolekcja plakatów pokazywana jest w całości fot. Anna Kaczmarz
Sztuka wyboru. Wystawa „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” w Muzeum Narodowym w Krakowie zmierza do finału. Ale gorsze jest to, że poczucie końca nie opuszcza widza tej wystawy w żadnym momencie. Chodzi o poczucie końca polskiego plakatu.

Garść faktów na początek: wystawę Muzeum Kinematografii w Łodzi i Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowały z okazji 60. rocznicy debiutu fabularnego reżysera, którym było „Pokolenie”. Łódzka placówka zebrała prawie 400 plakatów towarzyszących filmom polskiego laureata Oscara. Pochodzą one z blisko 30 krajów, m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji. Krakowska prezentacja jest pierwszym całościowym pokazem tej bogatej kolekcji.

Oczywiście na wystawie zobaczymy dzieła wybitnych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, fenomenu artystycznego na światową skalę. Samo określenie używane jest od lat 60. XX w., stosowane wobec grupy polskich artystów-plakacistów, którzy zdobyli międzynarodowy rozgłos.

A zajmowali się głównie – co ciekawe – wykonywaniem plakatów o tematyce kulturalnej. Ich prac na wystawie poświęconej posterom do filmów Andrzeja Wajdy nie brakuje. Roman Cieślewicz, Wojciech Zamecznik, Wojciech Fangor, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Jan Lenica – wielkie nazwiska można wymieniać długo.

Trudno, by tej wystawie nie towarzyszyła refleksja nad tym, co stało się z tym wielkim dziedzictwem, z umiejętną grą z obrazem, plastyczną formą będącą rodzajem zagadki, szarady, igraniem z intelektem widza. Dziś zamiast tego wszystkiego wystarcza kadr z filmu umieszczony na posterze. Szkoda...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski