Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet pomoże studentom z depresją

Redakcja
UCZELNIE. W niepokojąco szybkim tempie przybywa studentów, którzy mają problemy natury psychicznej. Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna nowatorski projekt, dzięki któremu młodzi ludzie otrzymają wsparcie psychologiczne.

To pierwsze - na tak szeroką skalę - przedsięwzięcie wśród polskich uczelni. - Mamy wrażenie, że dotykamy wierzchołka góry lodowej - mówi Ireneusz Białek, pełnomocnik rektora UJ ds. osób niepełnosprawnych. - To bardzo poważny temat, ale będący czymś w rodzaju tabu.

UJ chce wypracować system wsparcia dla studentów. Pomoże w tym grant unijny o wartości 800 tys. zł, który uczelnia otrzymała w ramach funduszy strukturalnych UE. Jak tłumaczy inicjator projektu, prof. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. dydaktyki, celem przedsięwzięcia jest taka pomoc studentom, żeby nie rezygnowali ze studiów z powodu choroby.

- Część ludzi ukrywa swoje problemy, bo być może boi się odrzucenia lub są przekonani, że nikt im nie pomoże - mówi prof. Mania. Zaznacza jednak, że projekt przeznaczony jest również dla środowiska, w którym chorzy funkcjonują. Chodzi o uświadamianie otoczenia, naukę okazywania wsparcia i zrozumienia, zachowywania się tak, by nie obrażać uczuć, a także obniżenie lęku środowiska wobec chorujących.

Jak podkreśla Ireneusz Białek, w społeczeństwie funkcjonują mity dotyczące choroby psychicznej. Np. nie odróżnia się niepełnosprawności intelektualnej od choroby psychicznej. Stereotypem jest też przekonanie, że osoby chorujące psychicznie nie mogą pracować zawodowo. Tymczasem nie istnieją przeciwwskazania prawne uniemożliwiające podjęcie pracy.

Pokutuje również mit, że osoby z problemami psychicznymi są często niebezpieczne dla otoczenia i agresywne. Statystyki jednak pokazują, że agresja pojawia się tylko w przypadku 1 proc. wszystkich chorób psychicznych. - Reszta to ludzie cierpiący po cichu, bardzo wrażliwi, którym wali się życie - tłumaczy Ireneusz Białek.

Dzięki pozyskanym środkom unijnym uczelnia rozpocznie w październiku nowatorski projekt, którym zostanie objętych 40 studentów. Będą oni mogli liczyć na kompleksowe wsparcie psychologiczne, którego będą udzielać specjaliści spoza uczelni. Zaoferowana zostanie diagnoza dla studentów, którzy do tej pory jej nie mieli, pomoc psychologów, a jeśli będzie potrzeba - również konsultacje psychiatryczne.

Studenci, którzy chcą skorzystać z programu mogą - do września - zgłaszać się do Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UJ. Rekrutacja odbędzie się we wrześniu. Wybranych zostanie wówczas 20 uczestników, a po pół roku - kolejnych 20. Uczelnia zapewnia ochronę danych osobowych. Ci, którzy nie dostaną się do programu, będą mogli korzystać ze wsparcia oferowanego już teraz w ramach działalności Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UJ.

W roku akademickim 2009/2010 z usług biura skorzystało 60 osób z zaburzeniami psychicznymi. 28 proc. z nich miało depresję i zaburzenia lękowe, a 23 proc. cierpiało na schizofrenię.

Zaobserwowano również, że u studentów często występują zaburzenia nerwicowe, osobowości, nastroju czy łaknienia. Szczególny wzrost liczby zgłaszających się po pomoc zauważono w roku 2008/2009, kiedy biuro poszerzyło swoją ofertę wsparcia edukacyjnego, w tym dla studentów z zaburzeniami psychicznymi. W porównaniu z 2007 r. liczba studentów, korzystających z usług biura wzrosła ponad dziesięciokrotnie.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.konstelacjalwa.pl. Symbolem projektu jest lew. Maskotki lwy rozdawane były wczoraj wśród studentów w Collegium Novum.

Katarzyna Klimek-Michno

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski