Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMKS Olimpic. Dali szansę młodzieży, która odnosi sukcesy

(PAN)
Ten zespół z powodzeniem rywalizował w lidze wojewódzkiej
Ten zespół z powodzeniem rywalizował w lidze wojewódzkiej Fot. Archiwum
Wydarzenie. UMKS Olimpic świętuje w tym roku jubileusz 20-lecia. W tym czasie wychował wielu znanych zawodników.

Klub powstał z inicjatywy Jana Balachowskiego, dwukrotnego olimpijczyka, wicemistrza Europy, rekordzisty i mistrza Polski w biegu na 400 metrów, który po zakończeniu bogatej kariery został nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 109 w Krakowie.

To jedna z największych szkolnych placówek w Krakowie, do __której uczęszcza około 1200 dzieci – mówi Balachowski. – Z_akładając klub, wychodziłem z założenia, że nie każdy musi zostać mistrzem, ale sport pomaga w życiu, uczy dyscypliny, poprawia stan zdrowia _– dodaje.

Tworząc UMKS Olimpic, Balachowski zachęcał dzieci hasłem „Zamiast narkotyku wstąp do Olimpiku”. Podziałało. Klub, który nie miał swojego boiska rozwijał się i wkrótce zaczął zawstydzać największe firmy z Krakowa zajmujące się szkoleniem młodzieży. Pod wodzą Mirosława Zająca zespół juniorów awansował do ligi wojewódzkiej, juniorzy młodsi prowadzeni przez Grzegorza Ostapczuka zajęli szóste miejsce wśród juniorów młodszych, trampkarze wyprzedzili w rozgrywkach Wisłę i Cracovię, Olimpic wygrał też liczne turnieje halowe, a nawet zagraniczne.

Prezes Olimpiku wiedział, że aby utrzymać progres sportowy, musi angażować dobrych trenerów. Najdłużej, bo 12 lat, pracował w Olimpiku Jan Cyniewski, krócej zaangażowani byli m.in: Andrzej Targosz, Janusz Sputo, Henryk Szymanowski, Andrzej Mikołajczyk, Mariusz Wojtyga oraz Janusz Adamczyk.

Przez kilka pierwszych lat Olimpic szkolił też lekkoatletów. Największe sukcesy odnosił Łukasz Witczak, który zdobywał medale mistrzostw Polski juniorów na dystansach 100 i 200 metrów.

Obecnie w klubie działa tylko sekcja piłkarska. Szkolenie prowadzone jest w grupach: juniorów młodszych, trampkarzy, młodzików, orlików i żaków. Klub ma do dyspozycji swoje szkolne boisko, które dopuszczone jest do rozgrywek w najmłodszych kategoriach wiekowych. Starsi rozgrywają mecze na stadionie AWF.

Jesteśmy w gminie Kraków najlepszym Uczniowskim Klubem Sportowym w piłce nożnej _– twierdzi Balachowski. – _Wszystkie nasze sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie przychylność dyrektor Gimnazjum Barbary Bac oraz sporej grupy działaczy i sponsorów. Dzięki nim w ciągu 20 lat wychowaliśmy medalistę mistrzostw Polski w biegach, a Maciej Bębenek trafił do ekstraklasowych klubów piłkarskich (Widzew Łódź, Górnik Zabrze). Sporo naszych wychowanków grało w II, III i IV lidze. Tym naprawdę możemy się chwalić, biorąc pod uwagę warunki, w jakich pracowaliśmy i wysokość dotacji miejskich, jakie otrzymujemy – dodaje.

Główne obchody jubileuszu planowane są na jesień. Klub zorganizuje cykl turniejów, wydanie okolicznej broszury oraz uroczystą akademię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski