Uroczysta prezentacja monet wyemitowanych z okazji 200-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Dorobek Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, jednej z najbardziej zasłużonych uczelni artystycznych, upamiętniają monety wyemitowane z okazji 200-lecia tej uczelni przez NBP. - Akademia jest pierwszą z krakowskich uczelni, która otrzymała własne, kolekcjonerskie monety, złotą o nominale 200 zł i srebrną o nominale 10 zł - podkreślała podczas wczorajszej prezentacji Katarzyna Basiak-Gala, dyrektor oddziału okręgowego Narodowego banku Polskiego w Krakowie, przekazując wizerunek monet rektorowi ASP prof. dr. hab. Stanisławowi Tabiszowi.

Uczelnia ta, można by rzec śmiało za prof. Adamem Glapińskim*, prezesem Narodowego Banku Polskiego, przyczyniła się do uzyskania Niepodległości. Nie tylko dlatego, że wśród jej absolwentów było wielu legionistów, a nawet generałów Odrodzonej. Idee i twórczość najwybitniejszych wykładowców krakowskiej ASP, tej miary co Jan Matejko, Julian Fałat, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer czy Teodor Axentowicz, budziły polskiego ducha i przywoływały pamięć o wielkich historycznych postaciach oraz chwilach chwały.

Uroczystość zgromadziła wiele wybitnych postaci, przyjaciół zasłużonej uczelni. Uczestniczył w niej m.in. wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Prezentację monet poprzedziła projekcja znakomitego dokumentu poświęconego krakowskiej ASP w reż. Juliana Rachwała.

Na rewersie złotej monety został umieszczony wizerunek Jana Matejki oraz logo Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; w tle widoczny jest gryf z kopuły budynku Akademii. Na awersie pokazano fragment portalu zdobiącego wejście do budynku Akademii.

Na rewersie srebrnej monety znajduje się wizerunek Jana Matejki. Na awersie umieszczono przenikające się wizerunki: budynku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz zarysu palety malarskiej.

* Prof. Adam Glapiński nie mógł wziąć udziału w prezentacji. Cytowana refleksja pochodzi z jego listu przesłanego na ręce rektora ASP.

Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie