Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uratują zabytek

SYP
WOLBROM. W najbliższych dniach rozpoczną się prace przy wymianie pokrycia dachu i elementów więźby w zabytkowym, drewnianym kościele w Dłużcu.

Ten pochodzący z końca XVIII wieku kościół, jest jednym z najcenniejszych zabytków gminy Wolbrom i zarazem jedną z trzech zabytkowych, drewnianych świątyń w powiecie olkuskim. Prace będzie wykonywała firma "Des" z Krakowa, która wygrała przetarg zorganizowany przez parafię przy pomocy magistratu. Ich koszt to 232 tys. zł, ale 150 tys. zł pokryje dotacja, jaką parafia otrzymała z marszałkowskiego konkursu wspierania prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Prace potrwają dwa miesiące. W tym czasie poza wymianą elementów konstrukcyjnych dachu, zdjęciem obecnego pokrycia i położeniem nowego z blachy miedzianej, będą wymienione obróbki blacharskie i rynny, a co najważniejsze wykonana termomodernizacja stropu kościoła. Będzie też założona instalacja odgromowa, wręcz niezbędna w przypadku drewnianego budynku. Może w przyszłości uda się zamontować także instalację monitoringu pożarowego, która po wykryciu pożaru sama przesyła sygnał do jednostki straży pożarnej.
W całym powiecie olkuskim pozostały tylko trzy drewniane kościoły. Poza świątynią w Dłużcu jest to drewniany kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Wolbromiu, który został wzniesiony w 1638 r., jako kościół szpitalny oraz najstarszy, bo pochodzący z XVI wieku kościół św. Marka w Rodakach.
Drewniany kościół parafialny św. Mikołaja i Wawrzyńca w Dłużcu pochodzi z 1780 roku i nadal jest używany. Zwiedzając warto zwrócić uwagę na XV wieczny boczny ołtarz w formie tryptyku oraz gotyckie rzeźby. Najcenniejsza jest późnogotycka rzeźba św. Mikołaja z około 1400 roku umieszczona w jednym z ołtarzy bocznych. Na terenie gminy Wolbrom jest 10 obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jest to siedem obiektów sakralnych, czyli kościoły w Dłużcu, Porębie Dzierżnej, Porębie Górnej, Strzegowej i dwa w Wolbromiu (kościół parafialny pw. Św. Katarzyny z XV wieku oraz drewniany kościółek Niepokalanego Poczęcia NMP). W rejestrze znajdują się także: park krajobrazowy oraz budynki stajni w Domaniewicach i dwór z XVIII wieku w Porębie Dzierżnej wraz z otaczającym go terenem.
Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali o sprzedaży parterowego budynku byłego szpitala dla ubogich przy ul. Kościuszki. Co prawda budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków nie zdołali, ale podczas poprzedniej sesji, kiedy miano podjąć decyzję o przeznaczeniu go do sprzedaży radni opozycji przekonali swych koalicyjnych kolegów o odłożeniu decyzji. Teraz, mimo oporu opozycji zdecydowano o jego sprzedaży.
(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski