Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Jagielloński przyciąga neurokognitywistyką

Piotr Subik
Piotr Subik
Uczelnie. Neuropsychologia i neurokognitywistyka to jeden z nowych kierunków, które do zaoferowania studentom ma w przyszłym roku akademickim Uniwersytet Jagielloński. Rekrutacja na studia rusza dzisiaj w samo południe.

Na kierunku neuropsychologia i neurokognitywistyka, który prowadzony będzie na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, zarezerwowano miejsca dla 40 studentów. Podczas studiów zostaną oni przygotowani do prowadzenia badań diagnostycznych z zakresu neuropsychologii klinicznej oraz badań naukowych w dziedzinie neurokognitywistyki eksperymentalnej. Pierwsza z nich zajmuje się badaniem związków zachodzących między układem nerwowym a procesami poznawczymi człowieka, druga - badaniem procesów zachodzących w mózgu. Absolwenci tego kierunku zdobędą też ogólne wykształcenie psychologiczne.

Z kolei na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii od przyszłego roku akademickiego prowadzone będą studia na bioinformatyce z biofizyką stosowaną, czyli kierunku znajdującym się na styku nauk fizycznych, informatycznych i biologicznych. Studiować go może 30 osób.

Nowościami na UJ będą także m.in. kierunki przekładoznawstwo literacko-kulturowe; przekład literacki (specjalizacje m.in. w języku angielskim, niemieckim, francuskim i włoskim), filologia angielska z językiem niemieckim i filologia germańska z językiem angielskim. A także studia prowadzone w języku angielskim, podczas których studenci poznają specyfikę zagadnień społecznych Dalekiego Wschodu (Asia-Europe Relations: Exploring Business Opportunities). Będą też studia polsko-ukraińskie „Perspektywa europejska”.

Na studiach jednolitych magisterskich oraz I stopnia przygotowano miejsca dla 12 tys. studentów, w tym 9,5 tys. miejsc na studiach stacjonarnych. Naukę na studiach II stopnia podjąć będzie mogło 10 tys. studentów, w tym 7 tys. na studiach stacjonarnych. Limity przyjęć są niemal takie same, jakie obowiązywały przed rozpoczęciem roku akademickiego 2015/2016. Uniwersytet nie spodziewa się znaczącego zmniejszenia liczby chętnych do podjęcia studiów na najstarszej uczelni w Polsce.

- Żyjemy w lekkim zaniepokojeniu wynikającym z przebiegu procesów demograficznych, które są nam nieprzyjazne, ale na szczęście, zrządzeniem boskim, one nas nie dotykają. Odpływ studentów zauważyliśmy tylko na studiach niestacjonarnych - mówi prof. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. dydaktycznych.

Rekrutacja na jednolite studia magisterskie oraz studia I stopnia zaczyna się dzisiaj i potrwa do 6 lipca (ogłoszenie wyników nastąpi 14 lipca). Z kolei na studia II stopnia zapisywać się będzie można od 1 czerwca do 6/12 lipca. Ogłoszenie list osób przyjętych zaplanowano na 19 lipca.

Przed rokiem największa liczba kandydatów zgłosiła chęć studiowania na UJ prawa (1983 osoby), kierunku lekarskiego (1579) oraz psychologii (1296). Sporą popularnością cieszyły się jednak także m.in. psychologia stosowana, filologia angielska, farmacja, ekonomia, informatyka, pielęgniarstwo i weterynaria.

Z kolei najwięcej kandydatów na jedno miejsce odnotowano na filologii szwedzkiej (17 osób), japonistyce (11), sinologii, filologii angielskiej i analityce medycznej (po 10 osób). Oblegane były też miejsca na kierunku lekarsko-dentystycznym, ekonomii, filologii hiszpańskiej, psychologii i chemii medycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski