Unia daje, to bierzemy

Magdalena Uchto
W Racławicach był budowany chodnik przy drodze w kierunku Janowiczek...
W Racławicach był budowany chodnik przy drodze w kierunku Janowiczek... Magdalena Uchto
10 lat w Unii Europejskiej (II część raportu). "Dziennik Polski" sprawdza, na co wydały pieniądze władze gmin Charsznica i Racławice

- Bez wsparcia unijnego nie byłoby szans na wykonanie wielu inwestycji - mówi Jan Żebrak, wójt gminy Charsznica. - Były takie zadania, które realizowaliśmy w 100 procentach z funduszy zewnętrznych. Natomiast dofinansowanie w wysokości 75 czy 85 procent pozwalało na wykładanie tylko jednej czwartej z naszego budżetu - dodaje Jan Żebrak, wójt gminy Charsznica.

Dotychczas samorządy korzystały z tzw. środków przedakcesyjnych (do roku 2004) oraz z pieniędzy z dwóch budżetów unijnych: 2004-2006 oraz 2007-2013. - Myślę, że z funduszy Unii skorzystaliśmy w maksymalnym stopniu i w każdej możliwej dziedzinie naszego gminnego życia - przekonuje wójt Żebrak.

Podobnego zdania jest Adam Samborski, wójt gminy Racławice. Przyznaje, że samorząd stawiał przede wszystkim na te zadania, które bezpośrednio służą mieszkańcom. W drugiej części raportu unijnego "Dziennik Polski" sprawdza, ile unijnej kasy udało się zdobyć w tych dwóch gminach.

GMINA CHARSZNICA
Gospodarka wodno-ściekowa
1. Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Ciszowice-Szarkówka-Miechów-Charsznica. Koszt zadania to 1 mln 320 tys. zł. Z programu Sapard udało się uzyskać 728 tys. 200 zł.

2. Rozbudowa wraz z przebudową oczyszczalni ścieków w Charsznicy. Na tę inwestycję wydano ponad 3,2 mln zł, ale z Sapardu spłynęło ponad 1,6 mln zł. Wsparcia udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska.

3. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i przydomowych oczyszczalni (199 przyłączy kanalizacyjnych w miejscowościach: Uniejów-Kolonia, Chodów, Miechów-Charsznica oraz 413 przydomowych oczyszczalni ścieków). To zadanie kosztowało aż 7 mln 323 tys. 111 zł. Prawie 3 mln zł to wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

4. Budowa 169 przydomowych oczyszczalni ścieków - II etap. Całkowita wartość to ponad 1,7 mln zł. Dotacja z PROW - ponad 700 tys. zł.

Inwestycje w drogi, sport, kulturę i odnawialne źródła energii
1. Przebudowa dróg gminnych dla rozwoju gospodarczego gminy (zmodernizowano 37 dróg gminnych o długości 30 km). Suma, jaką wydano na to zadanie przekroczyła 4,7 mln zł. Z Unii trafiło ponad 3,5 mln zł.

2. Budowa boisk rekreacyjno-sportowych w miejscowościach: Podlesice, Uniejów-Parcela i Uniejów-Rędziny. Koszt zadania: 271 tys. 235 zł. Dofinansowanie z PROW: 112 tys. 466 zł.

3. Budowa budynku wielofunkcyjnego w Miechowie-Charsznicy. Powstało w nim: Muzeum Kapuściane, Świetlica Środowiskowa, Punkt Interwencji Kryzysowej, Punkt Konsultacyjno-Informacyjny, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Centrum Kształcenia na Odległość. Inwestycja powstała za ponad milion złotych, a z MRPO udało się pozyskać ponad 718 tys. zł.

4. Instalacja kolektorów słonecznych w gminie. Solary zainstalowano na 502 budynkach prywatnych i 4 użyteczności publicznej. Koszt inwestycji to 5 mln 772 tys. 665 zł. Z MRPO pozyskano 3 mln 765 tys.503 zł.

5. Zakup komputerów i instalacja internetu dla 235 gospodarstw domowych oraz 115 dla 9 jednostek. Na ten cel udało się uzyskać 100 proc. wsparcia. A kwota jest też znaczna, bo ponad 2,6 mln zł.

6.Gazyfikacja wsi Miechów - Charsznica, Chodów, Ciszowice. Całkowita wartość to 1 mln 270 tys. 391 zł. Dofinansowanie z Phare Inred - 311 tys. 954 zł. Gmina uzyskała też na to zadanie dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz
Urzędu Wojewódzkiego.

W czasie minionych 10 lat gmina Charsznica pozyskała fundusze również na wiele innych inwestycji. Pisanie wniosków i
szukanie funduszy opłaciło się. Dzięki temu do gminy spłynęły pieniądze na realizację inwestycji w zakresie ochrony środowiska czy sportu i rekreacji. Ale nie tylko. Władze mówią o modernizacji świetlic, wyposażeniu orkiestry w instrumenty muzyczne i mundury, zakupie kostiumów dla zespołów ludowych oraz instrumentów dla zespołów młodzieżowych, a także opracowaniu informatora turystycznego.
- Zdobyliśmy także środki na dokształcanie młodzieży i jej wymianę międzynarodową oraz szkolenia bezrobotnych - wylicza Jan Żebrak. W sumie z zewnątrz pozyskano ponad 20 mln złotych.

Na realizację czeka jeszcze budowa sieci wodociągowej w Witowicach oraz budowa farmy fotowoltaicznej na potrzeby oczyszczalni ścieków w Charsznicy. - Teraz staramy się o dofinansowanie małej farmy fotowoltaicznej i kształcenia ekologicznego. Udało się również pozyskać dofinansowanie na obiekty zabytkowe, czyli remonty obiektów parafialnych - mówi Jan Żebrak.

GMINA RACŁAWICE
1. Ochrona Środowiska i gospodarka wodno-ściekowa: budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, wodociągów, instalacja kolektorów słonecznych. Dofinansowanie z PROW, MRPO i programu Sapard wyniosło 5,2 mln zł.

2. Infrastruktura społeczna (remont ośrodka zdrowia w Racławicach, utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Kościejowie oraz świetlicy wielopokoleniowej dla dzieci, młodzieży i osób starszych - w Racławicach i Kościejowie, budowa placów zabaw, parku wiejskiego, zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu). Dofinansowanie z PROW, MRPO: 4,2 mln, a z innych programów - 1,9 mln zł.

3. Infrastruktura turystyczna: powstanie wieży widokowej, ścieżki zdrowia, parku wiejskiego przy kopcu im. Tadeusza Kościuszki. Dofinansowanie z PROW - 1,2 mln zł.

4. Infrastruktura drogowa (modernizacje dróg, ciągów pieszych, chodników). Zostały wykorzystane dotacje z PROW oraz Banku Światowego w wysokości 3,2 mln zł.

- Inwestycje ze środków unijnych rozpoczęły się już po roku 2000. Wiele z nich już dawno zostało wykonanych, niektóre są w trakcie realizacji i będą zakończone do czerwca 2015 roku. Wartość pozyskanych funduszy to prawie 15 mln zł. Stawialiśmy głównie na takie inwestycje, które przynoszą bezpośrednie korzyści dla mieszkańców. Przykładem jest budowa oczyszczalni ścieków oraz instalacja kolektorów słonecznych - mówi wójt Adam Samborski.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
K.K

Mój Boże to pewnie Grób Boży niedługo się rozleci jak Sąd na wieki

m
mieszkaniec

Ludzie wybierzmy lepiej na Starostę Kota to cały Miechów zostanie bez grosza, dołóżmy wsiową księgową i powódź z bezrobocia i biedy mamy dla ludu gotową.

p
pkw

Na razie wybraliśmy go na kawalera grobu bożego!

L
Lex

No to wybierzcie P. Żebraka na staroteę Miechowa

Dodaj ogłoszenie