Nasza Loteria

Uniwersytet świeci przykładem

Redakcja
Uroczystą inaugurację poprzedziły - zgodnie z tradycją - msza św. w kolegiacie św. Anny i pochód profesorów z Collegium Maius do Auditorium Maximum. Jak zaznaczył rektor UJ, prof. Karol Musioł, przejście to można traktować jako symboliczne połączenie historii uniwersytetu ze współczesnością.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka w rozmowie z rektorem UJ prof. Karolem Musiołem Fot. Anna Kaczmarz

EDUKACJA. Prawie 48 tysięcy studentów najstarszej polskiej uczelni rozpoczęło wczoraj nowy rok akademicki

Inauguracja była okazją do podsumowania sukcesów uczelni i przedstawienia planów na przyszłość. - Konsekwentnie budujemy Kampus 600-lecia Odnowienia UJ - mówił prof. Karol Musioł, zaznaczając, że dzięki decyzjom posłów i senatorów wszystkie budynki kampusu, których budowa była zaplanowana, mają zapewnione finansowanie. Do użytku oddano już budynek Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz pierwszą część Technoinkubatora. Trwa budowa Instytutu Zoologii, projektowany jest budynek Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz budynek basenu o wymiarach olimpijskich.
Jak podkreślił rektor, wejście Polski do Unii Europejskiej stworzyło szansę na poprawę jakości pracowni naukowych i dydaktycznych. Uniwersytetowi Jagiellońskiemu udało się do tej pory pozyskać z funduszy europejskich już ponad 650 mln zł.
Uczelnia odnosi również inne sukcesy. W lipcu 2009 roku zostało wyróżnione... wino uniwersyteckie "Maius" z uczelnianej winnicy w Łazach koło Bochni. Zdobyło ono brązowy medal w konkursie winiarskim "Vinoforum Trencin", w którym startowało 450 win z 18 krajów świata.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka, która wzięła udział w uroczystości, zaapelowała do całego środowiska akademickiego Krakowa, a przede wszystkim do naukowców UJ, aby pokazali "światło, które powinno promieniować na wszystkie uczelnie", a więc, jak pracować, aby osiągać najwyższej jakości wyniki badań.
- Gdzie mamy szukać drogowskazów wśród 450 uczelni? - mówiła minister. - Mieliśmy ten wielki boom, otwierając kolejne uczelnie, nowe kierunki studiów, ale jakoś nie zbudowaliśmy potężnej elity europejskiej, z której bylibyśmy dumni.
Minister zapowiedziała uruchomienie od stycznia 2010 roku Biblioteki Wirtualnej Nauki. Umożliwi ona studentom i pracownikom wszystkich uczelni dostęp do publikacji naukowych.
Podczas uroczystości wręczono Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrody Rektora UJ. Laur Jagielloński otrzymał prof. Roman Dziembaj, prof. Andrzej Szczudlik oraz prof. Jan Woleński. Medalem Merentibus - za szczególne zasługi - uhonorowany został prof. Franciszek Ziejka. Były rektor UJ wygłosił także wykład inauguracyjny "Forteca polskości. O symbolice domu w literaturze polskiej czasów niewoli".
Odznaka "Zasłużony dla UJ" powędrowała do Bożeny Walter, twórczyni fundacji "Nie jesteś sam", która wspiera Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Dzięki finansowej pomocy fundacji - ponad 6 milionów złotych - stworzono najnowocześniejszy i najlepiej wyposażony w kraju nowy Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. To tylko jeden z wielu przykładów wsparcia udzielonego szpitalowi przez fundację.
Odznakę "Zasłużony dla UJ" otrzymał również prof. Petre Georgievski, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Skopje, który przez wiele lat organizował współpracę naukową między uczelniami.
Katarzyna Klimek-Michno
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski