Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa deweloperska

MARIAN CHOLEWIŃSKI
NIERUCHOMOŚCI. Zapisy w umowie mają chronić przed ewentualnymi "niespodziankami".

Przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym trzeba zwrócić uwagę na zapisy zawarte w umowie z deweloperem. To ona ma nas chronić przed ewentualnymi "niespodziankami". Ogólnie mówiąc, jest notarialnym zabezpieczeniem rzetelności dewelopera.

Konsekwencje nowej ustawy

Obowiązek podpisywania umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego wprowadziła na początku ub. roku ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Przedmiotem tej umowy jest zobowiązanie sprzedającego lokal dewelopera do ustanowienia odrębnej własności mieszkania i przeniesienia jej na nabywcę.

Ustawa w sposób jednoznaczny wskazuje, jakie elementy powinny być zawarte w umowie. - Oprócz oczywistych wpisów, takich jak określenie stron, miejsca i daty zawarcia umowy, trzeba zwrócić uwagę, czy jest tam wpisana dokładna cena oraz informacje o nabywanej nieruchomości z wyszczególnieniem jej stanu prawnego - informuje Marcin Krasoń z Home Broker. - Zabraknąć nie może też określenia powierzchni i układu pomieszczeń oraz zakresu i standardu prac wykończeniowych wykonywanych przez dewelopera.

Czego nie może zabraknąć?

Umowa musi też określać zasady płatności (terminy i kwoty), do których zobowiązuje się kupujący.

Obowiązkowymi elementami są też m.in. informacje i zasady możliwego wycofania się z umowy, określenie warunków odstąpienia oraz wysokości odsetek i kar umownych dla obu stron umowy. Musi też być podany termin i sposób zawiadomienia nabywcy o odbiorze mieszkania lub domu jednorodzinnego oraz oświadczenie kupującego o zapoznaniu się z prospektem informacyjnym.

- Gdy deweloper zaprezentuje nam do podpisania umowę, warto się w nią wgryźć nieco dokładniej niż sprawdzenie poprawności danych. Najlepiej byłoby zabrać umowę do domu i szczegółowo zweryfikować zawarte tam zapisy - radzi Marcin Krasoń.

Choć umowa będzie podpisywana w formie aktu notarialnego i weryfikowana przez notariusza, to warto samemu sprawdzić, czy nie brakuje któregoś z jej obowiązkowych elementów. Umowa stanowi podstawę wpisu roszczenia kupującego dom lub mieszkanie o wybudowanie budynku, wyodrębnienie lokalu mieszkalnego oraz przeniesienie prawa własności.

marian.cholewinski@dziennik.krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski