Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlopy 2019. Zmiany w urlopach rodzicielskich, wypoczynkowych oraz na żądanie [WZÓR, WNIOSEK]

Katarzyna Suder
25.07.2018 gdansk brzezno.  zatoka gdanska zanieczyszczona przez wykwit sinic woda w morzu. zamknieto wszystkie  kapieliska w linii brzegowej zatoki gdanskiej.  fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
25.07.2018 gdansk brzezno. zatoka gdanska zanieczyszczona przez wykwit sinic woda w morzu. zamknieto wszystkie kapieliska w linii brzegowej zatoki gdanskiej. fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal
Urlopy 2019. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed zapewnia, że zmiany w urlopach rodzicielskich zajdą niedługo. Będzie przedłużony o dwa miesiące urlop macierzyński jak i ojcowski. Niestety nie będzie można podzielić się tym czasem ani przekazać drugiemu z rodziców. Jak wyglądać będą nasze urlopy w 2019 roku?

Urlop rodzicielski

Po narodzinach dziecka, mama dostaje 14 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego, kolejne tygodnie rodzice mogą dzielić między sobą lub się nim wymieniać. Pełen wymiar przyznanego zwolnienia ma wynosić 52 tygodnie, do tego ma zostać wprowadzone jeszcze po 2 miesiące na każdego z rodziców. Na wprowadzenie tych postanowień w życie Polska ma 3 lata.
Wynagrodzenie za ten czas miało wynosić 80% stawki podstawowej jednak Unia Europejska pozostawiła w tej sprawię wolną rękę dla państw członkowskich. Każdy z nich ustala je według uznania.

Propozycje, które mogłyby odbić się na przyszłych rodzicach trochę szokują, chociażby możliwością zwolnienia kobiety w ciąży. Przyszłą mamę przestałoby obowiązywać 30 dni okresu ochronnego pracownika, który należy się podczas urlopu lub zwolnienia lekarskiego. Na szczęście zrezygnowano z owej nowelizacji.

Zmiany mające zajść w urlopach wypoczynkowych oraz na żądanie mogą wnieść trochę zamieszania. Długość urlopu wypoczynkowego ma przestać zależeć od stażu pracy. Natomiast urlop na żądanie ma zostać całkowicie zlikwidowany.

Urlop wypoczynkowy

Aktualnie urlop wypoczynkowy wygląda następująco:

  • Osobom pracującym krócej niż 10 lat przysługuje 20 dni wolnego,
  • Osobom pracującym dłużej niż 10 lat przysługuje 26 dni wolnego

Do tego oczywiście wlicza się czas nauki.

  • zasadnicza lub równorzędna szkoła zawodowa – nie więcej niż 3 lata,
  • średnia szkoła zawodowa – nie więcej niż 5 lat,
  • średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych – 5 lat,
  • średnia szkoła ogólnokształcąca – 4 lata,
  • szkoła policealna – 6 lat,
  • szkoła wyższa – 8 lat,

Chcąc przekonać pracodawców i ludzi do przejścia na umowy o pracę proponują za każdy dzień pracy 35 minut naliczanych do dni wolnych. Jednak zrezygnowano z tego i narzucono dla wszystkich urlop w wysokości 26 dni niezależnie od stażu pracy. Rząd chce również by urlop, który nie został wykorzystany w danym roku nie mógł przejść do roku kolejnego.

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie na ten czas wynosi 4 dni, o zamiarze wykorzystania tych dni należy powiadomić o tym pracodawcę najpóźniej w ten sam dzień. Ma zmienić się w urlop w czasie wskazanym przez pracownika, który zgłosić będzie trzeba co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem pracy.

Mają wejść również zmiany odnośnie pracy podczas urlopu. Komisja wycofała się z pomysłu by zabronić pracy podczas urlopu wypoczynkowego. Jednak rozważane jest wprowadzenie zakazu pracy w innym zakładzie pracy lub po prostu u innego pracodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski