Upadek Wisły Kraków. Kto ma bić się w piersi?

  • Dziennik Polski

Ryszard Niemiec

Ubierając togę prokuratorską, próbuję szkicować akt oskarżenia przeciwko winowajcom pożałowania godnego położenia sportowo-organizacyjnego Wisły Kraków.
 Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Na samym wstępie skreślam paragraf dezubekizacyjny, nawiązujący do skutków przynależności do federacji Gwardia. Wprawdzie najbardziej zajadli antagoniści używają sobie dowoli, suponując decydującą rolę Nemezis, która wymierza sprawiedliwość za nieprzedawnione „winy”, ale nie biorą pod uwagę narzuconego w 1949 roku odgórnie statusu federacyjnego. Przeszedł suchą stopą przez czas ustrojowych przemian i jako jedyny spośród wszystkich polskich klubów piłkarskich, pokazał jak bardzo rozkwitł po upadku systemu. Niezbicie świadczy o tym osiem mistrzowskich tytułów w erze TeleFoniki!

Moszcząc miejsca na felietonowej ławie winowajców nie sposób nie wskazać na sprawstwo pogłębienia kryzysu przez ekipę kierującą Towarzystwem Sportowym Wisła. Owszem, doprowadzając do wyrwania piłkarskiej spółki z rąk przekręta i grabieżcy Meresińskiego, zasłużyła na wdzięczność i medal za refleks i odwagę. Jednakże odwaga i wiara we własne siły, okazały się niewystarczające do zarządzania zawodowym klubem.

Ekipa entuzjastów pani prezes Marzeny Sarapaty, zamiast od początku intensywnie szukać inwestora, łudziła się, że jakoś to będzie, że piłkarze podbijając Europę, pozwolą zbudować budżet, gwarantujący stabilizację. Większość działań na niwie transferowej, formowanie sztabów trenerskich, z perspektywy czasu, jawią się jako nieprofesjonalne, niekiedy zahaczające o dyletantyzm, nawet szkodzenie spółce. Nie bacząc na nauki płynące z niegdysiejszej, hucpiarskiej działalności desantu holenderskiego (Maaskant), powtórzono mocarstwową zabawę z hiszpańskim dyrektorem Junco, wyciągniętym z kapelusza i szastającym groszem transferowym w kierunku współrodaków! Jedynego fachowca, oddanego Wiśle do krwi ostatniej - Zdzisława Kapkę, z kopa oddalono z Reymonta, by nie weryfikował błędów i ignoranckich pomysłów.

Tymczasem zapobieżeniu dryfowi ku bankructwu mógł sprostać zespół fachowców z prawdziwego zdarzenia. Takich, jak np. Jacek Bednarz pogoniony przez poprzedniego właściciela - Bogusława Cupiała, przymuszonego przez rozjuszonych kibiców. To na nich także spada część odpowiedzialności za to, z czym mamy dziś do czynienia. A przecież była szansa sprzedania Wisły wrocławskiemu finansiście Andrzejowi Kucharowi, fachowcowi pełna gębą. Niestety, prezes Cupiał przedstawił zaporowe warunki, by za jakiś czas podrzucić Wisłę Meresińskiemu, za przysłowiową czapkę gruszek! Za to ze sporą dawką długów.

Nie da się również ukryć odpowiedzialności kibicowskich struktur przebranych za członków klubowej sekcji sportów walki. To oni dokonali puczu na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym TS, przejęli nad nim kontrolę, przymierzając się do wejścia w posiadanie piłkarskiego spadku po Cupiale.

I w tym miejscu pewnie koło by się zamknęło, gdyby nie wpisał się weń brak zainteresowania losem klubu ze strony władz Krakowa. A przecież systematyczne zadłużanie się Wisły wobec miejskiej kasy za wynajem stadionu, bezwzględne egzekwowanie długu z procentami, nie było dla licznych ciał samorządu, zajmujących się sportem, sygnałem do objawienia troski i szukania ratunku dla klubu - największego współczesnego ambasadora Krakowa…


TS Wisła Kraków rozstaje się z „Miśkiem”. Siłownia przy Reymonta będzie mieć nowego właściciela

Sportowy24.pl w Małopolsce

DZIEJE SIĘ W SPORCIE - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Wideo

polecane: Flesz: Więzienie za przekręcanie liczników

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

07.01.2019, 23:53

biedna chlopino. a na czym jest zbudowana liga ukrainska rosyjska grecka polowe włoskiej i troche francuskiej ??? z innych dyscyplin BOKS , MMA koszykówka ( nawet ta europejska ) poczytaj troche zapytaj ludzi ktorzsy w tym siedza to sie dowiesz. przesledz ile meczy bylo ustawionych w innych dyscyplinach a pozniej sie wypowiadaj

05.01.2019, 11:03

Szanowny Panie Prezesie a co Pan robił???????? Co mają władze miasta do prywatnego biznesu. Pan Filipiak jakoś sobie radzi i nie narzeka.

05.01.2019, 06:52

Naprawę polskiej piłki nożnej należało zacząć od łba gnijącej ryby. Lato, Boniek itd. mają tyle za uszami że brud kapie.
Myślicie, że mafia odpuści? Myślicie, że odpalenie Papały to przypadek? Takie "miśki" i inna hołota to małe rybki.
Za późno. Polak myśli po szkodzie a Polka po rozwodzie. Nie chodzę na mecze w Krakowie od 40 lat. Wolę piłkę prawdziwą a nie graną przez leni, pijaczków czy naszpikowanych sterydami Panów Piłkarzy w towarzystwie handlarzy narkotyków i innego gówna. Taka prawda. Wysadzić to w kosmos i zacząć od nowa.

04.01.2019, 19:56

Jak nie ryży to bolek w. Zwróćcie się po szmal do bolka w., tego co: "nie chcem, ale muszem!" Wypłaci każdemu z zarządu po 100+300 mln zł, tak jak obiecał i do drugiej Japonii
na wczasy wyśle!

04.01.2019, 16:16

Hejka. Kto pierwszy ten lepszy. mam 18 lat. 160/42 kg Szukam do związku lub do niezobowiazujacej znajomosci. Znajdziesz mnie na stronie seksualnie.eu mój nick wiklul1

03.01.2019, 21:04

ANALIZA: ...kiedyś tam "rząd" po stworzył ministerstwo do budowy elektrowni atomowej (!!!),niejaki Pan Grad nawet poBIERAŁ ODpoWIEDNIE wynagrodzenie,co z tego "wyszło" wielu pamięta... Myślicie że w tak "zarządzanej" wiśle było inaczej !?? Niestety... Kraków nadal jest pod włodarzami/byłymi TOWARZYSZAMI którzy lata temu biegali w pierwszym rzędzie ze szturmówkami ZSRR na przedzie 1majowego pochodu !!! ...czego Wy tam w tym KRK oczekujecie !?? Igrzysk Olimpijskich Zimowych ??! ...to też już BYŁO :) ...bawcie się nadal !!!

03.01.2019, 21:03

KOCHANY NADREDAKTOrzyno OŚWIEĆ NAS KIBICÓW KTO AKTUALNIE JEST WŁAŚCICIELEM w/w KLUBU !??

03.01.2019, 20:38

Gangi, narkotyki, wandalizm - fajny sport, ale chyba nie nazywa sie pilka nozna.

03.01.2019, 08:03

Ktoś chciał zostać "emerytowanym zbawcą narodu". I - niestety - został. Towarzysz Ryszard pragnie zostać "emerytowanym zbawcą Wisły" ale mu się nie uda , bo nie ma tej charyzmy.

02.01.2019, 17:24

Klub rządzony przez grupy mafijne "ambasadorem Krakowa". Panie redaktorze, już dawno powinien Pan przestać pisać do gazet. Proszę się nie ośmieszać.

02.01.2019, 16:04

"największego współczesnego ambasadora Krakowa…" żaden klub piłkarski nie jest ambasadorem, bo to wymaga zachowania etykiety. Pomijam sukcesy, bo tych nie ma i nie będzie.

02.01.2019, 14:19

1. Gangsterzy z Miskiem.... wyssali parenascie milionow i przepedzali kazdego kto tylko pomyslal o zainwestowaniu.... to oni zniszczyli Wisle....
2. Prokuratura i wszystkie sluzby i organizacje ktore nie zajeli i nie zajmuja sie nimi.... Tyle...

02.01.2019, 13:13

Nie dziwię się że piłkarskie kluby upadają. Duża kasa dla zawodników trenera menadżerów a poziom sportowy marny. Moi zawodnicy kończą rozgrzewkę a piłkarze są już w środku treningu. Myślę, że większość piłkarzy przegra z Ewą Swoboda na 60 mi. A kasa inna.

02.01.2019, 12:02

Towarzysz Ryszard żąda pełnego interwencjonizmu, bo takich rzeczy uczono go gdy był w pzpr-ze, czego się teraz wypiera

02.01.2019, 11:57

ten kto wyrwie MOZPN z rąk leśnych dziadków zasłuży na jeszcze większa wdzięczność i jeszcze większy medal za odwagę. Przez lata tolerowali patologię a teraz nagle leją krokodyle łzy

02.01.2019, 11:51

Ty od Towarzysza Ryszarda wymagasz czego czego nie ma. Gdyby to miał - nie wstąpiłby do pzpr

02.01.2019, 11:42

no takiego kabaretu to jeszcze nie było. Weźże ty sobie Rysiu na wstrzymanie na jakiś czas, bo oglupłasz się coraz bardziej.

02.01.2019, 11:40

przecież to o to chodzi, żeby był niezrozumiały ;p

02.01.2019, 11:22

Miasto nie jest od negocjacji z klubem którym rządzą gangsterzy :)

02.01.2019, 11:05

Trochę autor tego tekstu przegiął z opisami, słownictwem i porównaniami. Tekst powinien być zrozumiały dla normalnego czytelnika a nie tylko dla 5% z nich którzy są np. dziennikarzami i językoznawcami. Prościej znaczy zazwyczaj lepiej.

02.01.2019, 10:23

Ubrał się leśny diabeł w ornat i na mszę dzwoni.

02.01.2019, 10:21

Najbardziej rozbawił mnie ten fragment:
"....Nemezis, która wymierza sprawiedliwość za nieprzedawnione „winy”, ale nie biorą pod uwagę narzuconego w 1949 roku odgórnie statusu federacyjnego."
To tez jest dobre:
"Ekipa entuzjastów pani prezes Marzeny Sarapaty, zamiast od początku intensywnie szukać inwestora, łudziła się, że jakoś to będzie" - pisze to entuzjasta, który na Twitterze pokazywał wszystkim wala. Śmiech.
No i oczywiście na koniec nie zabrakło szpili dla Urzędu Miasta. Ale już o tym ze prezydent Majchrowski po raz kolejny został okłamany przez zarząd nie ma słowa.
Odejdź człowieku, miej resztki honoru i przejdź na emeryturę. MZPN to obraz nędzy i rozpaczy. Co wy jako związek zrobiliście dla Wisły?

02.01.2019, 10:15

I bardzo dobrze, że władze Krakowa się tym nie interesowały. One są od zarządzania miastem a nie wchodzeniem w spółki z przestępcami albo "przewalaniem" kasy podatnika.

02.01.2019, 07:50

"Owszem, doprowadzając do wyrwania piłkarskiej spółki z rąk przekręta i grabieżcy Meresińskiego, zasłużyła na wdzięczność i medal za refleks i odwagę"

Przecież to TS podstawił tego gościa, żeby wyrwać Wisłę z rak Cupiała. Czy wy dalej tego nie widzicie, albo inaczej, nie chcecie zobaczyć, bo tak wygodniej?

02.01.2019, 07:19

W usa czy indiach wogole w pilke nie kopia i jest ok. W UK jest brexit wiec miejny swoja kulture a nie germansko brytyjska. Grajmy w szachy