Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowa moneta na 100-lecie polskiej flagi oraz konkurs grantowy dla szkół poświęcony 100-leciu złotówki

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Srebrna, 10-złotowa moneta wyemitowana przez Narodowy Bank Polski dla uczczenia 100-lecia polskiej flagi
Srebrna, 10-złotowa moneta wyemitowana przez Narodowy Bank Polski dla uczczenia 100-lecia polskiej flagi Fot. NBP
Dobiegający końca sierpień to symboliczny miesiąc w polskim kalendarzu. Znajduje się w nim wiele dat odwołujących się do polskich symboli - dni chwały oraz świąt narodowych i kościelnych. W sierpniu br. na rynek trafiła wyjątkowa moneta numizmatyczna – srebrna 10-złotówka poświęcona polskiej fladze, obchodzącej w tym roku 100-lecie wraz z odrodzoną Rzeczpospolitą. Moneta ta ma piękną formę. Jej leitmotiwem jest biało-czerwony pas polskiej flagi umieszczony zarówno na awersie, jak i na rewersie.

Pierwsze królewskie chorągwie były koloru czerwonego z wyszytym na nich białym orłem. Pod takim znakiem walczyło wojsko pod Grunwaldem. Był też w dziejach okres, gdy flagę tworzyły trzy pasy: dwa czerwone - na górze i na dole - flagi oraz biały - pośrodku. Umieszczano na niej także herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów - czterodzielną czerwoną tarczę herbową, na której przemiennie widniały: Biały Orzeł oraz biała Litewska Pogoń.

Historia polskich barw ma bogatą, fascynująca literaturę. Śnieżnobiała barwa symbolizuje na narodowej fladze czystość (niepokalanie), czerwień – krew (waleczność). Wschodnie ziemie Rzeczpospolitej, dodajmy, były miejscem w których pozyskiwano przez stulecia drogocenny barwnik do tkanin. Od nazwy niewielkiego owada, tzw. czerwca polskiego, wywodzi się nazwa koloru czerwonego oraz nazwa miesiąca czerwca. Czerwiec polski dał też nazwę Grodom Czerwieńskim i Rusi Czerwonej, w skład której wchodziły ziemie dawnej Rzeczpospolitej - bełska, halicka, lwowska, przemyska oraz chełmska

Pierwsze dni nadchodzącego września to z kolei ostatnia okazja do udziału w konkursie grantowym Narodowego Banku Polskiego na realizację przez szkoły podstawowe i ponadpodstawowe wydarzenia edukacyjnego pod hasłem ,,Polski ZŁOTY ma sto lat!”

- Konkurs te ma na celu uświadamianie dzieciom oraz młodzieży jak zmieniała się polska waluta i w jak istotny sposób ona wpływa na umacnianie gospodarki oraz pozycję Polski w świecie – podkreśla Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor krakowskiego oddziału NBP. - Wyłonimy w ten sposób i dofinansujemy najciekawsze inicjatywy edukacyjne popularyzujące wiedzę na temat złotego, jako jednostki monetarnej ustanowionej w 1919 r. i funkcjonującej do dziś.

Spośród zgłoszonych propozycji NBP wybierze aż 100 projektów z których każdy ma szansę otrzymać nawet 10 tysięcy na realizację. Wnioski mogą złożyć organy także organy prowadzące szkoły, czyli jednostki samorządu terytorialnego. Prace konkursowe sporządzone na formularzu wniosku o dofinansowanie w wersji elektronicznej można przesyłać do 10 września br. ana adres e-mail: [email protected]. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w październiku 2019 roku.

FLESZ - Co czwarty Polak jest uzależniony od informacji oraz odczuwa ich nadmiar

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski