Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet dla seniorów ma 35 lat

Ewa Piłat
Licznie zgromadzeni goście uczcili nie tylko 35-lecie JUTW, ale również 90. urodziny najstarszej studentki - Saturniny Faust
Licznie zgromadzeni goście uczcili nie tylko 35-lecie JUTW, ale również 90. urodziny najstarszej studentki - Saturniny Faust Fot. Jerzy Niżnik (JUTW)
Jubileusz. Najstarszy w Małopolsce UTW na UJ działa jak prawdziwa uczelnia w miniaturze.

Blisko 600 gości fetowało 35. urodziny Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do grona studentów i absolwentów JUTW tego dnia dołączył prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, wicemarszałek woj. małopolskiego Wojciech Kozak, gość honorowy - prof. Jerzy Stuhr oraz rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektorzy, profesorowie i wykładowcy. W święcie wzięli też udział przedstawiciele innych UTW. W samym Krakowie jest ich 11, w Małopolsce - 59.

20 lipca 1982 r. Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego podjął uchwałę o utworzeniu wspólnie z ówczesną Akademią Medyczną eksperymentalnego studium. Powiedzieć, że rozpoczęty 35 lat temu na UJ eksperyment się udał, to nic nie powiedzieć. Na ogłoszenie o naborze do UTW w 1982 r. odpowiedziało aż 300 osób.

Równie liczna grupa zgłosiła się w kolejnym roku. Szybko okazało się, że sukces studium przerósł możliwości lokalowe, organizacyjne i kadrowe organizatorów. W trudnych ekonomicznie latach 80. nieliczne działające w Polsce uniwersytety dla seniorów ograniczały lub wręcz zawieszały swoją działalność. Ograniczenia dotknęły także UTW na UJ, ale nigdy nie przerwał on działalności. U progu transformacji ustrojowej w 1989 r. w kraju działało zaledwie 9 UTW. Dziś jest ich 614.

Po 35 latach działalności JUTW jest jedną z najstarszych, największych placówek edukacyjnych dla seniorów w kraju. Z całą pewnością ma też najbogatszą ofertę edukacyjną - działa jak szkoła wyższa w miniaturze. W każdym tygodniu odbywa się tu ok. 120 godzin zajęć. 500 studentów-seniorów może m.in. studiować historię sztuki, historię i kulturę Krakowa, zgłębiać tajniki edukacji prozdrowotnej, poznawać historię i kulturę egzotycznych krajów, jak Chiny, Japonia czy Izrael, czy nieco bliższych geograficznie, jak Rosja.

Uczyć się filozofii, prawa, literatury, filmoznawstwa. Uniwersytecki poziom zajęć przyciąga wykształconych seniorów nie tylko z Krakowa, z regionu, ale i z sąsiednich województw. Wśród studentów JUTW nie brakuje osób ze średnim wykształceniem, które na emeryturze realizują młodzieńcze marzenia o studiach na najstarszym polskim uniwersytecie.

Z okazji 35-lecia uniwersytet dla seniorów został odznaczony medalem Polonia Minor, a zasłużeni dla jego rozwoju profesorowie - odznakami Honoris Gratia. I jak przystało na tak godny Jubileusz, był wspaniały tort i toast za pomyślność.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski