Upał w pracy. 6 praw, które przysługują pracownikom

Upał w pracy. 6 praw, które przysługują pracownikom

Anna Bartosiewicz

Polska

Aktualizacja:

Polska

Upał jest zmorą wielu pracowników. Przez wysoką temperaturę podczas upałów zmniejsza się nasza efektywność i zdolność do koncentracji. Na szczęście polskie przepisy nakładają na pracodawców pewne obowiązki w trakcie upału. Przypominamy najważniejsze z nich.
Pracodawcy mają dodatkowe obowiązki wobec pracowników w upał.

Pracodawcy mają dodatkowe obowiązki wobec pracowników w upał. ©skeezy/ Pixabay.com

Dostęp do wody zdatnej do picia

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy mówi o tym, że pracownicy muszą mieć zapewniony dostęp do wody zdatnej do picia. Ujście wody ma znajdować się nie dalej niż 75 m od stanowisk pracy, a czerpanie wody musi odbywać się z zaworów czerpalnych.

Dostęp do zimnych napojów

Podczas upałów pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpłatny, stały dostęp do zimnych napojów wzbogaconych o odpowiednie sole mineralne i witaminy. Wynika to stąd, że pracownicy wykonują swoje zadania w warunkach szczególnie uciążliwych.
Pracownikom biurowym zimne napoje przysługują, kiedy temperatura przekracza 28 st. C, a pracownikom fizycznym – przy temperaturze powyżej 25 st. C. Zimne napoje powinny być dostępne w ciągu całej zmiany, w takiej ilości, aby zaspokoić potrzeby pracowników.

Sprawdź aktualne oferty pracy


Dostęp do wody do mycia

Pracownicy fizyczni wykonujący pracę na otwartej przestrzeni powinni mieć zagwarantowany dostęp do wody przeznaczonych do celów higienicznych, np. do mycia. Źródło takiej wody musi znajdować się w promieniu 75 m od miejsca pracy. Na jedną osobę przysługuje 90 litrów wody dziennie.

Prawo do przerwania pracy z powodu upału

Chociaż pracodawca nie ma obowiązku zwolnienia podwładnego z pracy ze względu na wysoką temperaturę, pracownik może przerwać pracę z własnej inicjatywy. Zgodnie z Kodeksem pracy ma prawo to zrobić, jeżeli kontynuowanie pracy mogłoby zagrażać jego zdrowiu lub życiu albo zdrowiu lub życiu jego współpracowników. Pracownik ma także praco opuścić stanowisko pracy, kiedy warunki pracy nie spełniają wymogów BHP. W sytuacji, która wymaga przerwania pracy ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia, po oddaleniu się ze stanowiska pracy należy niezwłocznie poinformować o tym przełożonego. W takim wypadku osoba pracująca nie poniesie konsekwencji finansowych.

Uwaga!

Artykuł 210 §1 kodeksu pracy mówi wyraźnie: „W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.”

Ochrona przed słońcem

Polskie przepisy nie nakładają na pracodawców obowiązku instalowania klimatyzacji czy wentylacji, jeżeli jednak pracodawca zdecyduje się na takie rozwiązanie, powinien przynajmniej raz na pół roku dokonywać przeglądu zamontowanych w firmie urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, sprawdzać ich stan oraz dokonywać prac konserwatorskich. Pomieszczenia, w których wykonywana jest praca oraz stanowiska pracy powinny być chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem i niekontrolowaną emisją ciepła wskutek promieniowania. Aby zabezpieczyć okna czy świetliki przed nadmiernym nasłonecznieniem, pracodawca może zamontować rolety lub żaluzje.

Ochrona młodocianych przed pracą w upale

W pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 st. C., a wilgotność względna powietrza – 65 proc., obowiązuje zakaz pracy pracowników młodocianych.

Porównaj najlepsze oferty pracy

Krótsze godziny pracy w upał

W polskich aktach prawnych nie ma zbyt wielu zapisów na temat upałów, ale można spróbować wyegzekwować od szefa dodatkowe przywileje na okoliczność upału. Taką możliwość przewiduje art. 18 Kodeku pracy. Dobrym pomysłem na poprawę komfortu pracownika w upał są dodatkowe przerwy w pracy, tzw. przerwy regeneracyjne. Inne rozwiązanie stanowi wcześniejsze odprawienie pracownika do domu. Jeżeli osoba zatrudniona może wykonywać pracę zdalnie, warto zaproponować jej pracę z miejsca zamieszkania.

- Mimo że Kodeks pracy nie przewiduje innych przywilejów dla osób pracujących podczas upałów, nie oznacza to, że pracodawcy nie mogą z własnej inicjatywy lub na wniosek pracowników zastosować różnych udogodnień. Dobrym pomysłem jest na przykład wprowadzenie dłuższych lub częstszych przerw czy skrócenie czasu pracy – mówi Natalia Bogdan, prezes zarządu Jobhouse. – Pamiętajmy, że tylko zadowolony pracownik może pracować efektywnie. Warto zapytać swój zespół, czego potrzebuje, jak możemy pomóc naszym pracownikom, by w ten upalny czas pracowali w komfortowych dla siebie warunkach. Może się okazać, że wprowadzenie małych zmian sprawi, że zespół będzie zadowolony i efektywny – dodaje.

Grzywna za naruszenie przepisów

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpieczne warunki pracy zgodne z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Przykładowo, jeżeli pracodawca nie udostępni swoim pracownikom w upał zimnych napojów, grozi mu kara grzywny. Zgodnie z art. 283 § 1 K.p., takie zaniechanie jest traktowane jako wykroczenie. W zależności od rodzaju wykroczenia, przedsiębiorca może mieć do zapłaty od 1000 zł do 30 000 złotych.

Ochrona pracowników wykonujących prace o charakterze niebezpiecznym

Pracownicy wykonujący prace o charakterze niebezpiecznym w czasie upałów powinni szczególnie zwracać uwagę na swoje samopoczucie i stan psychofizyczny. Należy pamiętać o nakryciu głowy i piciu dużej ilości płynów. Jeżeli pracownikowi wykonującemu pracę w wysokiej temperaturze stanie się coś w trakcie upału, na pracodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że zapewnił pracownikowi odpowiednie warunki pracy.

Do prac szczególnie niebezpiecznych zalicza się:
 • roboty budowlane
 • roboty rozbiórkowe
 • roboty remontowe i montażowe prowadzone bez zatrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części
 • prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych oraz w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych
 • prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych
 • prace na wysokości


Zobacz najlepsze oferty pracy

Na co zwrócić uwagę w trakcie upałów?

Praca w wysokiej temperaturze bez uzupełniania odpowiedniej ilości płynów może prowadzić do odwodnienia organizmu i utraty elektrolitów, a to grozi udarem cieplnym. Jego objawy następują szybko, a w skrajnych przypadkach kończą się utratą przytomności.

Objawy udaru cieplnego to:
 • wyczerpanie
 • dezorientacja
 • uczucie gorąca
 • zaczerwienienie i suchość skóry
 • uczucie pragnienia
 • szum w uszach i skroniach
 • mroczki przed oczami
 • zawroty i ból głowy
 • nudności i wymioty
 • podwyższona temperatura ciała, nawet powyżej 40 st. C.
 • utrata przytomności


W razie podejrzenia udaru cieplnego należy jak najszybciej wezwać pogotowie, a następnie – udzielić pierwszej pomocy.

W przypadku udaru cieplnego postępuj w ten sposób:
 • umieść poszkodowanego w pozycji półsiedzącej w zaciemnionym, chłodnym miejscu.
 • zrób zimne okłady na głowę i kark (nie używaj lodu, aby nie wywołać szoku termicznego)
 • podaj napoje chłodzące (nie mogą to być używki: kawa, herbata, ani alkohol)
 • okładaj ciało zwilżonymi, chłodnymi ręcznikami

Komentarze (19)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sklep KOMFORT Toruń

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Zapraszam do tego sklepu. Panowie w pełnym słońcu, w długich czarnych spodniach rozładowują tiry z dostawą, oczywiście ręcznie. Temepratura na magazynie przekracza grubo 30 stopni, na sklepie...rozwiń całość

Zapraszam do tego sklepu. Panowie w pełnym słońcu, w długich czarnych spodniach rozładowują tiry z dostawą, oczywiście ręcznie. Temepratura na magazynie przekracza grubo 30 stopni, na sklepie oscyluje w granicach 30 stopni. Oczywiście nie ma czasu na dodatkowe przerwy, bo kierownictwo nie przewiduje czegoś takiego jak "stanie" w pracy. Oczywiście po za Paniami, Panowie zawsze mają coś do robienia od 9 do 20 :) Nie wspominam już o dźwiganiu ciężarów, nawet do tony, dwóch w przeciągu 1-2 godzin. A co z BHP? Liczę na to że ktoś się wreszcie tym zainteresuje. Pozdrawiam.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Chorzy ludzie

zyga (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

coście się zesrali z tym Toruniem i Bydgoszczą

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
upał w pracy

Paula (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

ja nie mam co narzekac bo komfort w pracy w czasie upałów jest zapewniony. Codziennie szef donosi zgrzewki cisowianki i tylko kto weźmie wodę z lodóki to wstawia następną butelkę. Klimatyzacja na...rozwiń całość

ja nie mam co narzekac bo komfort w pracy w czasie upałów jest zapewniony. Codziennie szef donosi zgrzewki cisowianki i tylko kto weźmie wodę z lodóki to wstawia następną butelkę. Klimatyzacja na szczęście działa więc biedy nie ma zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wasale

Teresa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

Z uwagi na temperaturę Wrocławska prokuratura Wrocław Stare Miasto zakończyła dzisiaj pracę o 13 oo. Właśnie piszę o przedłużenie terminu odwołania z 7 na 14 dni z uwagi na temperaturę. Przehuśtali...rozwiń całość

Z uwagi na temperaturę Wrocławska prokuratura Wrocław Stare Miasto zakończyła dzisiaj pracę o 13 oo. Właśnie piszę o przedłużenie terminu odwołania z 7 na 14 dni z uwagi na temperaturę. Przehuśtali majątek Wrocławia i nie maja nawet klimatyzację?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
I chyba żaden obowiązek noszenia marynarki!!!

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

Nie napisano rzeczy oczywistej, że w lecie nie powinno być obowiązku chodzenia w marynarce w biurach, urzędach itd.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
we

we (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Tor tor z trollunia nie moze przebolec ze jego miasto upada na korzysc dynamicznego rozwoju naszej Bydgoszczy i ze nigdy nie bedzie mialo wlasnego lotniska slawiacego go na swiecie tak jak nasze...rozwiń całość

Tor tor z trollunia nie moze przebolec ze jego miasto upada na korzysc dynamicznego rozwoju naszej Bydgoszczy i ze nigdy nie bedzie mialo wlasnego lotniska slawiacego go na swiecie tak jak nasze sławi Metropolie Bydgoska. Nie dla psa kielbasa, nie dla rydzykowych miasteczek lotniska.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Człowiek do czarny murzyn

Bez honoru (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

I to tyle w temacie komiantory bez uczciwośći zawsze będą dobrze stali a uczciwość czy popłaca to ciężkie słowo wiadomo dziś takie czasy ze każdy tylko pln się mnorzyly na koncie a taki bezdomnego...rozwiń całość

I to tyle w temacie komiantory bez uczciwośći zawsze będą dobrze stali a uczciwość czy popłaca to ciężkie słowo wiadomo dziś takie czasy ze każdy tylko pln się mnorzyly na koncie a taki bezdomnego by nawet 1zl nie dał tacy to dziady oby takcy stracili wszystko przez chakerow oby karma wróciła a te komuchy niech się w piekle zmarzyli oby na gorze było lepsze życie bo nikt nie wie jak jest zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ew

ew (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

Torun jest jednym z najbrzydszych małych miast w Polsce. Lepiej powinniśmy odwiedzic pobliską Bydgoszcz- która jest jedna z najwiekszych i najpiękniejszych polskich miast. Czy wiecie ze okropny,...rozwiń całość

Torun jest jednym z najbrzydszych małych miast w Polsce. Lepiej powinniśmy odwiedzic pobliską Bydgoszcz- która jest jedna z najwiekszych i najpiękniejszych polskich miast. Czy wiecie ze okropny, zły ksiadz Tadeusz Rydzyk mieszka akurat w Toruniu? On jest znany z anty- semityzmu i z nienawisci do całej zachodniej cywilizacji i jej wartosci. On popiera obecny pisowski reżim w naszym Kraju który regularnie depta naszą demokratyczna Konstytucje i rozdaje chciwemu klerowi pieniądze z naszych podatkow. Ten faszystowsko- klerykalny rezim także probuje ukryc liczne przypadki pedofilii i molestowania naszych dzieci przez kler. Ten proceder akurat nie powinien nikogo dziwic ponieważ to własnie kler katolicki jest jednym z najbardziej zacietrzewionych zwolennikow i filarow obecnego anty- europejskiego rezimu ciemnych chamów i dewotek. To jest jeszcze jeden powod aby NIE ODWIEDZAC tego parszywego Torunia! zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Znawca sztuki

Alex2003 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Z pewnością jesteś znawcą wielkich aglomeracji, ale czytając twój komentarz dochodzę do wniosku że jesteś tak samo tępy i głupi co świadczy o ilorazie inteligencji jaki posiadasz.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
W PRAKTYCE ŻADEN PRZEDSIĘBIORCA

NIE PRZESTRZEGA TYCH PRZEPISÓW (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 21 / 1

Dziwne? Przepisy są przestrzegane w krajach Unii, ale nie w Polsce. Podobnie zresztą jak ze wszystkim, więc jak ktoś mówi, że jest w Unii - to poprostu głupoty gada. Sam dzisiaj widziałem, jak...rozwiń całość

Dziwne? Przepisy są przestrzegane w krajach Unii, ale nie w Polsce. Podobnie zresztą jak ze wszystkim, więc jak ktoś mówi, że jest w Unii - to poprostu głupoty gada. Sam dzisiaj widziałem, jak Ukraińcy kładli rozgrzaną smołę na dachach w okolicy Traugutta. I co? I nic. Polsce pracodawcy nigdy nie przestrzegali żadnych przepisów i nie będę przestrzegać, bo kodeks pracy można w Polsce łamać nie ponosząc żadnych konsekwencji. Przykładem są tysiące upadłych podwykonawców, który żaden kodeks nie chronił. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ewew

ewew (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

Fakty sa takie- Bydgoszcz ma 360 000 , Torun ma 180 000. Inwestorzy wyciagaja z tego oczywiste wnioski....Dlatego Bydgoszcz ma lotnisko, dlatego to u nas się wiecej buduje. Jezeli te wojewodztwo...rozwiń całość

Fakty sa takie- Bydgoszcz ma 360 000 , Torun ma 180 000. Inwestorzy wyciagaja z tego oczywiste wnioski....Dlatego Bydgoszcz ma lotnisko, dlatego to u nas się wiecej buduje. Jezeli te wojewodztwo sie rozpadnie, widac kto stworzy własne Wojewodztwo a kto stanie sie powiatem w Pomorskiem.... Bydgoszcz jest mniej zadłużona, ma najniższe bezrobocie, leży w bardziej korzystnym miejscu na mapie Polski i Europy... Potencjał rozwoju ma dwukrotnie wiekszy. Jest polożona bardziej atrakcyjnie, jako jedyne duze polskie miasto otoczone pięknymi lasami z kazdej strony. Ma najwiecej zabytków z XIX wieku w Kraju po Lodzi- orginalnych bo nigdy nie byla zniszczona. Bydgoszcz ma Opere, Filharmonie, dwa Szpitale Uniwersyteckie, Szpital Wojskowy,szpital MSW,szpital zakażny, Sanatorium, Centrum Onkologii i Ogrod Zoologiczny oraz dwa Ogrody Botaniczne- tego wszystkiego próżno szukać w Toruniu....Bydgoszcz Glówna jest jedynym dworcem PKP kategorii A w Regionie, co znaczy ze obsluguje ponad 2 miliony pasażerów rocznie. Nie tylko obsluguje najwiecej pasażerów ale także ma 5 peronów i 9 torów, podczas gdy Torun Glowny ma tylko 4 perony i 6 torów. Bydgoski dworzec PKS jest także większy i ma wiecej pasażerów. Jest Akademia Muzyczna i UTP czyli de facto Politechnika- nie ma takich rzeczy w Toruniu...Jest Centrum Wystawowo- Targowe Regionu- nie ma takiego w Toruniu. Bydgoszcz ma 21 marketów i hipermarketów- Torun tylko 11... Mamy 6 Mcdonalds- Torun tylko 3....mamy IKEA- Torun....zero....Mamy 40 km linii tramwajowych- Torun 24 km....Prawie dwa razy wiecej linii autobusowych. Mamy 6 wielkich galerii handlowych, Torun tylko 3. Obszar miasta- 175 km2 versus 115 km2 przy czym gestosc zaludnienia wieksza w Bydgoszczy. Mamy TVP Bydgoszcz i Radio Pomorza i Kujaw,GDDKIA oraz Urząd Wojewódzki oraz Bibliotekę Woj. i Bibliotekę Pedagogiczną- Torun- nic z tych rzeczy....W latach 1945- 1975 Bydgoszcz miała prawo rozwijac sie kosztem Torunia poniewaz jest to naturalne prawo stolicy Regionu zeby rozwijac sie kosztem mało ważnych miasteczek. Tak jest zawsze w kazdym Regionie- to jest normalne. To ze Torun juz od 1850 przegrywa we wszystkich rankingach z Bydgoszczą jest wynikiem lepszego polozenia Bydgoszczy oraz faktu ze Torunia w regionie nikt nie lubi bo to pokrzyżackie gniazdo. Ostatnio doszła jeszcze do tego polityka toruńskich marszałków i obecność Rydzyka w waszym grodzie. To wszystko powoduje ze stoicie wobec Bydgoszczy na z góry straconych pozycjach. Ale Bydgoszcz jak juz przejmie pełnie władzy w Regionie sie zaopiekuję calym Regionem w imię jego zrównoważonego rozwoju. Taki pozytywny efekt promieniujący na caly region moga dac tylko Metropolie.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tak napewno kto to sprawdzi

Powodzenia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14

Ciekawe zimne napoje ciekawe gdzie chyba z waszej półki a szarak fizyczny takich się nie szanuje jakby płacili bóg wie ile jak można Lubiec prace jak pracodawcy patrzą jak najtaniej wziąć...rozwiń całość

Ciekawe zimne napoje ciekawe gdzie chyba z waszej półki a szarak fizyczny takich się nie szanuje jakby płacili bóg wie ile jak można Lubiec prace jak pracodawcy patrzą jak najtaniej wziąć pracownika powinna karma wrócić przez osiem lat kombinowali jak mogli przez ten czas ile hajsu zarobili na pracowników za 6zl czy za 7zl ale nie każdy cwany było trzeba się uczuć trzeba mieć kasę dzianych rodziców i układów a taki to nie będzie człowiekiem tylko dziadem jaki on wykształcony a tak ma lewe ręce.a ile polaków zadłużeni są ze szkoda gadać.poco się uczcić jak zaraz czy ma pan doświaczenie a płacą to lepiej wyjdzie człowiek na sprzątaniu na kuchni człowiek tyra za 2400 na rękę bez umowy o pracę bo poco min krajowa by była 2340 jakaś tak ze 700 by zabrali na emeryturę itp jak człowiek do 60 nie do żyję poco płacić składki lepiej pójdę zbierać puszki i makulaturę dzienie będę miał coś a mieszkanie zapłacić to już dramat.kazdy polak się dorobił napeno nie na uczciwośći z** na to patrzeć zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ew

ew (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

Torun to brudne miasteczko pelne szczurow, Rydzykow i innych zlodziejow i pedofili. Zapraszamy do Metropolii Bydgoskiej zebyscie mogli zobaczyc jak wyglada prawdziwa wielkomiejskosc i zebyscie...rozwiń całość

Torun to brudne miasteczko pelne szczurow, Rydzykow i innych zlodziejow i pedofili. Zapraszamy do Metropolii Bydgoskiej zebyscie mogli zobaczyc jak wyglada prawdziwa wielkomiejskosc i zebyscie mogli sie wyrwac ze swojego patologicznego, PISowsko- katolickiego zadupia.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nawet Roman by się umiał !

hahaha (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

sjesta w solidarnej Polsce hahahahahahahahaha na to trzeba ludzi a nie wyznawców SOLIDARNEGO KAPITALIZMU.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
er

er (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

Ojczulek Rydzyk zaprasza mohery, barany, dewotki, kretynow i reszte dzialaczy PIS aby na niedzielnej mszy w Bazylice Sw. Wyciskarki Cytryn w Trolluniu dali sie znowu ogołocić z kasy. Tym razem...rozwiń całość

Ojczulek Rydzyk zaprasza mohery, barany, dewotki, kretynow i reszte dzialaczy PIS aby na niedzielnej mszy w Bazylice Sw. Wyciskarki Cytryn w Trolluniu dali sie znowu ogołocić z kasy. Tym razem kolekta idzie na złote rury kanalizacyjne w Klasztorze Redemptorystow bo takie ma marzenie Ojciec Dyrektor. Albowiem niegodzi sie aby kał zeń wydalany nawet pod ziemią nie dostąpił zaszczytu dotyku złota. To jest wszak takie rydzykowe.....Panstwo Podziemne......zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Upal

Kierowca MZK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

Mamy aode do picia ale wydzielana . Nikt nam nie zapewnia bez limitu


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
re

er (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

Oczywiscie jak pisza dumni Torunianie miasto Torun zawdziecza swoj rozwoj tylko sobie samemu...Oto troche historii- w 1233 Torun zakladaja Krzyzacy jako swoje pierwsze miasto zeby miec dogodna bazę...rozwiń całość

Oczywiscie jak pisza dumni Torunianie miasto Torun zawdziecza swoj rozwoj tylko sobie samemu...Oto troche historii- w 1233 Torun zakladaja Krzyzacy jako swoje pierwsze miasto zeby miec dogodna bazę wypadową do łupieszczych atakow na Polske, szczegolnie na Kujawy I na kujawska Bydgoszcz. Do 1466 żeruja tak z nadania swoich szwabskich panów na polskim handlu wislanym. Po 1466 kiedy Torun zostaje znow wcielony do Macierzy jego rola w regionie wyrażnie słabnie- przestaje sie rozrastać niczym nowotwor złosliwy a wzrasta rola prastarych piastowskich grodow jak Solec Kujawski, Bydgoszcz, Wloclawek czy Inowrocław. Podczas szwedzkiego potopu niemiecka, protestancka wiekszosc staje po stronie Szwedow I broni miasto przed Polakami az do 1658. Po I rozbiorze odcieta kordonem granicznym od Torunia Bydgoszcz rozpoczyna swoj wspanialy rozwoj poniewaz Torun nie jest juz w stanie panoszyc sie w regionie. Po 1815 Torun staje sie pograniczną twierdza na granicy Europy I Azji natomiast Bydgoszcz cieszy sie ze swojego bardziej oddalonego polozenia od ruskiego Ciemnogrodu. W latach 1920-1939 Torun znow żeruje na calym Regionie bo jest jedyna stolica woj. Pomorskiego, ale I tak nie moze dogonić szybko rosnącej Bydgoszczy oraz eksplodującej Gdyni bo lezy na uboczu komunikacyjnym region ktory ciązy ekonomicznie ku Bydgoszczy. W latach 1975-1998 Torun brutalnie ograbia swoje własne mini- wojewodztwo w celu osiagniecia maksymalnych korzysci I przesiedla jak najwieksza ilosc wsioków do betonowego Rubinkowa żeby probować nadgonic szybkie tempo rozwoju Bydgoszczy. Daremnie....W latach 1998-2016 Torun juz tylko jako ko- stolica woj. Kuj. Pomorskiego probuje okrasc Region ale udaje mu sie to w o wiele mniejszej skali niz w latach 1920-1939. Oto cala prawda o historii Torunia, tego sztucznego tworu ktory nie lezy ani w atrakcyjnym krajobrazowo lub waznym komunikacyjnie z powodu niezmiennych praw i logiki geografii miejscu takim jak Bydgoszcz. Oto historia ktora nie ucza na UMK bo jest zbyt bolesna, ale uczą na UKW gdzie nie boimy sie prawdy. Bo prawda i sprawiedliwosc dziejowa zwycieżają juz niezmiennie od 1851 czyli od czasu kiedy Bydgoszcz stała sie miastem wiekszym od Torunia.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Toruń?

Jaco (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

Ale co ma Toruń do tego tematu?NIC!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
we

we (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Brawo dla Pana Darendy i wszystkich czlonkow TMMB ktorzy słowem i czynem pokazują ze Bydgoszcz jest polska, piastowska, kujawska a nie wredna i krzyzacka jak Torun. Pokazuja ze my bylismy, jestesmy...rozwiń całość

Brawo dla Pana Darendy i wszystkich czlonkow TMMB ktorzy słowem i czynem pokazują ze Bydgoszcz jest polska, piastowska, kujawska a nie wredna i krzyzacka jak Torun. Pokazuja ze my bylismy, jestesmy i zawsze bedziemy wieksi i bardziej rozwinieci niz Torun oraz ze cala NIEPODZIELNA stolica Regionu musi byc w jego jedynej Metropolii czyli w naszej Bydgoszczy!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo