Unia daje, samorządy biorą. Co z tego mają ludzie?

Magdalena Uchto
Właśnie zakończyła się termomodernizacja szpitala, dofinansowana przez UE
Właśnie zakończyła się termomodernizacja szpitala, dofinansowana przez UE Magdalena Uchto
Raport (część I). Sprawdzamy, jak powiat miechowski oraz gminy Książ Wielki i Gołcza wykorzystały pieniądze z Unii Europejskiej

Samorządowcy uważają, że bez unijnych pieniędzy realizacja wielu inwestycji byłaby trudna. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach można było zaobserwować boom sięgania po fundusze. Szansą dla rozwoju okazały się m.in. Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, Małopolski Regionalny Program Operacyjny czy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ruszyły więc modernizacje dróg, budowy oczyszczalni czy budynków oświatowych, instalacje solarów. W wioskach modne stało się tworzenie świetlic. Dziś samorządowcy nie żałują, że musieli zaciągać kredyty na wkład własny. - Te inwestycje są i zostaną dla ludzi- mówi Marek Szopa, wójt gminy Książ Wielki. Poniżej prezentujemy największe inwestycje zrealizowane przy unijnym wsparciu.

POWIAT MIECHOWSKI

I. Drogi
ZPORR - 2007 rok: modernizacja 3 odcinków na drogach relacji: Racławice-Wrocimowice, Maków - Gołcza - Zerwana i Bukowska Wola - Działoszyce

MRPO - lata 2009-2013: modernizacja odcinków na drogach relacji: Jelcza - Podmiejska Wola, Książ Wielki - Zaryszyn - Nawarzyce i Zaryszyn - Stępocice, Maków - Gołcza - Iwanowice - Zerwana, Miechów (ul. Powstańców) - Zielenice.
W sumie przebudowano, zmodernizowano i rozbudowano 62 km dróg. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 28 mln 885 tys. zł; udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości 17 mln 935 tys. zł.

II. Inwestycje sportowe
Budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Nr 1 w Miechowie: inwestycja była realizowana w latach 2009-2010. Jej koszt to 1 mln 815 tys. 85 zł. Dofinansowanie unijne z MRPO wyniosło 1 mln 270 tys. 559 zł.

III. Energia odnawialna
Instalację kolektorów słonecznych w Centrum Administracyjnym ds. Obsługi Placówek Socjalizacyjnych (Dom Dziecka) wykonano w 2011 r. Jej wartość to 31 tys. 794 zł; dofinansowanie z PROW - 20 tys. 478 zł; udział powiatu to 11 tys. 316 zł. Z kolei montaż solarów w Domach Pomocy Społecznej w Miechowie i Mianocicach, w latach 2010-2011 kosztowało ponad 200 tys. zł. Dofinansowanie z MRPO wyniosło ponad 73 tys. zł. Na te inwestycje powiat pozyskał w sumie 1 mln 364 tys. 563 zł dofinansowania.

IV. Szpital św. Anny w Miechowie
Jedną z największych inwestycji dofinansowanych z funduszy unijnych była modernizacja bloku operacyjnego. Projekt został wykonany w ramach ZPORR; koszt całkowity to 9 mln zł, a dofinansowanie UE - 6 mln zł. Dzięki dotacji z MRPO udało się zmodernizować dyspozytornię i zakupić sprzęt specjalistyczny. Dofinansowanie wyniosło 341 tys. zł. Termomodernizacja budynków szpitalnych realizowana w latach 2013-2014 kosztowała 3,2 mln zł. Dofinansowanie unijne to 900 tys. zł (za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska) i 500 tys. zł z MRPO. W sumie szpital dostał z Unii 7 mln 741 tys. zł.

GMINA GOŁCZA

I. Gospodarka wodno-ściekowa
1. Budowa oczyszczalni ścieków w Rzeżuśni wraz z kanalizacją w Rzeżuśni i w części Gołczy. Na te inwestycje wydano 4 mln 627 tys. 199 zł 72 gr. Dofinansowanie ze ZPORR przekroczyło 3 mln zł.
2. Budowa kanalizacji w Gołczy, Wielkanocy i Chobędzy wraz z przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Inwestycja kosztowała 6 mln 147 tys. 289 zł 53 gr. Dofinansowanie z PROW to 3 mln 303 tys. 325 zł.

II. Inne inwestycje
1. W Gołczy, za ponad 3,7 mln zł, udało się wybudować halę sportową. Z MRPO gmina dostała ponad 2,3 mln zł.
2. Przebudowa centrum Kamienicy pochłonęła 593 tys. 961 zł 12 gr; dofinansowanie z MRPO wyniosło 375 tys. 525 zł 51 gr.
3. W gminie postawiono także na budowę obiektu pełniącego funkcje społeczno-kulturalne i gospodarcze z zagospodarowaniem terenu w centrum Przybysławic oraz remont wejścia dla niepełnosprawnych przy kościele w Wysocicach. Te inwestycje kosztowały prawie 600 tys. zł. Dofinansowanie z PROW to 350 tys. 945 zł 99 gr.

4. Stadion w Wielkanocy przebudowano za ponad 828 tys. zł. Dofinansowanie z PROW przekroczyło 370 tys. zł.
W gminie zdecydowano się także na instalację kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych oraz pomp powietrznych ciepła w budynkach użyteczności publicznej (obecnie w realizacji). To zadanie kosztuje 2 mln 399 tys. 797 zł 20 gr, z czego z MRPO spłynęło 1,4 mln zł.
6. Przebudowa centrum Czapel Małych (w realizacji) będzie kosztowała ponad milion zł. Tu udało się dostać dofinansowanie z PROW w wysokości 374 tys. 283 zł.
7. Modernizację boiska w Czaplach Wielkich uda się zrealizować za 53 tys. zł. Dofinansowanie z PROW to 40 tys. 800 zł.
8. Na remont świetlicy w Ulinie Wielkiej wraz z zagospodarowaniem terenu wokół (w realizacji) trzeba wydać 78 tys. 356 zł. Dofinansowanie z PROW sięgnęło 40 tys. 800 zł.

GMINA KSIĄŻ WIELKI

I. Gospodarka wodno-ściekowa
Na budowę oczyszczalni ścieków w Książu Wielkim, kanalizacji sanitarnej w Książu Wielkim i Wielkiej Wsi oraz 544 sztuk przydomowych oczyszczalni ścieków wydano 12 mln 837 tys. zł; z Unii Europejskiej spłynęło 7 mln zł.

II. Drogi gminne, uliczki, chodniki W Książu Wielkim ich budowa pochłonęła 8 mln 506 tys. zł. Dofinansowanie z UE wyniosło 4 mln zł.

III. Oświata
Budowa przedszkola, sali gimnastycznej i budynku gimnazjum kosztowała 6 mln 385 tys. zł. Z UE udało się uzyskać 3 mln 700 tys. zł dotacji.

IV. Budowa stadionu sportowego Kosztowała 1,9 mln zł, z czego z UE dołożyło 1 mln zł.

V. Budowa świetlic wiejskich Powstały w miejscowościach Antolka, Cisie, Tochołów, Boczkowice, Książ Mały, Krzeszówka, Konaszówka, Moczydło, Tochołów, Zaryszyn: na te inwestycje wydano 2,7 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniosło 1,5 mln zł.
Wójt Marek Szopa podkreśla, że te inwestycje były dofinansowane z funduszy: Phare Inred, Sapard, ZPORR, MRPO, PROW. W sumie kosztowały ponad 32 mln zł. Z Unii pozyskano ponad 17 mln zł. Wójt zauważa także, że samorząd wyłożył własne fundusze (2,2 mln zł) na budowę i przebudowę dróg powiatowych współfinansowane z UE.

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie