Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upadek komunizmu a kobieca wolność

Urszula Wolak
Reżyser filmu „Zjednoczone stany miłości”
Reżyser filmu „Zjednoczone stany miłości” fot. facebook
Kino. Nowy film Tomasza Wasilewskiego („Płynące wieżowce”) będzie reprezentował Polskę w Konkursie Głównym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Stamtąd właśnie Małgorzata Szumowska przywiozła w minionym roku Srebrnego Niedźwiedzia za „Body/Ciało”.

Młoda matka Agata (Julia Kijowska) angażuje się w pozamałżeński romans, nauczycielka Renata (Dorota Kolak) odkrywa w sobie fascynację piękną sąsiadką Marzeną (Marta Nieradkiewicz), a Iza (Magdalena Cielecka) - pełniąca funkcję dyrektora szkoły - sypia z ojcem jednej z uczennic. Trudne wybory trzech kobiet, a w tle systemowe przemiany w Polsce na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Oto świat przedstawiony w „Zjednoczonych stanach miłości” Tomasza Wasilewskiego.

W jednej z rozmów reżyser tłumaczył, że jego nowy film przedstawia z jednej strony czas społeczno-politycznego przełomu w Polsce, z drugiej zaś - rozterki i rewolucje w osobistym życiu kobiet, dla których koniec komunizmu oznaczał, zdaniem reżysera, w sensie społecznym i mentalnym więcej niż dla mężczyzn.

Autorem zdjęć do „Zjednoczonych stanów miłości” jest operator Oleg Mutu, odpowiedzialny za zdjęcia m.in. do „Czterech miesięcy, trzech tygodni i dwóch dni” Cristiana Mungiu, filmu nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes oraz „We mgle” Siergieja Łoźnicy, który opuścił Cannes z nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski