Uratowane dziedzictwo

G
Rzemiosło artystyczne, rzeźba, obrazy, a także urnę, w której pochowano kości Jana Długosza, pióro noblisty Czesława Miłosza i pektorał - krzyż należący do papieża Jana Pawła II można od wczoraj zobaczyć w nowo powstałym muzeum klasztoru na Skałce w Krakowie. W części bibliotecznej tego obiektu są m.in. bezcenne inkunabuły, a wśród nich atlas geograficzny - jeden z czterech tego typu na świecie.

Na Skałce otwarto zespół biblioteczno-muzealny

Rzemiosło artystyczne, rzeźba, obrazy, a także urnę, w której pochowano kości Jana Długosza, pióro noblisty Czesława Miłosza i pektorał - krzyż należący do papieża Jana Pawła II można od wczoraj zobaczyć w nowo powstałym muzeum klasztoru na Skałce w Krakowie. W części bibliotecznej tego obiektu są m.in. bezcenne inkunabuły, a wśród nich atlas geograficzny - jeden z czterech tego typu na świecie.

   Biblioteka w klasztorze na Skałce powstała w 1520 roku dzięki fundacji Pawła Miechowity. W późniejszych wiekach, zwłaszcza pod koniec XVII i w następnych, paulini nieustannie uzupełniali księgozbiór, dokonując zakupów w Wiedniu, Strasburgu, Bazylei, Florencji. Niestety, w czasie rozbiorów, a później okupacji niemieckiej i w PRL-u opiekunowie Skałki nie mieli pieniędzy, aby bezcenne zbiory utrzymać w należytym stanie. Na księgach pojawiły się pleśń i grzyby.
   W 2002 r. zarząd klasztoru pod przewodnictwem przeora o. prof. Andrzeja Napiórkowskiego podjął decyzję o uratowaniu cennego księgozbioru i pokazaniu światu zabytkowych przedmiotów, które niszczały w skałecznych magazynach. Udało się to zrealizować dzięki pomocy wielu ludzi, m.in. członków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, a także naukowców ze Śląska - rektora tamtejszego UŚ prof. Janusza Janeczka oraz prof. Leonarda Ogiermana. Ten ostatni jest znanym w świecie specjalistą od ratowania starych arcydzieł sztuki piśmienniczej.
   Podczas wczorajszego, uroczystego otwarcia zespołu biblioteczno-muzealnego na Skałce w Krakowie o. prof. Andrzej Napiórkowski podziękował wszystkim, dzięki którym uratowano wielkie dziedzictwo kulturowe zakonu paulinów, stanowiące zarazem bezcenny zasób zabytków polskiego piśmiennictwa. - Hasło odnowy naszych zbiorów, które rzuciliśmy ponad dwa lata temu, znalazło oddźwięk i poparcie w różnych kręgach światłych ludzi. Trudno ich tu wszystkich wymienić. Niemniej, należy przywołać choćby takie instytucje, jak: Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, Zarząd Rewaloryzacji Zespołów Zabytkowych Krakowa, Ministerstwo Kultury, senacką Komisję ds. Kultury, Bibliotekę Śląską, Uniwersytet Śląski. Wielką wdzięczność trzeba nade wszystko wyrazić konkretnym osobom - ekspertom, architektom, wysokiej klasy fachowcom i rzemieślnikom. A także wielu ofiarodawcom, którzy modlitwą i finansowym wsparciem umożliwili przebieg prac konserwatorskich - powiedział o. Andrzej Napiórkowski.
   Za pośrednictwem dziennikarzy zaprosił wszystkich krakowian i turystów do obejrzenia wystawy, prezentującej interesujące zbiory bibliofilskie i liturgiczne. Podkreślił, że stwarza ona "niepowtarzalną okazję wniknięcia w wielowymiarową duchowość Skałki, współtworzoną przez Bazylikę św. Michała Archanioła i św. biskupa Stanisława, który zginął w tym miejscu, przez wielkich twórców naszego narodu, spoczywających w tutejszej Krypcie Zasłużonych, przez samych zakonników i przez Wyższe Seminarium Duchowne zakonu paulinów. I mimo że jest to tylko mała cząstka owego ducha, i to jeszcze w postaci materialnej, to niech prowadzi ona do wewnętrznego ubogacenia każdego pielgrzyma wstępującego w progi Skałki!".
(G)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie