Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UNESCO doceniło działania Krakowa. Miasto wyznacza wzorzec promowania literatury

Urszula Wolak
Literatura. 250 delegatów ze 116 miast reprezentujących 54 kraje zdecydowało podczas 10. zjazdu Miast Kreatywnych UNESCO o dwuletnim przedłużeniu kadencji Krakowa na stanowisku przewodniczącego Komitetu Sterującego Miast Literatury.

- Oznacza to, że działania Krakowa zdobyły uznanie w oczach miast o tak ogromnym wkładzie w historię światowej literatury i pozycji w świecie kultury, jak Edynburg, Dublin, Praga, Heidelberg czy Barcelona. To daje sens naszym inicjatywom - stwierdza Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Przekonywała do tego, podczas zjazdu UNESCO w Östersund (Szwecja), Justyna Jochym, reprezentująca Krakowskie Biuro Festiwalowe w roli Operatora Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Justyna Jochym zaprezentowała tam dwa innowacyjne krakowskie projekty promujące literaturę i wspierające inicjatywy na rynku księgarskim. Zostały one wybrane przez UNESCO jako wzory dobrych praktyk dla wszystkich miast.

Mowa o ogólnopolskiej, bezpłatnej wypożyczalni e-booków Czytaj PL! oraz pionierskim programie wsparcia działalności kulturalnej w księgarniach.

Ten ostatni został zrealizowany z inicjatywy KBF przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Dzięki działaniom miasta w dziedzinie literatury tylko w tym roku kilkanaście krakowskich księgarni współtworzy całoroczne programy wydarzeń literackich na łączną kwotę 200 tys. zł.

Do zadań Krakowa pełniącego funkcję przewodniczącego Komitetu należy m.in. reprezentowanie Miast Literatury na forum UNESCO oraz monitorowanie postępów we wdrażaniu programów literackich w miastach członkowskich.

Przypomnijmy, że oprócz tej prestiżowej roli Kraków może się również poszczycić tytułem Miasta Literatury UNESCO. Dzięki temu należymy do tzw. Sieci Miast Kreatywnych. Usieciowienie ułatwia, jak tłumaczy nam Robert Piaskowski (koordynator projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO) ubieganie się o fundusze na rozwijanie wspólnych działań, szczególnie na terenie Unii Europejskiej.

za co przewodnictwo?

Kraków pełni przewodnią rolę w Komitecie Sterującym Miast Literatury od 2014 roku w uznaniu za zaangażowanie i aktywność w tworzeniu wielokierunkowej, miejskiej strategii rozwoju czytelnictwa i wsparcia dla krakowskich środowisk kreatywnych. Przyjęty drogą uchwały Rady Miasta program Kraków Miasto Literatury UNESCO jest jedyną miejską, wieloletnią strategią dla rozwoju literatury i czytelnictwa w Polsce w obszarach: promocji literackiego dziedzictwa, polityki festiwalowej, reformy miejskich bibliotek, wsparcia dla ludzi pióra oraz lokalnego rynku książki.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski