18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Jagielloński pełen nowości

MZ
Pochód profesorów z Collegium Maius do Auditorium Maximum. Fot. Anna Kaczmarz
Pochód profesorów z Collegium Maius do Auditorium Maximum. Fot. Anna Kaczmarz
Uroczystą inaugurację 647. roku akademickiego poprzedziły - zgodnie z tradycją - msza św. w kolegiacie św. Anny i pochód profesorów z Collegium Maius do Auditorium Maximum. Jak zaznaczył rektor UJ, prof. Karol Musioł, przejście to można traktować jako symboliczne połączenie historii uniwersytetu ze współczesnością.

Pochód profesorów z Collegium Maius do Auditorium Maximum. Fot. Anna Kaczmarz

EDUKACJA. Ponad 50 tysięcy studentów najstarszej polskiej uczelni rozpoczęło nowy rok akademicki

Nowy rok uczelnia rozpoczyna z nową ofertą i pomysłami na dalszy rozwój. Do wyboru jest 58 kierunków i 129 specjalności. Nowością podczas tegorocznej rekrutacji był m.in. unikatowy kierunek - kognitywistyka, na prowadzenie którego uczelnia uzyskała specjalną zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród nowych kierunków znalazły się też: biochemia, ochrona dóbr kultury, astrofizyka i kosmologia oraz dietetyka. W minionym roku akademickim uruchomione zostały międzynarodowe studia doktoranckie, prowadzone w języku angielskim, w naukach matematycznych, fizycznych, chemicznych i biologicznych.

Uczelnia przygotowała dla studentów pierwszego roku blisko 15 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych I i II stopnia oraz prawie 9 tysięcy na niestacjonarnych. W tym roku w UJ będzie studiować ponad 50 tysięcy osób. Do pracy, po wakacyjnej przerwie, powróciło ponad 6 tys. pracowników, z czego 3617 stanowią nauczyciele akademiccy.

- Uniwersytet Jagielloński nie może być usatysfakcjonowany tym, że w rankingach krajowych uczelni zajmuje czołowe miejsca. Jeżeli chcemy być równorzędnym partnerem najlepszych uczelni w Europejskiej Przestrzeni Badawczej, to musimy porównywać się właśnie z nimi. Naszą ambicją powinno być prowadzenie badań "z linii frontowej nauki", a do tego celu wszyscy będziemy mieli niedługo odpowiednie pracownie i dostępną nowoczesną aparaturę - podkreślał prof. Karol Musioł, rektor UJ. Dodał również, że musi poprawić się poziom badań oraz aktywność naukowa pracowników naukowo-dydaktycznych.

- Tylko silne naukowo zespoły mają szansę zdobyć środki finansowe na prowadzenie badań. Słabe zespoły są skazane na wegetację i marginalizację w nauce - mówił prof. Musioł.

Rektor zaznaczył również, że uczelnia będzie konsekwentnie dążyć do podnoszenia poziomu nauczania, a pomocne w tym są anonimowe ankiety, w których studenci oceniają jakość prowadzonych zajęć.

Inauguracja była okazją do podsumowania sukcesów uczelni i przedstawienia planów na przyszłość. UJ zapowiada kolejne inwestycje. Budowana jest właśnie siedziba Instytutu Zoologii; zakończenie zaplanowano na początek 2011 roku. Powstanie też nowy budynek Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Przetarg na budowę został już rozstrzygnięty. Nową siedzibę będzie miał również Wydział Chemii. Końca dobiega procedura uzyskania pozwolenia na budowę basenu o wymiarach olimpijskich oraz hali sportowej. W planach znalazło się też powstanie Małopolskiego Centrum Biotechnologii - jest już pozwolenie na budowę i przygotowywany jest projekt wykonawczy.

- Decyzja Sejmu RP ustanawiająca Program Wieloletni "Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego", określanego również mianem III Kampusu UJ, oraz wejście Polski do Unii Europejskiej stworzyły olbrzymią szansę na znaczącą poprawę warunków nauczania i prowadzenia badań, na rozwój naszych pracowni dydaktycznych i naukowych - mówi rektor UJ. - Wszystkie działania w sferze inwestycji w nadchodzącym roku akademickim, podejmowane są w jednym celu - osiągnięcia na Uniwersytecie Jagiellońskim europejskiego poziom warunków nauczania i prowadzenia pracy naukowej.
Program budowy kampusu ma być realizowany do 2015 r. W sumie z budżetu państwa przeznaczonych zostanie na ten cel 946 543 tys. zł. Na terenie kampusu znajduje się już kilka nowoczesnych obiektów: Centrum Badań Przyrodniczych i Aparatury Naukowej, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Instytut Nauk o Środowisku, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Uniwersytetowi udało się do tej pory pozyskać ponad miliard złotych z funduszy europejskich na infrastrukturę i aparaturę badawczą.

Podczas inauguracji wręczono również uniwersyteckie nagrody. Laur Jagielloński otrzymali prof. Janusz Barta, prof. Ryszard Markiewicz, prof. Jacek Pietrzyk, prof. Sławomir Kołodziej oraz prof. Zbigniew Sojka. Nagrodę im. Hugona Kołłątaja dostał dr. hab. Armen Edigarian, prof. UJ, a nagrody Pro Arte Docendi - prof. Krzysztof Zamorski, prof. Krzysztof Krajewski oraz dr Beata Kowalska.

O tym, jak ciekawe i wesołe jest życie studenckie, można było się przekonać, oglądając zaprezentowany podczas inauguracji teledysk. Nakręcili go sami studenci. UJ to kolejna uczelnia, która do swej promocji postanowiła wykorzystać popularny za granicą "lip dub" (od słów: lips - usta i dubbing), czyli technikę tworzenia teledysku, w której dźwięk dopasowywany jest do ruchu warg śpiewających. Do jego realizacji wykorzystuje się więc oryginalną piosenkę, aktorzy zaś udają, że ją wykonują. W teledysku studenci poprzebierali się m.in. za Kopernika, Królową Jadwigę, Stańczyka i Lajkonika oraz takie gwiazdy, jak Elvis Presley i Marilyn Monroe. Nie zabrakło akcentów uczelnianych, typu wykład czy chór akademicki.

Katarzyna Klimek-Michno

[email protected]

Akademicy pikietują

"Stop dyskryminacji nauki i środowiska naukowego", "Razem jak w 80. roku", "Stop pozornym reformom" - takie hasła widniały wczoraj na transparentach, które przyniosło przed budynek Auditorium Maximum UJ kilkunastu pracowników krakowskich uczelni, skupionych w Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność". Pikieta przebiegała w milczeniu.

Zdaniem naukowców skupionych w NSZZ "S", podstawowym celem reform powinna być likwidacja takich patologii, jak niskie płace, niskie nakłady na naukę oraz praca na wielu etatach. Nie zgadzają się z przyjętą przez rząd nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym. Twierdzą, że nie rozwiązuje ona w pełni problemu, ponieważ wciąż nie ma zwiększonego finansowania uczelni. O kiepskiej kondycji finansowej polskiego szkolnictwa związkowcy informowali wczoraj za pośrednictwem ulotek, które rozdawali przechodniom. Pracownicy uczelni pikietowali na zewnątrz budynku. Rektor nie udzielił zgody na pikietę na terenie uczelni. W liście wystosowanym do przewodniczącego Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "S" napisał: "Nie mogę znaleźć związku między inauguracją roku akademickiego na UJ a (...) protestem przeciwko polityce naukowej i oświatowej władz państwowych".

Inauguracje na innych uczelniach

Uniwersytet Ekonomiczny - 4 października

Akademia Górniczo-Hutnicza - 4 października

Uniwersytet Pedagogiczny - 14 października

Politechnika Krakowska - 5 października

Uniwersytet Rolniczy - 6 października

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski