Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Pedagogiczny zmieni nazwę? Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego stanowczo się temu sprzeciwia

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Gmach Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Gmach Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Andrzej Banas / Polska Press
Plan zmiany nazwy Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej spotkał się z wielkim sprzeciwem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Jacek Popiel z wielkim zdumieniem i głębokim zaniepokojeniem przyjął informację o takich zamiarach. - Uchwała przyjęta przez Senat tejże uczelni 24 kwietnia 2023 roku stanowi bowiem w moim przekonaniu nieuprawnioną próbę zawłaszczenia tradycji i wielowiekowego dziedzictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jawi się ona przy tym jako rażąco niezgodna z zasadami etosu akademickiego, podzielanymi przez polskie uczelnie - argumentuje rektor UJ. Rzecznik Uniwersytetu Pedagogicznego Adam Gliksman odpowiada.

Stanowczy sprzeciw rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego

- Z wielkim zdumieniem i głębokim zaniepokojeniem przyjąłem informację, że Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie rozpoczął przygotowania do zmiany nazwy, która – zgodnie z uchwałą przyjętą 24 kwietnia 2023 roku przez Senat tejże uczelni – ma uzyskać brzmienie: "Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej" - pisze w swoim oficjalnym stanowisku w tej sprawie prof. Jacek Popiel.

„Nieuprawniona próba zawłaszczenia tradycji i wielowiekowego dziedzictwa UJ"

Rektor UJ przypomina, że „już w dokumencie fundacyjnym króla Kazimierza Wielkiego z 1364 roku pojawiła się nazwa "studium generale", która w łacinie średniowiecznej oznaczała "uniwersytet" – instytucję szkolną nadającą stopnie naukowe. Ponieważ studium to zostało ufundowane w Krakowie, był to w istocie Uniwersytet Krakowski".

Prof. Jacek Popiel nadmienia również, że począwszy od 1400 roku Uniwersytet nazywany był "Uniwersytetem Studium Krakowskiego", w kolejnych latach "Akademią Krakowską", a w okresie reform Komisji Edukacji Narodowej Uniwersytet nazwano Szkołą Główną Koronną, po upadku państwa zaś – Szkołą Główną Krakowską.

- Nazwę "Uniwersytet Krakowski" uczelnia uzyskała ostatecznie w 1802 r, na mocy dekretu austriackiej Komisji Nadwornej, i korzystała z niej do roku 1817, gdy – dla uczczenia i podkreślenia jej związków z królewską dynastią Jagiellonów – przemianowana została na "Uniwersytet Jagielloński" - wyjaśnia rektor UJ.

Jak również dodaje, nazwa "Uniwersytet Krakowski", która pojawiła się w pieczęci uniwersyteckiej w łacińskim zapisie to - Sigillum Universitatis Studii Cracoviensis Generalis. Właśnie w takiej formie do dziś jest reprodukowana i wręczana przy różnych okazjach osobom docenianym przez uczelnię. Także i na kolejnej pieczęci, która została wykonana po potopie szwedzkim pojawia się napis z nazwą "Uniwersytet Krakowski" - Sigillum Universitatis Cracoviensis.

Universitas Iagellonica Cracoviensis

Jak wskazuje prof. Jacek Popiel - Zgodnie z obowiązującym obecnie Statutem Uniwersytetu Jagiellońskiego, rektor uczelni może posługiwać się jej tradycyjną nazwą: Universitas Iagellonica Cracoviensis (...) Zasługuje w tym kontekście na podkreślenie, że Uniwersytet Jagielloński jest podmiotem uprawnionym do wyłącznego wykorzystywania nazw "Uniwersytet Jagielloński" i "Akademia Krakowska" jako zastrzeżonych znaków towarowych zarówno na terytorium Polski, jak i całej Unii Europejskiej. Nazwa "Uniwersytet Krakowski" stanowi historyczną i wywołującą oczywiste skojarzenia nazwę uczelni – wolno zatem przyjąć, że silnie identyfikuje oraz indywidualizuje ona właśnie Uniwersytet Jagielloński.

Rektor wskazuje również, że wyniki wyszukiwania proponowane przez najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe, uzyskiwane po wprowadzeniu w nie frazy "uniwersytet krakowski", jako pierwsze wskazują Uniwersytet Jagielloński, jako podmiot, którego nazwa traktowana jest jako tożsama z nazwą wyszukiwaną.

- Uchwała przyjęta przez Senat tejże uczelni 24 kwietnia 2023 roku stanowi bowiem w moim przekonaniu nieuprawnioną próbę zawłaszczenia tradycji i wielowiekowego dziedzictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jawi się ona przy tym jako rażąco niezgodna z zasadami etosu akademickiego, podzielanymi przez polskie uczelnie - podsumowuje rektor UJ.

Przedstawiciel Uniwersytetu Pedagogicznego odpowiada

- W żadnym wypadku zmiana nazwy Uniwersytetu Pedagogicznego nie ma na celu w jakikolwiek sposób nawiązywać do nazwy Uniwersytetu Jagiellońskiego, ani nie jest to działanie, które w jakikolwiek sposób miałoby zostać wymierzone w uczelnię UJ - wyjaśnia Adam Gliksman, rzecznik prasowy UP.

Jak również wyjaśnia rzecznik UP, dyskusja na temat zmiany nazwy uczelni trwa już od dłuższego czasu i wynika z kilku czynników. Adam Gliksman wymienia wśród nich fakt, że obecna nazwa, a dokładniej sam przymiotnik "pedagogiczny" już nie do końca oddaje charakter uczelni, ponieważ odnosi się tylko do jednej dyscypliny nauki jaka jest obecna na uniwersytecie, który tymczasem oferuje kierunki kształcenia, które obejmują 21 dyscyplin naukowych.

- To też znajduje odzwierciedlenie w naszej ofercie edukacyjnej. Dzisiaj Uniwersytet Pedagogiczny oferuje blisko 70 kierunków, a więc jest drugą uczelnią w Małopolsce pod tym względem, a przymiotnik "pedagogiczny" sugerował, że ograniczamy się tylko i wyłącznie do tych kierunków pedagogicznych, co oczywiście nie jest prawdą - wyjaśnia rzecznik prasowy UP.

Jak wyjaśnia Gliksman właśnie ten fakt rzutował na postrzegani uczelni chociażby poza granicą kraju, czy też wśród kandydatów chcących podjąć naukę na UP. Właśnie z tych powodów odbyła się szeroka dyskusja, w której wypowiadały się Rady Instytutów, Wydziałów i poszczególne jednostki uczelniane, które zdecydowanie poparły pomysł zmiany nazwy uczelni. Padła również propozycja nowej nazwy - Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej - która została przegłosowana podczas ostatniego posiedzenia Senatu w kwietniu, a także została poparta przez Radę Uczelni.

- W oparciu o te dwie uchwały rektor wystąpi z takim wnioskiem do Ministerstwa, które dalej już będzie procedowało tę naszą propozycję - wyjaśnia rzecznik UP.

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uniwersytet Pedagogiczny zmieni nazwę? Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego stanowczo się temu sprzeciwia - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski