Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unieważnione referendum

Redakcja
Z powodu niskiej frekwencji nieważne okazało się referendum przeprowadzone w niedzielę w Macedonii z inicjatywy opozycji, która nie chce dopuścić do wprowadzenia korzystnych dla miejscowych Albańczyków zmian w organizacji terytorialnej kraju.

Macedonia pozostanie dwujęzyczna

   W referendum wzięło udział 26,42 proc. uprawnionych do głosowania. Choć większość głosujących wypowiedziała się przeciwko reformie terytorialnej kraju - żeby referendum było ważne, musiałaby wziąć w nim udział ponad połowa dorosłych obywateli Macedonii.
   Na wezwanie partii albańskich referendum zostało prawie całkowicie zbojkotowane przez mniejszość albańską, stanowiącą ponad 25 proc. ludności kraju. Nie głosowało również wielu Macedończyków, o co zaapelowali rządzący socjaldemokraci. Zdaniem obserwatorów wielu niezdecydowanych głosowało zgodnie z zaleceniem rządu pod wpływem decyzji Waszyngtonu, który - wbrew stanowisku Grecji - w ubiegłym tygodniu uznał konstytucyjną nazwę państwa "Republika Macedonii".
   Zgodnie z nową ustawą o podziale administracyjnym - w gminach, w których Albańczycy stanowią co najmniej 20 proc. mieszkańców, albański staje się drugim językiem urzędowym, a zatrudnienie w administracji powinno odpowiadać proporcjom etnicznym. Zdaniem opozycji grozi to rozpadem państwa na część albańską i macedońską.
PAWEŁ JANOWSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski