Umowa o pracę musi być podpisana przed podjęciem zatrudnienia

(JAN)
Tomasz Gola
Udostępnij:
Prawo pracy. Od pierwszego września weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy z 13 maja 2016 r. mające na celu likwidację tzw. „syndromu pierwszej dniówki”.

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem zatrudnienia.

Nowelizacja ustawy, którą już podpisał prezydent, była przedmiotem obrad Zespołu Prawa Pracy Rady Dialogu Społecznego, w której skład wchodzi Związek Pracodawców Business Centre Club. W wyniku porozumienia partnerzy społeczni - pracodawcy i związki zawodowe - wspólnie uznali zasadność zmiany. Dotychczasowa regulacja wymagała, aby potwierdzenie pracownikowi na piśmie określonych ustaleń dotyczących warunków zatrudnienia nastąpiło „najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika”.

Pracodawca miał więc czas na pisemne potwierdzenie tych warunków do końca pierwszego dnia, w którym pracownik rozpoczynał pracę. Taka regulacja mogła prowadzić do prób obejścia prawa i przedłużania zatrudniania pracowników „na próbę” bez formalnego potwierdzenia ich warunków zatrudnienia.

Nieuczciwy pracodawca mógł do tej pory odwlekać w nieskończoność moment podpisania umowy, a w razie kontroli tłumaczyć, że zatrudnia pracownika dopiero pierwszy dzień. Nowelizacja Kodeksu pracy dokonuje zmiany w tym zakresie poprzez wprowadzenie obowiązku potwierdzenia na piśmie warunków zatrudnienia „przed dopuszczeniem pracownika do pracy”.

Od 1 września obecnego roku pracodawca będzie zobowiązany zawrzeć z pracownikiem pisemną umowę o pracę lub potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia dokonane w oparciu jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Za brak pisemnego potwierdzenia warunków umowy przed dopuszczeniem pracownika do pracy pracodawcy grozić będzie kara grzywny zgodnie (w wysokości od 1.000 do 30.000 zł).

Poza tymi zmianami nowelizacja dokonuje także modyfikacji prawa, w kwestii zobowiązania pracodawcy do zapoznania pracownika z treścią regulaminu pracy oraz młodocianego z wykazem prac lekkich - przed dopuszczeniem ich do pracy.

Dzięki zmianom pracownicy powinni mieć ułatwioną drogę dochodzenia przysługujących im świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy. Oczywiście dotyczy to również korzystania przez nich z gwarantowanych ustawowo ubezpieczeń społecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie