Unia kręci bat na nieuczciwych producentów. Komentarz...

Unia kręci bat na nieuczciwych producentów. Komentarz Zbigniewa Bartusia

Zdjęcie autora materiału
Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

W identycznym na pozór słoiczku z obiadem dla dzieci niemieckich jest 38 proc. warzyw i 15 proc. ryżu, a dla dzieci chorwackich i polskich - 24 proc. warzyw i 21 proc. ryżu. Kiedy chorwacka agencja ds. żywienia ogłosiła te i inne wyniki badania składu produktów oferowanych pod tymi samymi markami w bogatej i biedniejszej Europie, wybuchła afera. Producent został zmuszony do ujednolicenia receptury. Ale wielu wciąż stosuje podwójne standardy.
Unia kręci bat na nieuczciwych producentów. Komentarz Zbigniewa Bartusia
W Polsce sztandarowym przykładem stała się „chemia z Niemiec” sprzedawana jako „lepsza” nie tylko na targowiskach i pod kościołami, ale i w specjalnych sklepach.

Z sygnałów z Czech, Słowacji, Chorwacji, Polski i Litwy wynika, że zjawisko podwójnych standardów dotyczy w największym stopniu żywności. Badania wykazały m.in., że popularne kawy i herbaty mają w naszej części Europy mniej intensywny smak i aromat niż we Francji i Włoszech, a „te same” paluszki rybne zawierają o u nas mnóstwo lodu.

Więcej w tekście: Olej palmowy dla nas, słonecznikowy dla bogatych? Dość!

W krajach „starej Unii” potężne, działające od lat, organizacje konsumentów mają olbrzymi wpływ na opinię publiczną. W Polsce i innych państwach nowej UE organizacje takie są dużo słabsze. Dlatego europosłowie z naszego regionu uznali dwa lata temu, że niezbędna jest nowa dyrektywa chroniąca konsumentów. Mieli rację: przeprowadzone od tego czasu badania tysięcy produktów potwierdziły – i wciąż potwierdzają – nieuczciwe praktyki producentów.

Propozycje europosłów są rozsądne: pozwolą producentom oferować na różnych rynkach wyroby o odmiennym składzie i właściwościach, zgodnie z gustami lub możliwościami finansowymi konsumentów, ale zarazem zakażą stosowania identycznych nazw i opakowań w przypadku różniących się produktów. Konsument musi być jasno informowany o różnicach.
Oczywista oczywistość? Bez dyrektywy nie dałoby się jej przewalczyć. Tylko Unia ma moc stawiania warunków potężnym globalnym korporacjom.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
święta UE jak ZSRR

prof.Cło (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Co pan opowiadasz! Unia ma chyba mocz.Tyle lat korporacje nas drenują,a Unia co? Nic!Unia to neomarksiści i korupcja,traktują nas jak kolonie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
i to jest piękne

olo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

nie dajmy się moralnemu karłowi wyprowadzić z UE

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo