Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Redakcja
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie to jeden z nielicznych na świecie i pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej uniwersytet papieski. Jego historia zaczyna się w tym samym czasie, co dzieje najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W roku 1397 papież Bonifacy IX erygował Wydział Teologiczny w ramach Studium Generale. Był to wówczas najważniejszy i najbardziej prestiżowy wydział tej uczelni, który dla każdego profesora był ukoronowaniem kariery naukowej. Od tego czasu wydział rozwijał się i aktywnie działał, zdobywając sławę i uznanie środowiska naukowego, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jego funkcjonowanie próbowała przerwać dopiero komunistyczna władza, która jednostronną uchwałą Rady Ministrów w 1954 roku usunęła Wydział Teologiczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Decyzja ta nie przerwała jednak jego działalności. W 1981 roku Jan Paweł II przekształcił wydział w Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie. Następnie w roku 2009 Benedykt XVI podniósł ją do godności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie jest dynamicznie rozwijającą się uczelnią, która stara się, aby nasza oferta dydaktyczna była ciekawą propozycją dla młodych ludzi. W ramach sześciu wydziałów (Teologicznego, Filozoficznego, Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Nauk Społecznych, Prawa Kanonicznego oraz Teologicznego Sekcja w Tarnowie) wciąż otwiera nowe kierunki i specjalności dostosowane do aktualnych potrzeb. Obecnie można tu studiować teologię, turystykę religijną, filozofię, historię, turystykę historyczną, archiwistykę i zarządzanie dokumentacją, studia historyczno-społeczne, historię sztuki, ochronę dóbr kultury, dziennikarstwo i komunikację społeczną, nauki o rodzinie, pracę socjalną oraz muzykę kościelną. Uczelnia prowadzi także różnorodne studia podyplomowe i Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Studia w Krakowie to wyjątkowa okazja do obcowania z kulturą i nauką w jednym z najpiękniejszych miast Europy. UPJPII stara się, aby czas studiowania był również dla studentów niepowtarzalną szansą duchowego i intelektualnego rozwoju. Z tego powodu oferuje zajęcia w małych grupach, które sprzyjają dobrym kontaktom między studentami i wykładowcami, zapewniając indywidualne podejście do każdej osoby. Główną zaletą tej uczelni jest połączenie atmosfery wiary i tradycji Kościoła katolickiego z nowoczesnym sposobem studiowania. Swoim studentom oferuje przede wszystkim: zajęcia w ścisłym centrum Krakowa, bezpłatne studia stacjonarne oraz bogatą ofertę stypendiów, kameralną atmosferę, a także dyplomy uznawane w kraju i za granicą.

Wielkim atutem UPJPII jest nowoczesna i doskonale wyposażona biblioteka – jedna z największych bibliotek kościelnych w Polsce. Jej zbiory obejmują pół miliona woluminów, 4 600 tytułów czasopism, w tym ok. 2 500 zagranicznych, oraz 8 000 starych druków. Gmach biblioteki ma prawie 9 000 m2. Imponujące jest także jej wyposażenie. Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana, zapewnia swobodny i szybki dostęp do Internetu z 50 komputerów stacjonarnych oraz przez Wi-Fi w przypadku korzystania z urządzeń prywatnych. Oferuje 215 stanowisk do pracy oraz 13 pokoi pracy indywidualnej, które umożliwiają pełne skupienie. Biblioteka dysponuje skanerami, dzięki którym użytkownicy mogą bezpłatnie zeskanować potrzebne im materiały do pracy, zgodnie z przepisami prawa autorskiego. Budynek Biblioteki jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową oraz z dysfunkcją wzroku (podjazdy, windy, stoliki, toalety oraz odpowiednio wydzielone i dostosowane komputery).

UPJPII posiada również własne, profesjonalnie wyposażone studia radiowe i telewizyjne, w którym studenci dziennikarstwa mogą zdobywać doświadczenie zawodowe. Na uczelni działa Radio Bonus i telewizja JP2TV, prowadzone przez studentów pod opieką kadry akademickiej. To jeden z dowodów na to, że uniwersytet ten przywiązuje wagę do zapewnienia swoim studentom nie tylko wysokiego poziomu zajęć dydaktycznych, ale także do oferowania im różnych możliwości spędzania czasu wolnego od nauki i rozwijania swoich pasji. Na uczelni od ponad 25 lat działa odnoszący liczne sukcesy chór Psalmodia, liczne koła naukowe, Sekcja Smoczych Łodzi, Duszpasterstwo Akademickie, organizowane są wykłady otwarte i warsztaty.

Oczywiście UPJPII uczestniczy także w programie Erasmus+. Obecnie dysponuje ofertą wyjazdów stypendialnych do ponad 60 uczelni w 16 krajach Unii Europejskiej. Od początku realizacji programu na UPJPII wymiana międzynarodowa stale się rozszerza. Z roku na rok wrasta liczbą przyjeżdżających na tę uczelnię studentów. Wybitna kadra naukowa, miła atmosfera oraz wyjątkowe miasto to główne powody, dla których studenci zagraniczni wybierają ten uniwersytet.

Ważne jest to, że UPJPII stara się także ułatwić rozpoczęcie pracy zawodowej. Od października 2014 działa przy uczelni Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Dzięki otwartym warsztatom i indywidualnym spotkaniom studenci otrzymują narzędzie wspierające inicjatywy biznesowe. Jego działania adresowane są przede wszystkim dla osób, które chcą otworzyć własną firmę i potrzebują pomocy, by wejść na rynek, dzięki narzędziom oferowanym w AIP – m.in. pomocy prawnej, obsłudze księgowej, networkingowi, konsultacjom eksperckim oraz konkursom grantowym. Poza tym na uczelni działa także Biuro Karier.

„Tradycja, w której jesteśmy zakorzenieni, zobowiązuje nas do dbania o wysoką jakość kształcenia oraz podejmowania nowych wyzwań badawczych zgodnie z myślą naszego patrona św. Jana Pawła II, który podkreślał pozytywną rolę Kościoła w rozwoju kultury i nauki – podkreśla rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak − Jesteśmy przekonani, że Uniwersytet Papieski przyczynia się do zachowania tożsamości europejskiej poprzez wzmocnienie relacji między sferą nauki i wiary”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski