Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uprawy i pasieki - oto podwórka przyszłości [WIDEO]

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Zwycięski projekt Andrzeja Barysza i Tomasza Wróbla
Zwycięski projekt Andrzeja Barysza i Tomasza Wróbla fot. materiały prasowe
Janusz Bartkowicz i Marcin Koszałka, twórcy filmu „Krakowska sztuka chaosu”, zdobyli Grand Prix zakończonego wczoraj w Krakowie Międzynarodowego Biennale Architektury. Pierwszą nagrodę w konkursie projektowym otrzymali Andrzej Krzysztof Barysz i Tomasz Wróbel.

„Krakowska sztuka chaosu” to rysunkowa opowieść o Krakowie i jego największym podwórzu, czyli Rynku Głównym. Twórcy filmu nie tylko zachwycają się jego pięknem, ale przede wszystkim stawiają pytanie: jak tłum wpływa na jego postrzeganie?

Choć Grand Prix trafiło do filmu, najwięcej emocji budził oczywiście konkurs architektoniczno-urbanistyczny, w ramach którego projektanci mieli zaaranżować przestrzenie wybranych krakowskich podwórek. Międzynarodowe jury, w którego skład weszli m.in. autor projektu Muzeum Historii Żydów Polskich Reiner Mahlamäki i Viviana Muscettola z pracowni Zaha Hadid Architects, za najlepszy uznało projekt „Podwórze - pole wyobraźni” Andrzeja Krzysztofa Barysza i Tomasza Wróbla, przekształcający blok i jego otoczenie w gigantyczny ogród.

Autor: Aleksandra Suława

- Myśląc o przyszłości szukamy kameralnej skali - tłumaczą twórcy. -- Proponujemy nowe, naturalne przestrzenie aktywności - wspólne spędzanie czasu, miejsca spotkań najmłodszych z najstarszymi, wspólne i prywatne uprawy, woliery, pasieki.

Oprócz konkursu architektonicznego, w ramach Biennale odbyły się też konkursy: seminaryjny (zwyciężył Luis Navarro Jover z Hiszpanii za prezentację „Osiągnięcie przejrzystości”) i multimedialny ( w kategorii Fotografia nagrodę przyznano zestawowi fotografii pt. „Duszno” autorstwa Weroniki Cyganik, w kategorii Film, zwyciężyła wspomniana już „Krakowska sztuka chaosu” ). Nagroda publiczności powędrowała do Rumuna, Sergiu Catalin Petrea za „Światła w Krakowie”.

Konkursowe projekty architektoniczne można oglądać do 5 listopada w dawnym hotelu Cracovia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski