Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uratować pomnik!

Redakcja
Nazwisko Stojałowskiego niewiele mówi młodemu pokoleniu wsi. A przecież był to budziciel dusz chłopskich, ojciec ruchu ludowego. Chrześcijański działacz społeczny, od 1875 roku redagował i wydawał we Lwowie dwutygodniki "Wieniec" i "Pszczółka". Tworzył kółka rolnicze, propagował oświatę ludową, zwoływał wiece chłopskie, zabiegał o szerokie wciągnięcie wsi galicyjskiej do życia politycznego. Przyczynił się do powstania ruchu ludowego. W 1898 roku został wybrany do parlamentu austriackiego w Wiedniu. Założył też Stronnictwo Chrześcijańsko-Ludowe. Zmarł w 1911 roku, mając 70 lat. Społeczność Dziewina nieprzypadkowo ufundowała jego pomnik. Tu bowiem ks. Stanisław Stojałowski ukrywał się przed prześladowaniami władz austriackich, szykanujących go za to, że był "budzicielem dusz chłopskich".

RYSZARD DZIESZYŃSKI

 W Dziewinie, w gminie Drwinia, stoi jedyny w Polsce pomnik ks. Stanisława Stojałowskiego wykonany przez rzeźbiarza Antoniego Hajdeckiego z Bochni (nie mylić z rzeźbiarzem o tym samym imieniu i nazwisku, który działał pół wieku potem).
 Pomnik powstał w 1938 roku. Nic dziwnego, że po tylu latach jest mocno zniszczony. Kilka lat temu zainteresował się nim Jerzy Kowalski znany krakowski konserwator dzieł sztuki, mający w swym dorobku m.in. udział w konserwacji pomników na Plantach, rzeźb, płaskorzeźb i elementów architektonicznych w bazylice Santa Maria na Kapitolu w Kolonii i w wielu ksciołach na terenie Polski, wnuk twórcy pomnika, który podjął starania o jego odnowienie.
 - Idea odnowienia pomnika Stanisława Stojałowskiego jest mi bliska, choćby ze względu na jego wykonawcę, mojego dziadka. Niestety, moje starania w tym zakresie podejmowane od 1991 roku u różnych władz nie dają żadnego rezultatu, choć zarówno konserwator wojewódzki, jak też generalny konserwator zabytków uznają konieczność odnowienia tego rzeczywiście unikalnego pomnika. Czyżby więc miał być skazany na unicestwienie? Co na to spadkobiercy ideowi: różne organizacje chłopskie, jak choćby spółdzielczość wiejska, banki rolnicze i inni, którzy tak wiele zawdzięczający księdzu Stanisławowi Stojałowskiemu? - pyta pan Jerzy Kowalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski