Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upiększana wciąż

HAUS
Z kapliczką, wznoszącą się w Modlniczce, na rozstaju dróg do Tomaszowic i Brzezia, jest inaczej: nie tylko dlatego, że to autentyczna ozdoba wsi i wartościowa realizacja artystyczna, to na dodatek dzięki napisom, widniejącym na frontowej i tylnej ścianie wszystko o niej wiadomo. No, niemal wszystko...

Modlniczka

Dla kogoś, kto interesuje się przydrożnymi kapliczkami, każda taka budowla jest czymś ciekawym, wyjątkowym, niepowtarzalnym - nawet, jeśli pod względem architektonicznym nie budzi zachwytu. Każda bowiem ma swoją historię; o tyle czasem trudną do poznania, że nie zawsze wypisaną w inskrypcjach.

Brązowa tablica, wmurowana na czele - pod plakietą z artystycznym wyobrażeniem twarzy Jana Pawła II - głosi: "Matko Nasza Najmilsza iPolski Królowo, wserdecznej podzięce zanawiedzenie naszych rodzin wRoku Maryjnym, przypadającym wX-tą rocznicę pontyfikatu papieża JanaPawła II, kapliczkę tę ufundowali miejscowi parafianie, prosząc odalszą opiekę ibłogosławieństwo. Modlniczka, Roku Pańskiego 1988".
Niedawno napis ten został uzupełniony - dla równowagi, w tylną ścianę cokołu wmurowano drugą tablicę z rysunkiem papieskiego herbu i płaskorzeźbioną postacią Jana Pawła II oraz inskrypcją: "Totus Tuus. Umiłowanemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, ur. 18.05.1920 r. wWadowicach, zm. 2.04.2005 r. ogodz. 21.37 wWatykanie, whołdzie Tadeusz Szumiec zsiostrą Marią, bratem Krzysztofem iich rodzinami". Poniżej widnieje wiersz: "Akapliczki -domki boskie / Strzegą drogi, pól iwioski, / Zachęcają dopacierza / Zaojczyznę ipapieża. / Przechodzącym w____każdej porze / Pobłogosław, Wielki Boże!".
Obie tablice wyjaśniają niemal wszystko - niemal, bo trzeba jeszcze wiedzieć, że efektowna, nakryta daszkiem z gontu kapliczka stoi na gruncie, ofiarowanym na ten cel przez Annę i Jana Włodarczyków; że zaprojektował ją artysta malarz Zbigniew Bajek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - a poświęcił 13 maja 1990 r. w 73. rocznicę objawień fatimskich ówczesny proboszcz parafii św. Wojciecha w Modlnicy (w skład której wchodzi Modlniczka) ks. Antoni Kania; że widniejącą wewnątrz budowli figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem wykonał z gipsu rzeźbiarz z Siedlca Jan Siek, a powtórzył w brązie prof. Bronisław Chromy z Krakowa, i że w ostatecznej formie poświęcił ją 23 maja 1993 r. bp Kazimierz Nycz w asyście kolejnego proboszcza z Modlnicy, ks. Jana Orawca.
Trzeba też wiedzieć, że najnowsza tablica, upamiętniająca Jana Pawła II, wyszła spod dłuta krakowskiego rzeźbiarza Mariusza Wasilewskiego. Poświęcił ją - podczas zorganizowanej w pierwszą rocznicę śmierci papieża Polaka pięknej uroczystości, w której wzięli licznie udział parafianie oraz strażacy ze wszystkich okolicznych wsi - obecny proboszcz Jan Adamus w towarzystwie ks. Andrzeja Tarasiuka.
Bo o tym, za czyją sprawą kapliczka i zdobiące ją tablice powstały, nie trzeba już chyba przypominać: świadectwo ich starań da przyszłym pokoleniem napis na najnowszej plakiecie. Chociaż... Chociaż nie: właśnie trzeba - gdyż przecież ani główny pomysłodawca i fundator zarówno budowli, jak i dekoracji Tadeusz Szumiec, ani wspierające go rodzeństwo, nie powinni być pominięci przy przedstawianiu niedługiej, choć już bogatej, historii tej kapliczki. Bo gdyby nie oni - nie byłoby jej.
Tekst i fot.: (HAUS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski