Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uratowali historyczny obiekt związany z KL Auschwitz-Birkenau. Do zbiorów pasjonatów z Brzeszcz trafił betonowy schron [ZDJĘCIA, FILM]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Do zbiorów Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau trafił schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej związany z historią niemieckiego obozu
Do zbiorów Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau trafił schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej związany z historią niemieckiego obozu Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach uratowała kolejny historyczny obiekt związany z byłym niemieckim obozem koncentracyjnym i zagłady. Jest to betonowy schron przeciwlotniczy, na który natrafiono podczas modernizacji linii kolejowej Trzebinia - Oświęcim - Czechowice-Dziedzice. W zbiorach fundacji będzie jednym z eksponatów poświęconych edukacji o historii obozu.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ślad związany z historią obozu Auschwitz

Zbiory Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau powiększyły się o kolejny ważny eksponat. Jest to schron przeciwlotniczy – LuftSchutzzelle z czasów II wojny światowej związany z historią niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Na schron natrafiono przy okazji modernizacji linii kolejowej Trzebinia - Oświęcim - Czechowice-Dziedzice.
Kolidował z inwestycją. Został odkopany i przeniesiony poza obręb prac.

NOWY OBIEKT DO ZBIORÓW FUNDACJI Z BRZESZCZ

- Naszej fundacji udało się go pozyskać i przewieźliśmy go niecałe 500 metrów dalej, pod budynek byłych obozowych magazynów żywnościowych FunfKartoffellagerHalle Birkenu, którym się opiekujemy w rejonie Miejsca Pamięci Judenrampe przy ulicy Piwnicznej w Brzezince

– mówi Dagmar Kopijasz z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Obiekt to typowy schron przeciwlotniczy służący do ochrony jednej lub dwu osób podczas bombardowania. Schrony tego typu w różnych odmianach były produkowane na dużą skalę. Ustawiano je przy zakładach przemysłowych, ważnych urzędach, koszarach wojskowych czy przejazdach kolejowych.

Na granicy strefy interesów obozu

Wspomniany znaleziony schron był pierwotnie posadowiony w 1944 roku przy linii kolejowej Oświęcim - Czechowice-Dziedzice na przejeździe kolejowym przy obecnej ulicy Ostatni Etap. - Ta linia kolejowa to także trasa niemieckich nazistowskich kolejowych transportów deportacyjnych Polaków, Żydów, Romów i Sinti z całej ówczesnej okupowanej Europy do KL Auschwitz-Birkenau - zaznacza Dagmar Kopijasz.

Miejsce, w którym go postawiono, było także posterunkiem granicznym tak zwanej strefy interesów obozu - Interessengebiet SS KL Auschwitz. Po drugiej stronie szosy znajdował się już teren pod zarządem niemieckiej Luftwaffe, gdzie były zakłady demontażu wraków samolotów. Samoloty były tu zwożone koleją z dość dużych odległości w celu odzyskania z nich zdatnych jeszcze części, materiałów i surowców na potrzeby frontu. Demontażem przymusowo zajmowali się więźniowie z KL Auschwitz-Birkenau.

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau została powołana w 2013 r. w celu ratowania przedmiotów związanych z byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady Auschwitz – Birkenau oraz z jego podobozami, będących obecnie w rękach osób prywatnych.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski