Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet z przyszłością

Redakcja
Uczelniana biblioteka była i pozostaje najlepszym źródłem wiedzy FOT. ADRIAN KRAWCZYK
Uczelniana biblioteka była i pozostaje najlepszym źródłem wiedzy FOT. ADRIAN KRAWCZYK
Chociaż Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja świętuje 60-lecie, to początki uczelni rolniczej w Krakowie sięgają czasów odległych - pierwszej dekady XIX wieku, a jubilatka bezpośrednio wywodzi się z Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uczelniana biblioteka była i pozostaje najlepszym źródłem wiedzy FOT. ADRIAN KRAWCZYK

JUBILEUSZ. W ciągu 60 lat uczelnię rolniczą w Krakowie opuściło niemal 60 tysięcy absolwentów

Od 1953 roku do dziś uczelnia pokonała drogę od Wyższej Szkoły Rolniczej przez Akademię Rolniczą, aż do uzyskania w 2008 roku statusu uniwersyteckiego. Przed 60 laty naukę rozpoczynało w niej, na kierunkach rolnictwo i zootechnika, niespełna tysiąc studentów. Na półmetku jubileuszu, czyli w 1983 roku, funkcjonowało już 7 wydziałów, które na 9 kierunkach kształciły ponad 6 tysięcy studentów. Przez kolejne 30 lat uczelnia rozszerzyła ofertę do 23 kierunków i kształci około 12 tys. studentów - nie tylko na typowo rolniczych kierunkach, ale również na przykład na biotechnologii, architekturze krajobrazu czy specjalnościach biznesowych.

Na początku swojej drogi zatrudniała 29 samodzielnych pracowników naukowych, ale w latach 1953-2013 jej 217 naukowców uzyskało profesorski tytuł, a 1533 stopień doktora. Niektórzy z nich mogą szczycić się honorowymi doktoratami krajowych i zagranicznych uczelni. Zresztą i krakowska szkoła rolnicza wyróżniła nimi 41 zasłużonych osób.

W ciągu 60 lat uczelnię opuściło prawie 60 tysięcy absolwentów, co dodatkowo wpisuje się w dzisiejszy jubileusz. W tym czasie szkoła dała się poznać jako placówka aktywna, wykorzystująca potencjał naukowy kadry oraz zdolności i entuzjazm studentów. Tylko w ostatniej dekadzie zrealizowała ponad 1,1 tys. tematów badawczych, a publikacje jej naukowców z lat 2009-2013 liczą 3667 pozycji.

Osiągnięć naukowych - by wymienić jedno autorstwa doświadczonego prof. Edwarda Wierzchosia, który sklonował owcę i jedno młodego adepta nauki dr. Grzegorza Wcisły, który otrzymał złoty medal z wyróżnieniem wystawy "Brussels Innova 2012" - też było wiele. W ślady swoich profesorów idą ambitni studenci, choćby Maciej Szczurek - konstruktor kultywatora Matador, czy doktorantka Emilia Cielecka, która w konkursie "Małopolski Inkubator Przedsiębiorczości 2013" otrzymała I miejsce za biznesplan z zakresu technologii żywności. Młodzież studiująca na UR chętnie też uczestniczy w międzynarodowych programach edukacyjnych.

Powodem do dumy jest działalność popularnonaukowa uczelni - pokazywanie uczniom nauki jako wspaniałej przygody intelektualnej. Od trzech lat Uniwersytet Rolniczy jest głównym organizatorem Festiwalu Nauki.

Lista planów jest długa, ale na pewno uda się im sprostać do następnego jubileuszu.

Małgorzata Iskra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski