Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w Oświęcimiu w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Uroczystości na placu Kościuszki w Oświęcimiu w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Uroczystości na placu Kościuszki w Oświęcimiu w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką UM w Oświęcimiu
Dzisiaj, 24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji na pl. Kościuszki w Oświęcimiu delegacje samorządowe, przedstawiciele instytucji i placówek oddali hołd Polakom, którzy z narażeniem własnego życia i bliskich ratowali przed zagładą ludność żydowską. Wśród nich są mieszkańcy ziemi oświęcimskiej niosący pomoc więźniom Auschwitz, w tym także pochodzenia żydowskiego. W gronie odznaczonych medalami Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów jest rodzina Matlaków, u której w Przeciszowie znalazła schronienie mała Hania Gross wydostana z getta w Sosnowcu.

[Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Oświęcim. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów
24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto ustanowione zostało 2017 r. z inicjatywy Prezydenta RP. Upamiętnia dzień, gdy niemieccy żandarmi rozstrzelali rodzinę Ulmów z Markowej – Józefa i jego żonę Wiktorię, będącą w zaawansowanej ciąży, oraz sześcioro dzieci – za udzielenie schronienia dwóm żydowskim rodzinom.

Z tej okazji uroczystości odbyły się także w Oświęcimiu. Na placu Kościuszki delegacje samorządowe miasta, powiatu, gminy Oświęcim, przedstawiciele oświęcimskich placówek i instytucji upamiętnili Polaków, którzy wykazali się ogromnym heroizmem w czasach, kiedy za udzielenie pomocy Żydom groziła kara śmierci.

W tej grupie było wielu mieszkańców ziemi oświęcimskiej niosących pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, wśród których byli także Żydzi. Historyk Marcin Dziubek przypomina działalność struktur ruchu oporu działających pod drutami obozu.

- Uwolnionych z obozu więźniów, w tym także żydowskich przerzucano do Generalnej Guberni. Byli jednak i tacy wśród więźniów żydowskiego pochodzenia, którzy na przykład pozostali w oddziale "Sosienki" Armii Krajowej i pomagali kolejnym więźniom

- podkreśla Marcin Dziubek.

Symbolem pomocy Żydom na ziemi oświęcimskiej była rodzina Matlaków z Przeciszowa, która otrzymała tytuł "Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata". W czasie okupacji niemieckiej we własnym domu ukrywała żydowską dziewczynkę Hanię Gross, którą udało się wydostać z getta w Sosnowcu. Przed wojną wraz z rodzicami mieszkała w Oświęcimiu.

Warto przypomnieć, że na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką za pomaganie Żydom groziła śmierć niosącym tę pomoc i ich rodzinom.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski