Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY

mat. prasowe
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie jest najstarszą uczelnią kształcącą nauczycieli i wychowawców w Polsce. Stanowi ważny ośrodek naukowo-badawczego zaplecza krajowego systemu oświaty i wychowania.

Uczelnia powstała w 1946 roku, nawiązując do dorobku przedwojennego Państwowego Pedagogium, założonego w Krakowie w 1928 roku przez pioniera nowoczesnej edukacji – Henryka Rowida. Już niemal siedemdziesiąt lat dobrze służy regionowi małopolskiemu, społeczeństwu i polskiej oświacie, kierując się w swej działalności dewizą sformułowaną przez Jana Zamoyskiego: Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Władze i pracownicy Uniwersytetu pragną mu zapewnić jeszcze wyższą pozycję i rangę uczelni nowoczesnej, rozpoznawalnej ze względu na swój dorobek i działalność, mającej znaczenie międzynarodowe.

Uniwersytet Pedagogiczny stanowi wspólnotę uczonych, studentów, absolwentów i pracowników, odwołującą się do najlepszych polskich i europejskich tradycji humanistycznych i demokratycznych. Nawiązując do ideałów patronującej mu Komisji Edukacji Narodowej, jest uczelnią publiczną, powszechną, działającą na rzecz szeroko pojętego otoczenia społecznego, zarówno najbliższego, jakim jest Kraków i Małopolska, jak i rozleglejszego: Polski, Europy, wreszcie całego – zmieniającego się dziś w szybkim tempie, ale coraz bliższego i łatwiej dostępnego – nowoczesnego świata. Misją Uczelni jest zdobywanie, rozwijanie i przekazywanie wiedzy, tworzenie środowiska sprzyjającego badaniom naukowym, edukacji, projektom społecznym i artystycznym, współpracy i komunikacji, samorozwojowi wszystkich uczestników akademickiej społeczności.

Systematycznie rozwijane na Uczelni wszechstronne badania naukowe stanowią podstawę dla kształcenia na wysokim poziomie we wszystkich formach i profilach edukacji uniwersyteckiej: studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich, podyplomowych oraz rozmaitych kursów doskonalenia i podnoszenia kwalifikacji. W ich toku zaznajamia się studentów i słuchaczy z najnowszymi osiągnięciami i wynikami badań naukowych oraz wyposaża w umiejętności i kompetencje pozwalające zdobywać wiedzę i nabywać nowe kwalifikacje przez całe życie. Dlatego przywiązuje się pierwszorzędne znaczenie do stosowania nowoczesnych środków nauczania i kształcenia na odległość.

Dostrzegając znaczenie procesów o charakterze cywilizacyjnym, dynamikę przemian zachodzących w kulturze i nauce, Uniwersytet stara się zachować równowagę między wyzwaniami współczesności a tradycjami kultury, tym, co jest intelektualnym dziedzictwem pokoleń a tym, co pomaga tworzyć pomost do nowoczesnego świata.

Zachęca studentów, wykładowców i pracowników do przekraczania granic dyscyplin naukowych, do podejmowania nowych wyzwań, tworzenia kultury opartej na otwartości oraz współpracy. Kształci i wychowuje studentów na ludzi mądrych i odpowiedzialnych, o szerokich horyzontach intelektualnych i postawach demokratycznych, przygotowanych do ciągłego samodoskonalenia i społecznego zaangażowania. Przyczynia się wydatnie do kształtowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz rozwoju regionu małopolskiego i Królewskiego Miasta Krakowa.

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej należy do grupy najintensywniej rozwijających się uczelni w kraju. Jest uznanym ośrodkiem naukowo-badawczym i dydaktycznym. Posiada ugruntowaną pozycję w wielu dziedzinach aktywności akademickiej, w badaniach naukowych w obszarze nauk przyrodniczych i humanistycznych oraz pod względem jakości kształcenia na większości kierunków studiów, a także pod względem mobilności badawczej i dydaktycznej pracowników i studentów.

W ostatnich latach nastąpiła gruntowna przebudowa jego struktury organizacyjnej, nasilenie aktywności badawczej i rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej, znaczące rozszerzenie oferty edukacyjnej, urozmaicenie i modernizacja procesu dydaktycznego. Obecnie jego struktura organizacyjna opiera się na sześciu Wydziałach: Humanistycznym, Filologicznym, Pedagogicznym, Geograficzno-Biologicznym, Matematyczno-Fizyczno-Technicznym oraz Sztuki.

Zadania dydaktyczno-wychowawcze realizuje zespół ponad 900 nauczycieli akademickich. Ich działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą wspiera blisko 500 pracowników systemu biblioteczno-informacyjnego, wydawnictwa, administracji i obsługi, a także pracownicy naukowo- i inżynieryjno-techniczni. Nauczyciele akademiccy prowadzą wszechstronną działalność badawczą, realizując kilkaset projektów we wszystkich niemal dziedzinach i dyscyplinach naukowych i artystycznych, odnotowując liczne sukcesy: między innymi w dziedzinie nauk przyrodniczych (fizyka) posiadają najwyższy wskaźnik cytowań wśród ośrodków badawczych kraju.

W ostatnich latach wyraźnie wzrosła liczba projektów badawczych. Znaczna część zadań badawczych i naukowych realizowana jest we współpracy z 40 ośrodkami zagranicznymi z większości krajów europejskich. Działalność badawczą wspiera dobrze zorganizowany system biblioteczno-informacyjny, dysponujący zbiorem prawie 700 000 wydawnictw i czasopism, w znacznym już stopniu zdigitalizowanych, a także Wydawnictwo Naukowe, publikujące rocznie 70–80 tytułów monografii oraz czasopism naukowych, posiadających atesty parametryczne. Wszystko to sprzyja prawidłowemu rozwojowi kadry naukowo-dydaktycznej i uzyskiwaniu awansów naukowych.

Na osiąganie coraz lepszych wyników badawczych i podnoszenie poziomu kształcenia wpływa znaczna poprawa w ostatnich kilku latach warunków lokalowych oraz unowocześnienie infrastruktury naukowo-badawczej i dydaktycznej. Wszystko to stanowi podstawę do dalszego intensywnego rozwoju Uniwersytetu w kolejnych latach obecnej dekady, zmierzającego do umocnienia jego pozycji w systemie szkolnictwa wyższego w kraju i w Europie oraz przekształcenia w silny ośrodek naukowy i edukacyjny.
Wysoki poziom kształcenia zapewnia kadra o najwyższych kwalifikacjach oraz kompetencjach dydaktycznych i naukowych, dysponująca pomieszczeniami i pracowniami dydaktycznymi odpowiednio wyposażonymi w środki multimedialne i informatyczne. Coraz większym zainteresowaniem nauczycieli akademickich i studentów cieszą się różnorodne formy kształcenia na odległość oraz edukacji ustawicznej.

Następuje umiędzynarodowienie procesu dydaktycznego, między innymi poprzez otwieranie kursów zajęć dydaktycznych w języku angielskim oraz studiowanie za granicą, zakończone uzyskaniem podwójnych dyplomów licencjackich bądź magisterskich.

Uniwersytet Pedagogiczny współpracuje z ośrodkami naukowymi z całej Europy (m.in. z Ukrainy, Szwecji, Bułgarii, Francji, Rosji, Włoch, Niemiec, Białorusi, Słowacji, Czech, Szwajcarii, Wietnamu, Kenii i Nepalu). W ramach programu Erasmus+ współpracujemy ze 180 uczelniami partnerskimi. Dzięki zagranicznym stypendiom i wymianie międzynarodowej studenci mogą zdobywać nowe doświadczenia i doskonalić umiejętności językowe.

Zdobywanie wykształcenia na Uniwersytecie Pedagogicznym sprzyja rozwijaniu zainteresowań i pasji. Poprzez uczestnictwo w licznych organizacjach studenckich i Samorządzie Studentów, zaangażowanie w kołach naukowych, sekcjach sportowych, chórze akademickim „Educatus”, internetowym Radiu „Spektrum” czy grupie teatralnej działającej z ramienia Klubu Studenckiego „Bakałarz”, studenci mają możliwość spędzania czasu w sposób twórczy i pożyteczny.

Do dyspozycji studentów Uniwersytet udostępnia nowoczesne zaplecze sportowe (m.in. pływalnię, siłownię, saunę, sale gimnastyczne, salę fitness). W ramach zajęć z wychowania fizycznego Centrum Sportu i Rekreacji daje możliwość uprawiania sportów (zimowych i letnich), np.: turystyka rowerowa, kajakarstwo, aerobik, joga, kulturystyka, pilates, piłka nożna, tenis stołowy, zajęcia taneczne, koszykówka, siatkówka.

Absolwenci Uniwersytetu Pedagogicznego są bardzo dobrze przygotowani do podjęcia pracy na odpowiedzialnych stanowiskach w szkolnictwie, instytucjach kultury, przedsiębiorstwach oraz w administracji państwowej. Stanowią doskonałą kadrę nauczycielską, jak również są cenionymi ekspertami w różnorodnych dziedzinach nauki i w biznesie.

Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Pedagogicznym – PSYCHOLOGIA
Uniwersytet Pedagogiczny uruchamia nowy kierunek studiów – PSYCHOLOGIĘ (studia jednolite magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne).

Kierunek psychologia prowadzony będzie na Wydziale Pedagogicznym, począwszy od roku akademickiego 2015/2016. Studenci będą mieli możliwość wyboru specjalności: psychologia edukacyjna lub psychologia kliniczna.

Elektroniczna rekrutacja już od 1 czerwca 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski