Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Psychicznego. Pomoc psychiatrów bliżej pacjenta

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Twórcy Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Psychicznego w środę podsumowali pierwsze miesiące działania ośrodka
Twórcy Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Psychicznego w środę podsumowali pierwsze miesiące działania ośrodka Adam Wojnar
Dzięki Uniwersyteckiemu Centrum Zdrowia Psychicznego stworzonemu przez Szpital Uniwersytecki wzrosła liczba chorych, którzy wsparcie w kryzysie psychicznym znajdują poza szpitalem.

Szpital Uniwersytecki jest jedyną w Krakowie i jedną z 27. lecznic w całym kraju, które biorą udział w pilotażu nowej formy opieki nad pacjentami cierpiącymi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. W ramach testu jesienią ubiegłego roku przy krakowskiej placówce powstało Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Psychicznego im. prof. Antoniego Kępińskiego. Ośrodek ma pod swoją opieką mieszkańców trzech dzielnic Krakowa: Starego Miasta, Grzegórzek i Prądnika Czerwonego. Łącznie to blisko 120 tys. osób. W nowej placówce krakowianie mogą liczyć na szybką pomoc we własnym środowisku, bez konieczności izolacji i terapii na stacjonarnych oddziałach szpitala.

Jak działa Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Psychicznego? Wymagający wsparcia pacjent może się zgłosić do ośrodka na trzy sposoby: telefoniczne, za pośrednictwem poczty elektronicznej albo osobiście. Nie potrzebuje do tego żadnego skierowania. Na starcie trafia do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego, gdzie pracownik przeprowadza z nim wywiad i podejmuje decyzję o dalszej ścieżce pomocy. W sytuacji, gdy chory pojawiający się w centrum ma np. objawy psychozy czy myśli samobójcze jest bezzwłocznie kierowany do lekarza psychiatry. Jeśli natychmiastowa interwencja nie jest konieczna, personel wyznacza mu termin wizyty u właściwego specjalisty - psychiatry czy psychologa. Centrum współpracuje w tym zakresie z sześcioma innymi placówkami zatrudniającymi specjalistów od zdrowia psychicznego. Nad terapią każdego chorego czuwa koordynator leczenia, a ośrodek oferuje również wizyty lekarza, psychologa czy pielęgniarki w domu pacjenta oraz pomoc w aktywizacji społeczno-zawodowej.

- Przekrój pacjentów, którzy się do nas zgłaszają jest bardzo szeroki - mówi dr Agata Dimter, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Psychicznego. - Są to zarówno osoby z depresjami, nerwicami czy zaburzeniami osobowości, którzy wymagają dłuższego i intensywniejszego leczenia, jak i osoby w kryzysach emocjonalnych, w życiu których dzieje się coś, z czym sobie nie mogą poradzić i potrzebują np. rozmowy z psychologiem - wskazuje.

Tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy funkcjonowania centrum jego pracownicy udzielali różnego rodzaju pomocy blisko 70 tys. razy! Do poradni ambulatoryjnych pacjenci zgłaszali się aż 45 tys. razy - dwa razy częściej niż w analogicznym okresie przed powstaniem centrum. Ograniczyć udało się za to liczbę chorych kierowanych na terapię na oddziałach stacjonarnych SU.
Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego ma potrwać do końca 2021 roku, a Ministerstwo Zdrowia właśnie ruszyło z poszukiwaniami kolejnych lecznic zainteresowanych ich utworzeniem.

W resorcie zdrowia trwają także intensywne prace nad reformą opieki nad małymi pacjentami z zaburzeniami psychicznymi. Jej model ma być zbliżony do tego testowanego w przypadku dorosłych.

W planach jest stworzenie sieci środowiskowych poradni psychologicznych oferujących pomoc niepełnoletnim. Ich uzupełnieniem będą środowiskowe centra psychiatryczne, gdzie mali pacjenci będą mogli liczyć na potrzebne konsultacje lekarskie czy farmakoterapię oraz specjalistyczne centra kliniczne z oddziałami stacjonarnymi, odpowiedzialne za koordynację całego systemu wsparcia i zapewniające opiekę chorym w najcięższym stanie.

- Jeżeli taki koncept się utrzyma będziemy mieć do czynienia z rewolucją w psychiatrii dzieci i młodzieży z korzyścią dla pacjenta - podkreśla dr hab. med. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży SU. Jego oddział został już wytypowany przez resort zdrowia do udziału w pilotażu nowej formy opieki i prawdopodobnie będzie pełnić funkcję specjalistycznego centrum klinicznego dla Małopolski.

FLESZ - Nocowanie przy chorym w szpitalu za darmo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Psychicznego. Pomoc psychiatrów bliżej pacjenta - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski