Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Rolniczy kusi nowymi kierunkami studiów

.
Bioinżynieria zwierząt, Sztuka ogrodowa, Dietetyka (II st.) to trzy nowe kierunki studiów, które Uniwersytet Rolniczy oferuje maturzystom w roku akademickim 2015/2016

Nowością będzie też anglojęzyczny kierunek Ogrodnictwo (II st. w języku angielskim), który będzie prowadzony wspólnie przez Uniwersytet Rolniczy w Nitrze (Słowacja), Uniwersytet Grzegorza Mendla w Brnie i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Studenci spędzą po jednym semestrze w każdym z tych ośrodków.

Zmieniające się zapotrzebowanie na rynku pracy oraz indywidualne zainteresowania potencjalnych kandydatów na studia to główne przyczyny powoływania nowych kierunków na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Obecnie na uczelni kształci się 11 tys. studentów. Od roku akademickiego 2015/2016 oferta kształcenia obejmować będzie 26 kierunków i 56 specjalności.

W minionym roku akademickim największą popularnością wśród maturzystów w ofercie studiów stacjonarnych pierwszego stopnia cieszyły się kierunki: dietetyka, odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, gospodarka przestrzenna, weterynaria i biotechnologia. W roku akademickim 2016/2017 oferta kształcenia zostanie wzbogacona o kierunek Inżynieria Biosystemów.

Bioinżynieria zwierząt

Kierunek oferowany jest przez Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt na studiach I i II stopnia. Zakres kształcenia obejmuje m.in. nowoczesne metody i techniki biologii molekularnej i inżynierii genetycznej, hodowlę komórkową i tkankową, cytogenetykę i transgenezę zwierząt oraz inżynierię bioprocesową i nanotechnologię. Istotę stanowi przygotowanie absolwenta do pracy w laboratorium analitycznym i diagnostycznym oraz zapoznanie go z możliwościami stosowania współczesnych technik molekularnych do analizy materiału biologicznego i metod wykorzystywanych do modyfikacji organizmów zwierząt.

Nabyte kwalifikacje umożliwią absolwentom kierunku Bioinżynieria zwierząt pracę zarówno w jednostkach naukowo-badawczych jak i w przemyśle biotechnologicznym zajmującym się produkcją substancji bioaktywnie czynnych wykorzystywanych w medycynie, farmacji, weterynarii i produkcji zwierzęcej oraz w laboratoriach diagnostycznych i analitycznych.

Sztuka ogrodowa

Kierunek oferowany jest przez Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa na studiach I i II stopnia. Zakres kształcenia obejmuje między innymi przygotowanie przyszłych absolwentów do projektowania terenów zieleni, zakładania i pielęgnacji ogrodów, a także znajomości hortiterapii. Podczas studiów, studenci zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technicznych oraz plastycznych.

Doskonała znajomość różnorodności biologicznej oraz metod ochrony przyrody pozwoli absolwentom na szerokie wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce zawodowej. Umożliwi to podejmowanie prac m.in. na stanowiskach administracyjnych, związanych z inspekcją nadzoru w zakresie sztuki ogrodowej, projektowaniem, realizacją i pielęgnacją ogrodów, czy zagospodarowywaniem terenów zielonych. Uzyskane kwalifikacje pozwolą na podejmowanie samodzielnej działalności gospodarczej, a także umożliwią podjęcie starań o uzyskanie licencji rzeczoznawcy w obszarze sztuki ogrodowej lub kontynuację nauki na studiach trzeciego stopnia.

Dietetyka

Dietetyka to nowy kierunek na studiach II stopnia oferowany przez Wydział Technologii Żywności. Do tej pory uczelnia umożliwiała naukę na tym kierunku jedynie na studiach I stopnia. Ogromne zainteresowanie tematyką zdrowego odżywiania i kontynuacją kształcenia w tym zakresie skłoniło władze do powołania tego kierunku również na studiach II stopnia. Absolwenci tego kierunku posiadać będą wiedzę z zakresu żywienia człowieka zdrowego i zagrożonego, bądź dotkniętego chronicznymi chorobami niezakaźnymi.

Znać będą zasady organizacji żywienia indywidualnego i zbiorowego, dostosowanego odpowiednio do wieku i stanu fizjologicznego, a także będą przygotowani do prowadzenia edukacji żywieniowej, kontroli jakości żywności i potraw. Będą mogli podejmować pracę na stanowiskach związanych z dietetyką w zakładach służby zdrowia, żywienia zbiorowego, poradniach dietetycznych, jak również na stanowiskach inżynierskich w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach zajmujących się przetwórstwem, kontrolą, obrotem żywności ze szczególnym uwzględnieniem produktów i potraw dietetycznych.

Więcej informacji na temat rekrutacji znaleźć można na stronie internetowej: www.rekrutacja.ur.krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski