Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowy o pracę na czas określony

Katarzyna Borek
Korzystne dla pracowników zmiany, które dotyczą terminowych umów o pracę, weszły w życie 22 lutego 2016 roku.
Korzystne dla pracowników zmiany, które dotyczą terminowych umów o pracę, weszły w życie 22 lutego 2016 roku. Fot. 123rf
Prawo pracy. W wakacje wiele młodych osób decyduje się na czasowe zatrudnienie. Przypominamy, co się zmieniło w kodeksie pracy w zakresie umów terminowych. Wprowadzone nowości mają uchronić pracowników przed nadużyciami ze strony pracodawców.

Od 22 lutego 2016 roku obowiązują nowości w kodeksie pracy w kwestii umów zawartych na czas określony. Przypominamy je.

Skąd wzięły się te zmiany

Wprowadzono je, aby chronić pracowników przed nadużyciami w sytuacjach, gdy umowy terminowe przedłużano im w nieskończoność.

Co się zmieniło

Od 22 lutego 2016 roku umowy terminowe mogą być zawierane z pracownikiem na okres do 36 miesięcy. W tym do:

a 3 miesięcy - umowa na okres próbny.

a 33 miesięcy - umowa na czas określony.

Po tym okresie umowę będzie można zawrzeć (ale są wyjątki) na czas nieokreślony.

Jak te zmiany wyglądają w praktyce

Przepisy obowiązujące przed 22 lutego 2016 roku nie przewidywały czasowego ograniczenia trwania umowy o pracę na czas określony. Po wejściu w życie zmian tego rodzaju umowy mogą być zawierane maksymalnie na 33 miesiące. Również w przypadku zawarcia między tymi samymi stronami stosunku pracy kilku umów o pracę na czas określony (maksymalnie trzech) łączny okres zatrudnienia na ich podstawie nie może przekraczać 33 miesięcy.

Przekroczenie tego terminu powoduje, że od dnia następującego po jego upływie pracownik jest uważany za zatrudnianego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Od tej reguły są wyjątki!

Nie obowiązuje ona bowiem w przypadku: a zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a wykonywania prac, które mają charakter dorywczy i sezonowy, a przez okres kadencji, a gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.

Wyjątki te dotyczą umów, których zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie - w świetle wszystkich okoliczności zawarcia danej umowy.

Gdy to Twoja czwarta umowa

Kolejną istotną zmianą jest to, że w przypadku zawarcia czwartej umowy pracownik jest uważany za zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony! Nie ma przy tym znaczenia, jaki okres upłynie między zawarciem kolejnych umów o pracę na czas określony.

Przypomnijmy: w myśl starych przepisów (czyli tych obowiązujących do 21 lutego 2016 roku) istniało ograniczenie do dwóch umów terminowych, ale nie było żadnego ograniczenia czasowego. To powodowało, że dało się zawrzeć jedną umowę przykładowo na trzy lata, a potem drugą - na kolejne trzy. A jeśli pomiędzy jedną a drugą umową na czas określony, z tym samym pracownikiem, była przerwa wynosząca ponad miesiąc, warunek ograniczenia do dwóch umów zawartych na czas określony zaczynał biec od nowa...

Są trzy rodzaje umów

Po zmianach w kodeksie pracy są trzy rodzaje umów o pracę. To znaczy na czas: a nieokreślony, a określony, oraz na a okres próbny.

Umowa na okres próbny

Pracodawca może zawrzeć umowę o pracę na okres próbny tylko raz - po to, by sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości wykonywania przez niego określonej pracy.

Tylko w określonych przypadkach można ponownie zatrudnić pracownika na okres próbny. To znaczy: a gdy ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy, a po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania/wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę - gdy ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy. W tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne, ponowne zawarcie umowy na okres próbny.

Nowe prawo a stare umowy

Ograniczenie trzydziestotrzymiesięczne dla okresu trwania zatrudnienia na podstawie umów terminowych liczy się dopiero od wejścia w życie nowych przepisów. Do limitów nie są wliczane okresy zatrudnienia przypadające przed 22 lutego 2016 roku.

Konsultacja Łukasz Szpilski, prawnik Okręgowego Inspektoratu Pracy

Ważne informacje

Przepisy

Jakie są okresy wypowiedzenia

Od 22 lutego 2016 roku każdą umowę o pracę można wypowiedzieć. Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony i nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia pracownika u pracodawcy i wynosi:

a 2 tygodnie - gdy był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

a 1 miesiąc - jeżeli był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

a 3 miesiące - jeżeli pracował co najmniej 3 lata.

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę szef może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Zachowuje on prawo do wynagrodzenia. Jego wysokość jest ustalana na zasadach, jakie obowiązują przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

PRZEPISY
To warto wiedzieć o wypowiedzeniach

22 lutego 2016 roku zrównany został okres wypowiedzeń umów na czas określony oraz nieokreślony. Wypowiedzenie umowy jest teraz zależne od określonej w niej długości, a nie jej rodzaju!

Bez zmian pozostał okres wypowiedzenia umów zawartych na okres próbny. Pracodawca w dalszym ciągu nie jest obowiązany do podania pracownikowi przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony.

Przypominamy

Elektroniczne zwolnienia lekarskie

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Nie oznacza to, że od tego dnia znikły dotychczasowe zwolnienia papierowe. Można je stosować do końca 2017 roku. Oznacza to, że od początku 2016 roku możemy dostać od lekarza zwolnienie wystawione według dotychczasowych zasad, na papierowym formularzu (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA). Natomiast od 1 stycznia 2018 roku będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Nowości oznaczają dla nas mniej obowiązków. Bo gdy lekarz wystawi e-ZLA, nie trzeba dostarczać zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) albo do ZUS-u (między innymi w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą).

Warto wiedzieć

Zmiany w refundacji składek oraz wpłat na PFRON

Nowości weszły w życie 1 lipca 2016 roku.

Tego dnia weszła w życie zmiana ustawy z 25 września 2015 roku o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczy m.in. refundacji składek na ubezpieczenia społeczne dla niepełnosprawnych przedsiębiorców i rolników, wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych.

Takie są najważniejsze zmiany - wyliczamy
Poniżej pięć ważnych zmian w refundacji składek i wpłat.

Zmiana zasad refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osobom niepełnosprawnym prowadzącym działalność gospodarczą lub rolniczą.

Zmiana warunków i rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do wnioskowania o wpłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych.

Nowe zasady uzyskiwania ulg we wpłatach na PFRON i ustalone opłaty za ich naruszenie.

Nowe wpłaty na PFRON za naruszenie zasad udzielania ulg we wpłatach na ten fundusz spowodowało konieczność opracowania nowego wzoru wpłat.

Zwolnienie zakładów opiekuńczo-leczniczych z obowiązku wpłat na PFRON z tytułu niezatrudniania wymaganego odsetka osób niepełnosprawnych.

Są też nowe przepisy dotyczące delegowania

To nie koniec nowości, jakie weszły już w życie.

Zagwarantowanie odpowiedniej ochrony pracowników delegowanych w ramach świadczenia usług i rozszerzenie zadań Państwowej Inspekcji Pracy - to najważniejsze zmiany wprowadzone ustawą z 10 czerwca 2016 o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Weszły w życie 18 czerwca br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski