Uniwersalna prywatność

Uniwersalna prywatność

AN

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

starm2tif.jpg
(INF. WŁ.) Krakowska galeria Starmacha, wyspecjalizowana w powojennej awangardzie (ze szczególnym uwzględnieniem Grupy Krakowskiej), nie stroni ostatnio od pokazywania ciekawych zjawisk w sztuce tworzonej przez młodsze i zupełnie młode pokolenie artystów.
starm2tif.jpg

W galerii Starmacha

   Wczoraj w galerii przy Węgierskiej 5 została otwarta wystawa Marzeny Nowak, absolwentki warszawskiej ASP, uczennicy Leona Tarasewicza. W krótkim czasie dzielącym ją od dyplomu zdążyła mieć wystawy w paru prestiżowych galeriach i zaistnieć w międzynarodowym obiegu sztuki. W dorobku ma obrazy i filmy wideo. Obie te dopełniające się dziedziny aktywności twórczej Marzeny Nowak prezentowane są w galerii Starmacha.
   Sięga po środki najprostsze. Punktem wyjścia do obrazów są wykroje krawieckie. Ich obrysy przenoszone na płótno przy użyciu kalki, multiplikowane, tworzą gęstą sieć, w której widzowie szukający znaczeń mogą doczytać się planów jakiegoś szalonego miasta przyszłości, innym razem mapy kosmosu. Ascetyczne, czarno-białe obrazy są bezbronne; nawet lekkie dotknięcie ręką zniszczy kalkowaną kreskę. Niby obeznani jesteśmy z działaniami jednorazowymi w sztuce, ale nietrwałość obrazu wciąż jeszcze może robić wrażenie - chociażby nadnaturalną bezinteresownością.
   Jest to sztuka bardzo osobista. Krawieckie wykroje, których pełno było w domu, własne ciało (oczy, usta, ręce) filmowane w długich, zwolnionych sekwencjach to najbardziej prywatny z prywatnych światów. - Myślę, że uniwersalne są przeżycia. Jeżeli sztuka jest szczera, myślę że znalezienie w niej analogii do własnych doświadczeń również jest możliwe - mówi Marzena Nowak.
   Wystawie towarzyszy katalog, w którym zamiast wstępu znajdziemy wywiad z artystką przeprowadzony przez kuratora krakowskiej wystawy, Andrzeja Szczepaniaka. (AN)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo